$
ספורט עולמי

7 דברים שלמדתי על פיתוח וטיפוח כדורגלנים

מריין ביוקר מנהל זה עשור את אקדמיית הנוער במועדון הכדורגל AZ אלקמאר ההולנדי. אלו הדברים שלמד ממחקר מדעי על מה שהופך כדורגלן חובב למקצוען

אוריאל דסקל 09:0131.12.18

מריין ביוקר (Marijn Beuker) אחראי בעשור האחרון לפיתוח שחקנים במועדון הכדורגל ההולנדי AZ אלקמאר. התפקיד שלו הוא לנהל אקדמיה מוצלחת מבחינת הספקת שחקנים לקבוצה הבוגרת ולשוק העברות השחקנים בשליש מהתקציב שיש ליריבותיו - אייאקס, פ.ס.וו ופיינורד. ביוקר, מדען ספורט בוגר אוניברסיטת יוהן קרויף, משתמש בעבודה שלו בשירותי חברת IntelliGym הישראלית שמסייעת באימון קוגנטיבי של השחקנים דרך משחקי מחשב שפותחו על מנת לסייע לאימון קוגנטיבי של טייסים (פותחה על ידי אנשי חיל האוויר לשעבר דרור ליבנת ודני דנקנר). אלו הדברים שלמד

 

.

ביוקר. לגדל שחקן זה דבר מאוד מורכב. פאזל גדול עם הרבה מאוד חלקים. מרק עם הרבה מאוד מרכיבים" ביוקר. לגדל שחקן זה דבר מאוד מורכב. פאזל גדול עם הרבה מאוד חלקים. מרק עם הרבה מאוד מרכיבים" צילום: Ed van de Pol

 

1 . צריך להציע משהו מיוחד

"כשהילד שלך בן 10–11, הוא יכול להיות כדורגלן טוב. אפשר לראות שהוא טוב מאחרים בקבוצה שלו. שלושת המועדונים הגדולים (פ.ס.וו, אייאקס, פיינורד) ירצו אותו באקדמיה שלהם, הם יכולים להציע לו תנאים טובים יותר והם יכולים לגשת אליו ולהגיד - אנחנו מועדון טוב, יש לנו אצטדיון נהדר, זכינו בהרבה תארים. כולם מכירים אותנו העולם - אתה צריך להתאמן איתנו'. אנחנו, ב-AZ ובכלל בכל מועדון קטן יותר ,צריכים לגשת לאותו ילד ולהוריו בצורה שונה. אנחנו נגיד לו 'אנחנו מאמינים בלאתגר ולפתח שחקנים ולהפוך אותם לספורטאים שמכבדים אנשים אחרים, סקרנים מאוד ומאוד מודעים לסביבתם. אנחנו גם מועדון כדורגל. האם תרצה שהילד שלך יהיה סקרן וירצה ללמוד?'. רק ככה, כשאנחנו מציעים משהו אחר מהמועדונים האחרים, נמשוך את השחקנים הנכונים למועדון שלנו".

 

2 . מהירות זה עניין שכלי

"מהירות חשובה מאוד בכדורגל המודרני, אבל מה זו מהירות? שחקן טוב מאוד, בליגות הבכירות, מעבד מידע על התנועה וההתנהגות של שחקן היריב ב-0.3-0.4 שניות. ליאו מסי עושה את זה ב-0.1 שניות ובגלל זהו הוא הטוב בעולם. כשאתה חושב מהר, אתה תגיע לאן שאתה רוצה לפני כולם. אז אתה לא חייב מהירות גולמית בשביל להיות שחקן משמעותי כמו שאתה צריך מהירות מחשבה. אתה גם צריך את היכולות הפיזיולוגיות והטכניות כדי לבצע - אבל בסופו של דבר, זה השכל, המוח, שאיתו אתה משחק כדורגל והוא האיבר שצריך להיות הכי מהיר. ויש גם עניין ניסיון המשחק. זה קשור לזיכרון לטווח הארוך יותר. ככל שיש לך יותר ניסיון, ככה יש לך יותר הבנה. כשאתה ילד ואוסף הרבה ניסיונות כדורגל דרך המשחק עצמו, אתה מפתח דפוסי ניסיון. כמו להגיע לסיטואציה מסוימת ולהגיד לעצמך - היי, עשיתי את זה כבר. אני יודע מה צריך לעשות. זה חשוב מאוד ומפתחים את זה בעיקר במשחקי רחוב".

