$
ספורט עולמי

תוצאה צפויה: הכירו את מדד ה–xG

הפועל באר שבע לא היתה גרועה כמו שמראה הטבלה הסופית של עונת 2018/19, מכבי חיפה לא היתה ראויה למקום השני ולמכבי תל אביב מגיעה כל מחמאה שקיבלה. מה אפשר ללמוד ממדד השערים הצפויים, או xG, על האופן שבו יש לשפוט את עבודת המאמנים

אוריאל דסקל 08:1621.08.19

סטטיסטיקה שמכונה "שערים צפויים" היא expected goals, או xG בקיצור. זה מדד שמסתמך על אלגוריתם, שמחשב עשרות אלפי מקרים, ומראה כמה קבוצה היתה קרובה לכבוש שער מניסיון כיבוש וכמה קרובה לספוג שער. זאת על פי מיקום הבועט ‑ זווית מהשער, קרבת שחקני הגנה לבועט, רגל חזקה של הבועט, סוג ההתקפה שמובילה לבעיטה ואיכות המסירה אליו.

 

 

 

ה־xG מאפשר לראות איזו קבוצה הגיעה למצבים איכותיים יותר במשחק, על פני כמה משחקים ועל פני עונה שלמה. זה מדד הרבה יותר טוב מ”בעיטות למסגרת" או "בעיטות מחוץ למסגרת", מאחר שבעיטה מחוץ למסגרת עשויה להיבעט מ־5 מטרים מהשער, כשהשחקן התוקף ללא שחקני הגנה סביבו (xG גבוה מאוד ‑ 0.9), בעוד ששער מ־35 מטר הוא מצב לא איכותי (xG נמוך ‑ 0.1) שהופך לשער.

 

הפועל  באר שבע נגד מכבי תל אביב. הפערים היו גדולים אבל לא עד כדי כך גדולים הפועל באר שבע נגד מכבי תל אביב. הפערים היו גדולים אבל לא עד כדי כך גדולים צילום: עוז מועלם

 

כמו כן, ככל שה־xG הכללי של קבוצה גבוה יותר, כך הסיכויים של קבוצה לכבוש גבוהים יותר. ואם ה־xG גבוה אך כמות השערים נמוכה, אפשר להכריז על בעיה ביכולת הסיומת, למשל. xGA ‑ expected goals against — מלמד על איכות ההגנה. המשמעות היא שאם קבוצה נהנית מ־xGA טוב אבל סופגת שערים, היא עשתה עבודה טובה אבל היתה חסרת מזל.

 

הקורלציה בין איכות ה־xG וה־xGA של הקבוצה למיקום שלה בטבלה היא גבוהה. קבוצה שמגיעה להרבה הזדמנויות איכותיות ומונעת מהיריבות הזדמנויות איכותיות, היא קבוצה איכותית יותר. עם זאת, אם רואים שיש קבוצה שנמצאת בחלק העליון של הטבלה ב־xG וב־xGA אבל נמצאת בחלק התחתון של הטבלה במציאות, ייתכן שהיא עושה דברים בסדר גמור, רק חסר לה מזל ‑ ומזל זה עניין קריטי בכדורגל. כ־50% מהשערים הם תוצאה של אקראיות על המגרש ולא של כישרון.

 

מימין ניר קלינגר יוסי אבוקסיס וגיא לוזון מימין ניר קלינגר יוסי אבוקסיס וגיא לוזון צילומים: עוז מועלם, אורן אהרוני

 

המדד מסמן את איכות עבודת המאמן בקבוצה

 

ה־xG וה־xGA עשויים גם ללמד על טיב עבודת המאמן. אם קבוצה מגיעה למצבי הבקעה איכותיים מדי משחק ולא מאפשרת מצבי הבקעה איכותיים נגדה אך בכל זאת מפסידה 1־0, עד כמה זה אשמת המאמן? xG מאפשר לנו לראות אם מאמן עושה עבודה טובה מספיק ויציבה מספיק.

