$
אירועי ספורט

השלישייה שהיא שושלת

רוברט קראפט, ביל ביליצ'ק וטום בריידי הם עמודי התווך של שושלת הפוטבול הגדולה בכל הזמנים. זה הוכח שוב אמש בהעפלה לסופרבול ה-9 שלהם ביחד

אוריאל דסקל 10:2821.01.19

ה-23 בספטמבר 2001 הוא תאריך חשוב בהיסטוריה של ליגת הפוטבול של ארה"ב (NFL). מדובר על המחזור הראשון אחרי פיגועי הטרור ששינו את העולם ב-11 בספטמבר וגם המשחק שסימן את התחלתה של שותפות היסטורית בין הקוורטרבק הטוב בכל הזמנים למאמן הראשי הטוב בכל הזמנים.

 

ביל ביליצ'ק. המאמן הגדול בהיסטוריה ביל ביליצ'ק. המאמן הגדול בהיסטוריה צילום: אי פי איי

 

זה קרה במשחק בין ניו יורק ג'טס לניו אינגלנד פטריוטרס. ביל ביליצ'ק, המאמן של הפטריוטס, היה בדרכו לעונה גרועה נוספת כמאמן ראשי. ב-6 מתוך 7 העונות שלו כמאמן ראשי ב-NFL הוא לא רשם יותר מ-50% הצלחה. ב-1995 הוא פוטר מקליבלנד בראונס בגלל "מחסור ביכולות לתקשר עם בני אדם". הוא היה עוזר מצוין של ביל פארסלס בניו אינגלנד וניו יורק ג'טס אבל כשקיבל צ'אנס נוסף לאמן את הג'טס אחרי שפארסלס עזב, הוא ערך את אחת ממסיבות העיתונאים המוזרות בהיסטוריה של הליגה. הוא קיבל על עצמו את התפקיד אבל עשה אותו רק יום אחד. לפני מסיבת העיתונאים הראשונה שלו הוא רשם מכתב התפטרות על מפית נייר ("I resign as HC of the NYJ") והמשיך במונולוג של כמעט חצי שעה מול העיתונאים בו הוא מסביר למה לא קיבל את התפקיד.

 

כמה ימים לאחר מכן הוא מונה לאימון ניו אינגלנד פטריוטס. רוברט קראפט, הבעלים של הפאטס, החתים את ביליצ'ק למרות שארט מודל, הבעלים של בראונס, אמר לו בשיחה שהוא עושה את טעות חייו. קראפט הימר על ביליצ'ק בעקבות שיחה עם הקפטן של הקבוצה דאז, לוייר מילוויי. הבעלים שאל אותו איך ביליצ'ק, שהיה המאמן ההגנתי בפאטס, יהיה כמאמן. מילוויי ענה "הוא הבחור שלך לתפקיד". קראפט, אגב, היה צריך לשלם "פיצוי" בצורת בחירת דראפט בסיבוב השני לג'טס, מאחר שדיבר עם ביליצ'ק עוד כשהיה תחת חוזה בקבוצה.

 

מי הקריב הכי הרבה למען השושלת?

חזרה ל-23 בספטמבר. ביליצ'ק, לאחר 18 משחקים כמאמן הפטריוטס, לא נראה כמאמן שיכול לשנות את ההיסטוריה העגומה של הפרנצ'ייז. ואולם, אז - במהלך המשחק - מו לואיס, הליינבקר של הג'טס, פירק בתאקל קשוח במיוחד את הקוורטרבק של הפטריוטס וכוכב הקבוצה, דרו בלדסו. למגרש עלה מחליפו של בלדסו, טום בריידי. בריידי נבחר מקום 199 בדראפט 2000. בחירה אחת לפני האחרונה. היתה לו קריירת קולג'ים בינונית במישגיין סטייט והוא נראה מעט שמנמן ולא אתלטי. אף אחד מ-60 אלף האוהדים באצטדיון פוקסבורו באותו יום לא חשב שזו תהיה ההתחלה של אחת מהשושלות הגדולות בהיסטוריה של הפוטבול והספורט האמריקאי.

