$
ספורט עולמי

פרנק למפארד חוזר לצ'לסי על גלי הרגש של רומן אברמוביץ'

האם האוליגרך הרוסי מקבל החלטה עסקית רציונלית כשהוא ממנה את השחקן לשעבר לאימון הקבוצה הבוגרת או שמא זו עוד החלטה שנובעת לחלוטין מתחושותיו האישיות?

אוריאל דסקל 08:5303.07.19

ביולי 2010, צ'לסי השקיעה סכום של כ-6 מיליון ליש"ט כדי לרכוש את יוסי בניון מליברפול. בניון היה בן 30 ונראה שאחרי שיאו, אך באנגליה דיברו על רכש חכם ומפתיע. בבדיקות הרפואיות פספסו פציעה בגיד האכילס של בניון אבל לפי איש מקורב באותם ימים לרומן אברמוביץ', גם קרע בגיד לא היה מונע ממנו להחתים את הישראלי. לפי אותו מקורב, אברמוביץ' רצה להחתים את בניון כי רצה בצ'לסי את השחקן היהודי הכי טוב בעולם. אברמוביץ', שבאותם הימים התקרב לדת היהודית בזכות חברו לב לבייב, פשוט רצה שחקן יהודי בכיר בקבוצתו ולכן רכש אותו.

 

 

 

פרנק למפארד. מאמן חסר ניסיון באחד מהמועדונים הקשים לאימון, שנמצא בסיטואציות בלתי אפשריות למאמנים מנוסים פרנק למפארד. מאמן חסר ניסיון באחד מהמועדונים הקשים לאימון, שנמצא בסיטואציות בלתי אפשריות למאמנים מנוסים צילום: רויטרס

 

 

זו לא היתה הפעם הראשונה ולא האחרונה שאברמוביץ' קיבל החלטות רגשיות בכל הקשור לצ'לסי. אברמוביץ' לא נתפס כאיש רגיש במיוחד אבל לאורך 16 שנות הבעלות שלו על צ'לסי, לא פעם קיבל החלטות על סמך מה שחש והרגיש לגבי שחקן או מאמן.

 

כשבכה אחרי גמר ליגת האלופות בו קבוצתו זכתה (2012) החליט לתת את התפקיד לרוברטו די מתיאו למרות שרבים הזהירו אותו מכך. הוא היה מעוניין להשאיר את אברם גרנט בתפקיד המאמן אחרי שהאחרון העפיל לגמר ליגת האלופות בהיסטוריה של צ'לסי אבל לבסוף החליט להקשיב לשחקנים ולמנהלים ולוותר על כך. למרות זאת, הוא החליט להחתים את ז'וזה מוריניו מחדש ב-2013 כי הרגיש שזה נכון בעצמו. לא בהכרח בגלל מה שההנהלה רצתה.

 

ועכשיו, נראה שאברמוביץ' הולך לעשות את המהלך האמוציונלי ביותר שלו.

 

על רקע גירושו מבריטניה שמועות על כך שהוא מתכנן למכור את המועדון, אברמוביץ' ימנה את פרנק למפארד לתפקיד מאמן ראשי.

 

למפארד הוא אחד מהשחקנים הגדולים בתולדות המועדון. הוא הכובש המצטיין בהיסטוריה של הקבוצה וזכה איתה ברוב התארים שהיא זכתה בהם, כולל ליגת האלופות. אבל כמאמן... ובכן, הוא לא ממש הוכיח שהוא ראוי לקבל את התפקיד.

 

ללמפארד יש ניסיון של עונה אחת כמאמן בוגרים בדרבי קאונטי (צ'מפיונשיפ) ועל פי כל הנתונים - העונה של דרבי היתה טיפה יותר טובה מהממוצע שלה. הקבוצה לא הראתה איזשהו סגנון כדורגל מובהק וברור ולמרות שקודמו צעירים לתפקידים חשובים בתוך המערך, הם היו שחקנים שהגיעו בהשאלה מקבוצות פרמיירליג ובכל מקרה היו אמורים להוסיף איכות לקבוצה מהליגה השנייה. כלומר, עדיין לא ברור מה היתה ההשפעה של למפארד על הקבוצה.

