$
ספורט ישראלי

ארבע הערות על האליפות של מכבי תל אביב בכדורגל

האליפות שהושגה "בעונה פיננסית" מראה שלפעמים קיצוץ בתקציב הוא הדבר הכי טוב שיכול לקרות למועדון

אוריאל דסקל 23:3130.03.19

1. לקראת סוף העונה שעברה, מיטשל גולהאר, הבעלים של מכבי תל אביב ונציגו, ג'ק אנגלידיס, נתנו הוראה לכל אנשי המועדון לקצץ בהוצאות. אופ"א הבהירה למכבי שהקבוצה הוציאה הרבה יותר ממה שהכניסה בשלוש השנים האחרונות, קנסה אותה והזהירה שיהיו השלכות חמורות אם הקבוצה לא תעלה את ההכנסות ותוריד את ההוצאות. זה כנראה היה העונש הטוב ביותר שמכבי תל אביב היתה יכולה לבקש.

 

בן מנספורד, המנכ"ל של מכבי תל אביב, התבקש למצוא שחקני חיזוק זולים ולבנות קבוצה סביב יוצאי מחלקת הנוער של המועדון - מחלקת נוער שמגדלת שחקנים לכל הקבוצות המקצועיות בליגה. במקביל, ולדימיר איביץ', מאמן חרוץ וזול ביחס למאמנים האחרים שהובאו על ידי ג'ורדי קרויף, נחת בקריית שלום. המנטליות בסגל השתנתה בצורה מיידית. מי שעובד, ישחק, מי שלא עובד, לא ישחק. המוטו של ג'רי בית הלוי, המנג'ר האגדי של מכבי תל אביב בשנות החמישים והשישים, היה "המקום היחיד שבו הצלחה מגיעה לפני עבודה הוא המילון", ובמכבי תל אביב 2019 הביאו מאמן שהביא את אותה הרוח לצוות שחקנים שאינם "כוכבים" אלא עובדים מצטיינים. השחקנים שלא התיישרו עם אותה הרוח, לא שיחקו עד שהתיישרו. עובדי מועדון שלא התאימו לקבוצה, לשיטתו של איביץ', גם כן מצאו את עצמם בחוץ. שחקנים, בקבוצות הוואטסאפ שלהם, דיברו בינם לבין עצמם על כך שאסור לנוח עד שזוכים באליפות. ובכן, רק במילון אליפות מגיעה לפני עבודה. מכבי תל אביב של איביץ', הוכיחה זאת.

שחקני מכבי תל אביב בכדורגל חוגגים שחקני מכבי תל אביב בכדורגל חוגגים צילום: עוז מועלם

 

 

2. באתלטיק בילבאו אומרים שהעובדה שהם משחקים רק עם באסקים ובעיקר עם שחקני בית היא לא חיסרון. ההיפך - היא יתרון. כל שחקן משחק עם מוטיבציה גבוהה יותר מאחר שהוא מרגיש שיש משמעות גבוהה יותר לו כשחקן בקבוצה ובאופן טבעי, מקום העבודה שלו מוכר לו יותר - מה שמוביל לקשרים חזקים יותר עם הסובבים אותו, כולל חבריו לקבוצה. יש משפט יפה שמגדיר את הפילוסופיה של אתלטיק. con cantera y afición, no hace falta importación - אם כישרון גדל אצלך בבית וזוכה תמיכה מקומית, אין צורך בייבוא. מכבי תל אביב החתימה שחקן מבילבאו (אנריק סאבוריט) ונראה שהוא גם הביא קצת מהרוח הזו. ואולם, גם בלעדיו, שחקני בית שמכירים זה את זה ומבינים כל כך טוב את רוח המועדון, יתנו יותר מעצמם. הסטטיסטיקות הפשוטות עשויות ללמד משהו על הקבוצה הזו: 4 מ-5 השחקנים שרצו הכי הרבה ק"מ במכבי תל אביב העונה הם שחקני בית, 5 מ-10 השחקנים שרצו הכי הרבה ריצות מהירות במכבי העונה הם שחקני בית. 3 מ-5 השחקנים ששיחקו הכי הרבה דקות במכבי תל אביב העונה הם שחקני בית (ועוד שוער שהגיע כנער). 4 מ-5 מהזוכים במאבקי האוויר המצטיינים העונה הם שחקני בית, 4 מ-5 ממחלצי הכדורים המצטיינים הם שחקני בית, 4 מ-5 ממחלצי הכדורים בחצי היריב הם שחקני בית של מכבי וכן הלאה. דומיננטיות ביתית ברוב הנתונים שמלמדים על מאמץ ונחישות.

 

3. הקבוצה של איביץ' תסיים, ככל הנראה, עם הפרש שיא של ליגת העל מהמקום השני (כרגע 27 והשיא הוא 16). השיא האירופי הוא 31 (פריז סן ז'רמן ב-2016). כמו כו, מכבי תל אביב הנוכחית צריכה עוד 13 משחקים ללא הפסד והיא תשבור את שיא המשחקים ללא הפסד של מכבי חיפה בשנות התשעים. אלו שני שיאים שמכבי תל אביב יכולה לשבור - מלבד השגת טרבל שני בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי (זכייה באליפות, גביע וגביע הטוטו). כרגע, זה נראה אפשרי.

 

4. מכבי תל אביב מתחילה עכשיו את הדרך לליגת האלופות. חיזוקים לסגל פה ושם הם הכרחיים אבל הכרחי יותר לחזק את הביחד, את הגיבוש, את ההבנה שלהם אחד עם השני. כדי להצליח באירופה עם התקציב המקוצץ הם צריכים לעשות משהו שלא הצליחו לעשות עם ג'ורדי קרויף: להשאיר את המאמן המצליח לשנה שנייה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x