 

ביליצ'ק ובריידי זכו בחמישה סופרבולים. אין קוורטרבק או מאמן עם יותר ניצחונות במשחק הגדול של הפוטבול. הם ניצחו ב-30 משחקי פלייאוף (יותר מכל אחד אחר). לשם השוואה, ביליצ'ק ניצח 10 משחקי פלייאוף יותר מאשר המאמן הבא אחריו ברשימת המנצחים הגדולים בפלייאוף (טום לנדרי). כמו כן, לשניים יש 16 תארים אזוריים ובממוצע השיגו יותר מ-12 ניצחונות בעונה הרגילה (75% ניצחונות). בסך הכל, הם מתחזקים שושלת של 18 שנה בליגה שעל פניו כמעט בלתי אפשרי לייצר בה דומיננטיות בגלל קריירות קצרות של השחקנים, תקרת שכר נוקשה, דראפט וחוקים שמונעים חופש תנועה מלא לשחקנים.

 

מערכת היחסים בין השניים מעולם לא היתה מושלמת והיו לא מעט חילוקי דעות - אפילו כאלו פומביים - אבל בסופו של דבר, מדובר על הצמד הטוב בהיסטוריה של המשחק ואולי הצמד הדומיננטי ביותר בספורט האמריקאי מאז רד אאורבך וביל ראסל.

 

 

טום בריידי. הרוויח פחות בשביל יותר טום בריידי. הרוויח פחות בשביל יותר צילום: רויטרס

 

נראה שמי שהקריב יותר כדי להמשיך את השושלת הזו הוא טום בריידי. לפי חישוב של Business Insider טום בריידי הרוויח 197 מיליון דולר במהלך הקריירה שלו - סכום עצום. ואולם, בריידי במשך שנים לקח משכורות הנמוכות משווי השוק הריאלי שלו בשביל לאפשר לביליצ'יק לבנות את הקבוצה סביבו. לפי החישוב של BI, אם בריידי היה חותם על משכורת רגילה לשחקן ברמתו - הוא היה מרוויח 257.9 מיליון דולר. כך שיוצא שהוא ממש שילם מכיסו כמעט 60 מיליון דולר כדי לשמר ולתחזק את השושלת.

 

היום לפני 25 שנה רוברט קראפט השלים את רכישת ניו אינגלנד פטריוטס ב-172 מיליון דולר (סכום שיא בזמנו לקבוצת פוטבול). כיום הקבוצה שווה 3.8 מיליארד דולר. אומרים שהצלחה אינה מקרית - וזה נכון כי מעט מאמנים עובדים קשה יותר מביליצ'ק ומעט הם השחקנים שעובדים קשה יותר מטום בריידי. ואולם, כדי לחבר את השניים הללו ביחד היקום היה צריך לסדר כמה חיבורים לא סבירים בעליל. מאמן עם בעיות בתקשורת שהפך לבדיחה בליגה בשנותיו הראשונות כמאמן, כוכב שנבחר במקום הלפני האחרון בדראפט, בעלים שהסכים לשלם פיצוי על מאמן שאף אחד אחר לא רצה. מה היה קורה אם מו לואיס לא היה שובר את דרו בלדסו? מה היה קורה אם קראפט היה שומע לעצה של עמיתו ולא של שחקן? וכמה אחוזים מהצמיחה צריכים להיות מיוחסים ל"השקעה" (כלומר הוויתור על הכסף) של בריידי?

 

השאלה כעת היא עוד כמה זמן השושלת הזו יכולה להמשיך בהצטיינות ההיסטורית שלה? אמש הבטיחו הפטריוטס את מקומם בסופרבול נוסף בו יתמודדו נגד לוס אנג'לס ראמס, נגדם התחילו את השושלת ב-2002. כדי לעלות לגמר הם ניצחו את פטריק מהומס - מי שבסופו של דבר יחליף את בריידי כפנים של הליגה. כדי לזכות בסופרבול ביליצ'יק יצטרך לנצח את מי שנראה כמו מחליפו בצמרת טבלת המאמנים, שון מקוויי בן ה-33. נראה שהסיפור של הפאטס לא נראה כאילו הוא הולך להיגמר בקרוב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x