$
ספורט ישראלי

הטבות המס שעזרו להחזיר את עומרי כספי למכבי

לאחר עשור בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ה-NBA, ובעקבות חזרתו לישראל - צפוי השחקן לחסוך מס בסכום של כ-250 אלף דולר וזאת בזכות ההטבות לתושבים חוזרים

מייקל גולדברג 14:5122.08.19
לאחר עשור בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ה-NBA, עומרי כספי חוזר לישראל וחתם על חוזה לשלוש שנים במכבי תל אביב.

 

האם העובדה שלא הצליח בקיץ למצוא קבוצה ב-NBA היא הסיבה היחידה לכך שנענה בחיוב להצעה של מכבי? לא בטוח. חזרתו של כספי הקיץ לישראל מקנה לו מעמד מיסוי מיוחד בישראל ולפיכך ניתן להניח שחזרתו נבעה, בין היתר, משיקולי מס.

עומרי כספי חתם במכבי ת"א עומרי כספי חתם במכבי ת"א צילום: מכבי תל אביב

 

בשנת 2008 מס הכנסה הרחיב משמעותית את הטבות המס המוענקות לעולים חדשים ותושבים חוזרים, במטרה לעודד ישראלים לחזור לארץ, ולעודד משקיעים זרים בעלי הון להשקיע בישראל. במסגרת הטבות אלה, נקבע סטטוס חדש של "תושב חוזר ותיק" - שניתן למי שחוזר לישראל לאחר 10 שנים ויותר מחוץ לישראל.

 

כזכור, ב-26 ביוני 2009, עשה כספי היסטוריה כשהפך לישראלי הראשון שמקבל חוזה מובטח לשנתיים בליגה הטובה בעולם, אחרי שנבחר בסיבוב הראשון במקום ה-23 על-ידי סקרמנטו קינגס.

 

כספי עבר במהלך השנים מספר קבוצות ב-NBA, עד הקיץ האחרון בו כאמור לא הצליח למצוא קבוצה, וכן המועד בו השלים תקופה של עשור מחוץ לישראל. במילים אחרות, כספי יחזור לישראל ככל הנראה, במעמד של "תושב חוזר ותיק" לצורכי מס.

 

הטבות המס שכספי צפוי ליהנות מהן כ"תושב חוזר ותיק" משמעותיות, רחבות וזהות להטבות המס שמוענקות לעולים חדשים. הן כוללות פטור ממס במשך 10 שנים ממועד חזרתו לארץ - מכל הכנסותיו (כגון: דיבידנדים, ריבית, שכירות ועוד) מחוץ לישראל או שמקורן בנכסים מחוץ לישראל. חשוב לציין כי הפטור חל גם על נכסים שירכוש כספי לאחר החזרה לישראל.  

 

עומרי כספי עומרי כספי צילום: מכבי תל אביב

  

בנוסף, במקרים בהם "תושב חוזר ותיק" מפיק הכנסה מ"פעילות מעורבת", כלומר פעילות שחלקה מבוצעת בישראל וחלקה בחו"ל, הוא יוכל לקבל פטור ממס על חלק מההכנסה שהופקה בחו"ל. על החלק שהופק בישראל לא יחול הפטור והוא יחויב במס. כלומר, כספי יהנה מפטור ממס על חלק מהשכר שלו ביחס ימים בהם ישהה בחו"ל במשחקי חוץ ביורוליג בהתאם לחישוב מיוחד שנקבע בדיני המס בישראל.

 

על פי הפרסומים שכרו של כספי מוערך בכ-850 אלף דולר לעונה נטו, ובהנחה ו-30% ממשחקיו במדי מכבי ייערכו באירופה במסגרת היורוליג, יחסוך מס בסכום של כ-250 אלף דולר. 

מייקל גולדברג מייקל גולדברג

 

מעבר לפטור שצפוי לקבל מההכנסות מחו"ל, קיים פטור מדיווח על הכנסות אלה ולכן כספי לא יידרש כלל לדווח למס הכנסה הישראלי על אותן הכנסות במשך 10 שנים ממועד חזרתו לישראל.

 

בנוסף, אם בכל זאת ימצא קבוצה ב-NBA בקיץ הבא, עדיין ייהנה כספי מהטבות המס המצוינות, שכן במסגרת הטבות המס ל"לתושב חוזר ותיק" נקבע מנגנון המעניק לכספי אפשרות לבחור ב"שנת הסתגלות" ולהמשיך להיחשב תושב חוץ במשך שנה אחת ממועד חזרתו, זאת במידה ויחליט לעזוב את ישראל שוב (יש סעיף יציאה ל-NBA בכל קיץ בחוזה שלו עם מכבי תל אביב).

 

חשוב לציין כי במידה ולכספי אזרחות אמריקאית או אפילו רק גרין קארד, הוא ימשיך להיות כפוף לדיני המס בארה"ב, כך שהטבות המס בישראל כ"תושב חוזר ותיק" עלולות להיות בעלות ערך זניח עבורו.

 

לסיכום, מעבר לכך שלא הצליח למצוא קבוצה ב- NBA, סנטימנטים למועדון נעוריו והגעגוע לארץ, נדמה כי לכספי הייתה סיבה טובה לחתום במכבי תל אביב: האפשרות ליהנות מהטבות מס משמעותיות ביחס לעסקיו מחוץ לישראל. כך או אחרת, נאחל כולנו לעומרי כי יצליח במשחקיו במדי קבוצתו הישנה-חדשה.

 

הכותב הוא מנהל תחום ה-Expatriate ורילוקיישן, מיסוי בינלאומי BDO ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x