$
ספורט עולמי

האם הקבוצות בסריה A תיקנו את הבעיות שלהן מהעונה שעברה?

יובנטוס התקשתה לייצר מצבי הבקעה, אטאלנטה התקשתה לשמור על שער נקי, נאפולי היתה איטית מדי ומילאן הגיעה במזל גדול למקום החמישי. האם הקבוצות תיקנו את העיוותים הללו בשוק העברות?

אוריאל דסקל 16:4522.08.19

יובנטוס זכתה באליפות איטליה בעונה שעברה למרות שלא היתה בין חמש הקבוצות ההתקפיות הכי מסוכנות בסריה A. ה-xG שלה (מדד איכות מצבי ההבקעה) - ממשחק פתוח וממצבים נייחים - שם אותה במקום השישי בלבד, מאחוריי אטאלנטה, רומא, נאפולי, אינטר ולאציו. בהגנה (xGA) יובנטוס הצטיינה, אבל בכל הקשור ליצירת מצבי הבקעה, הקבוצה היתה אחת מהגרועות מבין קבוצות הצמרת.

 

זאת ועוד: הקיץ מכרה את השחקן שיצר עבורה את מצבי ההבקעה הטובים ביותר - ז'ואו קאנסלו, המגן. מבין עשרת יצרני מצבי ההבקעה המצטיינים בסריה A בעונה שעברה, ליובנטוס היה רק את קאנסלו, שאמנם בישל רק שני שערים, אבל לפי ה-xA שלו היה אמור לסיים את העונה עם כ-5 בישולים. אם מביטים רק על מגנים כיצרני מצבים, אז קאנסלו מוביל את הרשימה ובמקום העשירי חברו מצד שמאל של ההגנה - אלכס סנדרו. עם זאת, מבחינת קישור, ליובנטוס לא היה נציג בעשרת השחקנים היצירתיים ביותר מהאמצע. אולי הבאתו של מאוריציו סארי - שקבוצותיו, בדרך כלל, מייצרות מצבי הבקעה רבים מכל אזור של המגרש - תהפוך את יובנטוס למסוכנת יותר? אולי הבאתו של ארון ראמזי גם תפתור חלק מהבעיות?

 

 

רונלדו יש רק אחד

 

אז איך בכל זאת יובנטוס זכתה באליפות? דרך ההגנה, כאמור, וכריסטיאנו רונלדו - שהיה השחקן המסוכן ביותר בסריה A, לפחות בכל הקשור ל-xG. רונלדו בעט 171 בעיטות לשער בעונה שעברה - לפחות 40 יותר מכל חלוץ מצטיין אחר בליגה האיטלקית. הוא הגיע ל-xG של 17.6, יותר מכל שחקן אחר, וכבש 16 שערים ממשחק פתוח. וזה, כאמור, בלי שירות יציב מהחברים מהקישור או מהכנפיים. האיש מייצר לעצמו כמות אדירה של הזדמנויות הבקעה. 

רונלדו. השחקן המסוכן ביותר באיטליה רונלדו. השחקן המסוכן ביותר באיטליה צילום: אתר יובנטוס

 

שוערות ברמה גבוהה

 

יובנטוס גם נהנתה משוערות ברמה גבוהה מצד וויצ'ך שצ'סני בעיקר. השוער הפולני מנע 6.27 שערים (בחישוב xG מולו). בחלק הטבלה העליון רק תומאס סטראקושה (לאציו) וסלבטורה סיריגו הצילו את קבוצתם מיותר ספיגות. זאת, בעוד שיריבות כגון רומא, נאפולי ופיורנטינה סבלו משוערים שספגו הרבה יותר ממה שהיו אמורים לספוג לפי איכות המצבים שהגיעו מולם; רובי אולסן מרומא, למשל, לא היה אמור לספוג כמעט 4 שערים שספג. כך גם דויד אוספינה מנאפולי.