 

3 . משחק הוא המורה הטוב ביותר

"התהליך הקוגנטיבי קורה אוטומטית, אפשר לזהות את היכולות הקוגנטיביות - אנחנו עושים את זה עם BrainsFirst ואפשר לאמן אותם, אנחנו עושים את זה עם IntelliGym, אבל הדרך לאמן כדורגל ובכלל כל ספורט זה על ידי לשחק את המשחק. והרבה. אנחנו רואים דרך מחקרים רבים שלומדים כדורסל וכדורגל, וענפים אחרים בהם צריך אינטלגנציית משחק ואינטלגנצייה טקטית, שאלו שלומדים דרך המשחק עצמו - deliberate play - משתפרים יותר מאשר אלו שעושים להם תרגילים. זה נקרא Implicit learning, לימוד עקיף או מרומז. זה אימון ולימוד אוטומטי והוא הרבה יותר יעיל. אנחנו רואים בקרב השחקנים הטובים בעולם וגם בטובים ביותר באקדמיה, אלו ששיחקו יותר כדורגל רחוב, כל הזמן חושבים על המשחק, בזמן המשחק, הם לא מודעים לזה שהם מאמנים את היכולות הקוגנטיביות שלהם, את היכולת לחשוב מהר והם אלו שהכי טובים במבחנים הקוגנטיביים בגיל 10-11 כשהם מגיעים אלינו. וצריך לזכור שהכדורגלנים הטובים בעולם משחקים ושיחקו בענפים אחרים. יוהן קרויף, לדוגמה, עסק בהתעמלות ובבייסבול. שחקנים הולנדים אחרים טובים בג'ודו. שחקנים רבים מהרמה הכי גבוהה עסקו בענפים אחרים בילדותם."

 

4. צריך "לשחזר" את הרחוב

"אנחנו יודעים שילדים משחקים פחות ברחוב בתקופה הנוכחית, ולכן אנחנו צריכים לשחזר קצת מהאווירה הזו אצלנו. אז אנחנו נותנים להם הרבה שעות משחק בסביבה משתנה. קודם כל, הם נדרשים לשחק בעמדות שהם לא רגילים אליהן, הם גם משחקים בהרבה משטחים שונים - דשא, דשא מלאכותי, חול, בטון, אספלט, שערים שהם סלי כדורסל ודברים אחרים. אנחנו גם נותנים להם לשחק עם כדור שונים - למשל כדור עם מרכז כובד שונה, כדור קטן יותר וכו'. זה חשוב מאוד לפיתוח יכולות מוטוריות. ועוד משהו שאנחנו עושים - זה לשחזר את העצמאות שיש במשחק רחוב. אנחנו מאפשרים להם לנהל בעצמם את טורנירים בשולחונות teqball (מעיין שולחן טניס שולחן עם כדורגל) ויש לנו אפילו מתקן foot squash, כדורגל סקווש. הכל חלק מ-Performance Playground. אנחנו רואים שהשחקנים יותר יצירתיים בזכות העובדה שהם לא מקבלים הוראות ברורות לגבי מה שהם צריכים לעשות - אלא נותנים להם את האחריות לארגן משחקים שדרכם הם ישתפרו. אתה כמאמן מלווה ומסייע. אה צריך להיות מאוד ברור ולדרוש מאמץ - הם צריכים להבין מה הם צריכים לעשות כדי להיות הכי טובים אבל ילדים לא יכולים ללמוד על ידי שחזור הדברים שאומרים להם לחשוב. על ידי שינון. צריך לתת להם אתגרים שהם צריכים לפתור לבדם. ככה לומדים הכי טוב. אלברט איינשטיין אמר 'משחק זו צורת המחקר הכי טובה'".