 

למפארד יצטרך בצ'לסי להתמודד עם הרבה יותר אלמנטים ובעיות: השעייה של המועדון משוק העברות השחקנים ל-12 חודשים. הוא יתמודד גם עם סגל מזדקן, שחקנים צעירים פצועים קשה (רובן לופטוס צ'יק וקולום הודסון הודוי קרעו את גיד האכילס) ושתיים מהקבוצות הטובות בהיסטוריה של הפרמיירליג: מנצ'סטר סיטי וליברפול. אה, והשחקן הטוב ביותר של הקבוצה עזב לריאל מדריד ובגלל ההשעייה אי אפשר להביא לו מחליף. וכל זה כשהוא עדיין לא סיים את קורס הפרו שלו באופ"א והוא צריך להיכנס לנעליים עצומות של קודמיו בתפקיד - מז'וזה מוריניו, דרך קרלו אנצ'לוטי ועד מאוריציו סארי, מאמנים מנוסים ומוכחים הרבה יותר ממנו.

 

המינוי של למפארד מגיע כחלק מ"גל" מינויים חדשים בקבוצה. לצידו יהיו ג'ודי מוריס, שגם כן שיחק בצ'לסי ואימן את קבוצת הנוער. גם פטר צ'ך, אגדת שוערות לשעבר בצ'לסי, חזר למועדון לתפקיד מקצועי בלי שום ניסיון בתפקיד כזה וייתכן שגם דידייה דרוגבה, חלוץ לשעבר, יחזור ללונדון לאיזשהו תפקיד בהנהלה.

 

על פי חלק מהדיווחים, המהלך עם למפארד נעשה בגלל שאברמוביץ' רוצה קבוצה יותר אורגנית - עם שחקני בית. על פניו, זה הגיוני שצ'לסי תרצה להשתמש בשחקני הנוער המוכשרים שלה ששיחקו בשנים האחרונות בהשאלות ברחבי אירופה (מאז 2005 צ'לסי השאילה שחקנים 450 פעמים, ממוצע של 32 השאלות בעונה - שזה הרבה יותר מהממוצע עבור קבוצות גדולות, 20.6). הקבוצה משקיעה כ-10 מיליון ליש"ט בשנה באקדמיה ומביאה אליה את השחקנים הצעירים הטובים באנגליה - ועדיין היה רק שחקן בית אחד משמעותי באמת בעידן של רומן אברמוביץ' כבעלים: ג'ון טרי (שגדל במועדון עוד לפני אברמוביץ').

 

ואכן, לפי הדיווחים, העונה מייסון מאונט, פיקאקו טומורי, תמי אברהם, ריס ג'יימס ועוד צפויים לקבל יותר הזדמנויות בקבוצה הבוגרת. זה אומר שהמאמן החדש יצטרך לבלות הרבה זמן באקדמיה ולמצוא בתוך הארגון את השחקנים שהוא רוצה לקדם לקבוצה הבוגרת. זה יהיה שינוי של 180 מעלות מכל מאמן קודם של הקבוצה. למשל, קודמו של פרנק למפארד בתפקיד, מאוריציו סארי לא הגיע לאימון אחד של האקדמיה. הוא גם לא צפה במשחק של הקבוצות הצעירות של המועדון. הוא כנראה הבין מהר מאוד שהעבודה שלו היא לטווח הקצר מאוד - לא היה לו זמן או מקום להכיל את הכדורגלנים הצעירים של המועדון. למפארד, לעומת זאת, מתכנן לראות כמה שיותר משחקים של הקבוצות הצעירות ולהזמין צעירים להתאמן עם הקבוצה הבוגרת על בסיס קבוע. לפי הדיווח בדיילי טלגראף זה בעיקר בגלל שהוא מאמין שקיבל את התפקיד לטווח הארוך. מה זה טווח ארוך בצ'לסי? חוזה לשנתיים.

 

אולי יש בזה יותר היגיון לטווח הארוך אבל המינוי של למפארד נראה יותר כמו החלטה רגשית של אברמוביץ', שמחזיר את גיבורי הקבוצה לתפקידים ניהוליים ללא ניסיון אמיתי ובעיקר בגלל עניינים שקשורים לרגש ופחות לחשיבה רציונלית. אולי זה קשור לכך שרומן אברמוביץ' רוצה למנוע מהאוהדים להפנות את חיצי הביקורת כנגדו והביא כרית ביטחון בצורת שחקני עבר שיזכו ליותר סבלנות מנאמני סטמפורד ברידג'. ואולי בשנה הבאה אברמוביץ' שוב יחליט ללכת על כיוון אחר ולהביא מאמן שונה בתכלית ללמפארד. זה לא שהוא לא עשה זאת בעבר.

 

האם זה מה שצ'לסי צריכה כעת? זה לא משנה באמת. זה מה שאברמוביץ' מרגיש.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x