 

המקרה של הפועל באר שבע בתחילת העונה עשוי ללמד על חוסר מזל משווע שהשפיע באופן משמעותי על המשך דרכה כקבוצה בעונה שעברה. לפי הנתונים של InStat, חברת הסטטיסטיקה הרוסית עם נציגות בישראל, הפועל באר שבע היתה צריכה לנצח הרבה יותר משחקים בספטמבר, אוקטובר, נובמבר ודצמבר. אלא שעוד ועוד משחקים בחודשים הראשונים של העונה הובילו לתוצאה שהפועל באר שבע ‑ האלופה ‑ מצליחה להגיע למצבים ששווים לה הרבה שערים, אבל לא מצליחה להמיר אותם לשערים.

 

ב־25 בדצמבר, הפועל באר שבע שיחקה נגד מכבי תל אביב והפסידה 3־0 ‑ אף שהגיעה למצבים ששווים 0.97 שערים ומכבי תל אביב הגיעה למצבים ששווים 0.91 שערים. זה, כנראה, היה המשחק שחיסל את סיכוייה של באר שבע לזכות באליפות.

 

מעניין לראות את העבודה של יוסי אבוקסיס בבני יהודה. אבוקסיס הוא מאמן שדוגל בכדורגל הגנתי, בלוק נמוך של שחקנים בחצי שלהם שיוצאים להתקפות מתפרצות שמניבות מצבי הבקעה טובים. מבחינת xG, בני יהודה ‑ לאורך העונה כולה ‑ במקומות הראשונים.

 

מצבי ההבקעה ששחקניה הגיעו אליה היו שווים 0.13 שערים לבעיטה. לשם השוואה, בית"ר ירושלים היתה בתחילת העונה עם 0.09 שערים צפויים לבעיטה. זה מלמד שההמשכיות של אבוקסיס בבני יהודה וההבנה הטקטית של חניכיו אפשרו לקבוצה להגיע לעונה חדה, מגובשת ויעילה, למרות תחלופת שחקנים ובעיות מחוץ למגרש.

 

תמונת המראה של בני יהודה היא מכבי חיפה ‑ קבוצה עשירה אך חסרת קוהרנטיות ניהולית וטקטית. את העונה התחילה עם פרד רוטן, מאמן הולנדי, עברה לאלי גוטמן שעזב וסיימה עם מרקו בלבול. ובאף שלב ה־xG שלה לא היה מהטובים בליגה ‑ כשרק בחודש האחרון של העונה היא משיגה xG גבוה מהממוצע ומסיימת את העונה במקום השני בליגה.

 

תחלופה עצומה של מאמנים שהשפיעה על התוצאות

 

עם גיא לוזון על הקווים, בית"ר ירושלים היתה אחת הקבוצות הגרועות ביותר בליגה בהגעה למצבים ומניעת מצבים. בממוצע, הגיעה לכשער צפוי במשחק וספגה כ־1.7 שערים צפויים למשחק. הנתונים השתפרו עם מינויו של ניר קלינגר ‑ הקבוצה קפצה ממקום 11 ב־xG בסוף דצמבר למקום חמישי בינואר־אפריל.

 

עונת 2018/19 התאפיינה בתחלופה רבה של מאמנים. במהלך העונה אימנו את הקבוצות 35 מאמנים שונים, מספר שיא בליגה. לקבוצה כמו בני סכנין היו שישה מאמנים שונים. בני סכנין פעלה בצורה הפזיזה ביותר כשפיטרה את בני בן זקן ואז גם את עמיר תורג'מן.

 

בסופו של דבר, הקבוצה היציבה ביותר מבחינת xG היא מכבי תל אביב. הקבוצה שסיימה את העונה עם הפסד אחד, הפרש שערים חיובי של 60 ואליפות היתה בצמרת ה־xG וה־xGA לאורך כל העונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x