 

5. מוח מפתחים מוקדם או לא מפתחים כלל

"קל לפתח שחקן מקצוען מבחינה גופנית. זה אפשרי לשנות גוף של שחקן בגיל מאוחר. קשה יותר לפתח את היכולות המוחיות שלו אחרי שהוא בוגר - זה קשור ליכולות הלימוד הטבעיות שיש לנו בגיל צעיר, כאלו שאין לנו בגיל מאוחר. יכולת טכנית גם קל לשפר. יש דברים גנטיים שהם קריטים - סוגי שריר וגם אינטלגנציה בסיסית. אבל הכל אפשר לשפר - זה עניין של הגוף האנושי וזה דורש מאמץ. מה שאי אפשר לשפר זה היכולות המוחיות, הקוגנטיביות אחרי שהשחקנים מסיימים את הליך הבגרות שלהם. זה עניין של קשרים במוח - אלו דברים שחייבים לעבוד עליהם בגיל צעיר".

 

 

ליאו מסי. באלקמאר משתמשים בתוכנה של טייסים ישראליים כדי שהשחקנים יחשבו מהר כמו מסי ליאו מסי. באלקמאר משתמשים בתוכנה של טייסים ישראליים כדי שהשחקנים יחשבו מהר כמו מסי צילום: אי פי איי

 

6. שחקנים חכמים בכמה דרכים

"כשאתה מסתכל על אינטלגנציית כדורגל, אין לזה קשר לאינטלגנציה רגילה, לתוצאות איי.קיו. יש לנו שחקנים שהם לא בעלי האיי.קיו הכי גבוה מחוץ למגרש אבל יש להם מוח כדורגל מבריק. אנחנו מודדים את זה. יש לנו שחקן מאוד מהיר שחושב מאוד מהר והמוח שלו רואה תבניות בצורה נהדרת ויש לו יכולת ניבוי מצוינת - הוא יכול לראות פרטים מדהימים על המגרש אבל הוא לא מאוד אינטלגנט מחוץ למגרש. וראינו שאין קורולציה בין אינטלגנציית כדורגל לאינטלגנציה רגילה. אבל... וכאן זה אבל מאוד חשוב. לפחות 50% מהשחקנים אצלנו באקדמיה הם בעלי אינטלנגציה גבוהה יותר מהממוצע. וזה בגלל שכשאתה יכול לחשוב אחרת, לתכנן קדימה, להעמיד לעצמך מטרות, לבקר את עצמך ואת הפעולות שלך - אלו דברים שקשורים לאינטלגנציה רגילה. הכדורגל הוא משחק מאוד מסובך. על המגרש - הצורך להבין טקטיקות והוראות - וגם מחוץ למגרש. הם צריכים לחשוב על הרבה דברים. צריכים לתכנן קדימה. לשלב כדורגל בחיים הרגילים. הם צריכים לפתח יכולת לימוד ואלו דברים שלאנשים אינטלגנטיים יש יתרון בהם. וזה נכון גם לכדורגלנים. אפשר להיות קוגנטיבית בעשירון העליון, אפשר להיות הכי חכם בעולם, אפשר להיות טכני בצורה נדירה אבל בסופו של דבר כדי להיות שחקן כדורגל אתה צריך יכולות רבות ומגוונות שקשורות יותר לקשיחות, התשוקה שלך, המוטיבציה שלך, היכולת שלך לחרוק שיניים ולהמשיך הלאה".

 

7. זה מורכב

"לגדל שחקן זה משהו מאוד מורכב. פאזל גדול עם הרבה מאוד חלקים. מרק עם הרבה מאוד מרכיבים. אבל ההליך צריך להיות מבוסס על עובדות ומדע. אפשר לצעוק על השחקן ולהשיג תוצאות טובות לטווח הקצר אבל איך הוא יתפתח לטווח הארוך? אפשר להגיד לו בדיוק מה לעשות, וזה יעזור לאימון או שניים, אפשר לעשות הכל כמו פעם ועדיין יצאו שחקנים - אבל ברגע שאתה מבין איך המוח עובד, איך אנשים לומדים ואתה מתבסס על מדע ועובדות ומוכן להשתנות ולהתגמש איפה שצריך - זה קשה יותר, כן - אבל אתה תגדל שחקנים שלמים יותר וחשוב יותר, אנשים שלמים יותר".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x