 

צוות אמנים

 

אטאלנטה של ג'יאן פיירו גספריני כבשה 77 שערים בעונה שעברה - הכי הרבה בסריה A - הרבה בזכות שני השחקנים היצירתיים ביותר (לפי ה-xA שלהם). אלחנדרו גומס ויוספ איליצ'יץ' יצרו, מדי משחק, לפחות 0.54 שערים צפויים למשחק. על פני עונה שלמה, זה כמעט חצי ממצבי ההבקעה ממשחק פתוח של אטאלנטה בעונה שעברה (53.28). הצמד הקרוב ביותר אליהם (חוסה קייחון ודרייס מרטנס מנאפולי) יצרו חמישה מצבי הבקעה פחות מהם. אטאלנטה, אגב, היתה במקום החמישי מבחינת xGA - מה שעשוי ללמד על מדוע לא היתה בתחרות על האליפות למרות ההתקפה האדירה.

  

מבשר משחק הלחץ

 

מרקו ג'יאמפאולו, מאמן סמפדוריה בעונה שעברה שעבר לאמן את מילאן השנה, ינסה להביא את בשורת הלחץ הגבוה לסן סירו העונה. הקבוצה שלו גרמה ל-194 איבודים של היריבה בחצי שלה בעונה שעברה - הכי הרבה בסריה A ביחד עם אטאלנטה. יותר מנאפולי, אינטר ויובנטוס, שגם ניסו לחץ גבוה (יותר מ-16% מהתחלות הפעולות הלוחצות שלהן התרחשו בשליש האחרון של המגרש).

 

מילאן, אחת מהלוחצות הגרועות בליגה האיטלקית בעונה שעברה, תקווה שהבשורה של ג'אמפאולו תוביל ליותר מצבי הבקעה עם xG גבוה. בעונה שעברה היתה מילאן מדורגת במקום ה-9 בליגה ב-xG, פחות מקבוצות כגון אמפולי ופיורנטינה. אמפולי ירדה ליגה, אבל אולי בגלל הנתונים המתקדמים מילאן התעקשה לרכוש את איסמעל בנאסר וראדה קרוניץ', הקשרים המוכשרים שלה.

 

ליגה איטית

 

באיטליה הקבוצות המצטיינת משחקות כדורגל שמאופיין בהנעת כדור רבה ואיטית יחסית, בעוד שהקבוצות הנחותות יותר משחקות כדורגל ישיר ובאופן כללי מהיר יותר (אבל הן פחות עם הכדור). את המהירות של התקפה מודדים לפי מספר המטרים שהכדור עובר במהלך התקפי. הקבוצה הישירה והמהירה ביותר, שגם היתה מוצלחת באופן יחסי, היא לאציו של סימונה אינזגי. נאפולי - הקבוצה שרשמה הכי הרבה מסירות למהלך - רכשה הקיץ שחקן שעשוי לסייע לה להיות יותר ישירה: הירווינג לוסאנו המקסיקני.

 

אינטר מילאן

 

אנטוניו קונטה הגיע לאינטר הקיץ במקומו של לוצ'יאנו ספאלטי. על פניו, אינטר אמורה להציג העונה הגנה יותר טובה. ואולם, הגנה לא היתה הבעיה של אינטר בעונה שעברה (מקום שני ב-xGA). אינטר סבלה בעיקר מכך שהחמיצה את המצבים הטובים שהיו לה: הקבוצה היתה אמורה לכבוש 44.24 שערים מהמצבים שיוצרו ממשחק פתוח, אך כבשה רק 36. זה הפער השלילי הגדול ביותר בצמרת הסריה A. האם רומלו לוקאקו, שבעצם יגיע כמחליפו של מאורו איקרדי, יפתור את הבעיה הזו? איקרדי, אגב, היה אמור לכבוש 10.5 שערים לפי ה-xG שלו, אבל כבש רק 6 שערים ממשחק פתוח.

 

היורדת הבטוחה?

 

פארמה עמדה בעונה שעברה מול 600 בעיטות ממשחק פתוח, לפחות 130 יותר מכל קבוצה אחרת - ולא ירדה לסריה B. היא היתה אמורה לספוג לפחות 10 שערים יותר ממה שספגה ונהנתה, כנראה, ממזל טוב, כי גם השוער שלה, לואיג'י ספה, לא ממש הצטיין (מנע פחות משער לפי איכות העצירות שלו). יותר מזל משכל?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x