$
ספורט עולמי

פרשת האונס של כריסטיאנו רונלדו: המסר של הקורבן חשוב יותר מהמבחן הפלילי

כריסטיאנו רונלדו שילם הרבה מאוד כסף כדי להעלים סיפור אונס אבל הקורבן שלו, קת'רין מייאורגה (בעזרת דר שפיגל), שולחת מסר חשוב מאוד לכל גברי העולם: אל תהרסו חיים

אוריאל דסקל 16:3007.10.18

ביוני 2009 קת'רין מייאורגה נכנסה לתחנת משטרה בלאס וגאס והגישה תלונה על אונס. מייאורגה טענה שכריסטיאנו רונלדו, שעבר ממנצ'סטר יונייטד לריאל מדריד אנס אותה בלילה שלפני במלון פאלמס פלייס.

 

ברגע שהתלונה הגיעה לקרלוס אוסוריו דה קסטרו, עורך דינו של כוכב הכדורגל, התחילה עבודתו על העלמת הסיפור.

 

עורך הדין מפורטו הרכיב "צוות ניקיון" שיעלים את הסיפור. תחשבו "הזאב", דמותו של הארווי קייטל מ"ספרות זולה", רק בצוות של חוקר פרטי עם קשרים במשטרת לאס וגאס, שני עורכי דין מפורטוגל ולונדון שמתמחים בניהול משברים (המוטו שלהם הוא Find the fix, control the crisis) ועורך דין מלוס אנג'לס שמתמחה בסיוע לסלבריטאים ובהעלמת "סיפורים" עם הרבה כסף. גם עורך דין מלאס וגאס הצטרף לחבורה וכך גם מומחה פורנזי. חלק מהעורכי דין קיבלו שכר של 400 דולר לשעת עבודה - והם עבדו לא מעט שעות על הנושא. חלק מהמומחים 2,500 דולר לעבודה. עורך דינו של רונלדו אף התלונן על "העלויות הגבוהות" אבל הבעיה היתה צריכה ל"היעלם" - וכך היה.

 

כריסטיאנו רונלדו כריסטיאנו רונלדו צילום: אתר יובנטוס

 

החוקר הפרטי לא השיג שום דבר מפליל או חשוד על מייאורגה - צעירה נורמטיבית ממשפחה טובה שעבדה בלאס וגאס בדוגמנות ודיילות. כמו כן, אחרי דין ודברים של עורכי הדין התברר שרונלדו - לפי הודאתו שלו - אכן, במקרה "הטוב ביותר" מבחינתו - תקף אותה מינית. לא צריך להיכנס לכל הפרטים הגרפיים המתוארים באי-מיילים ובחקירה אבל רונלדו מודה בפני עורך דינו שמייאורגה אמרה לו "לא, לא, אל תעשה את זה - אני לא כמו האחרות". רונלדו הוסיף: "היא לא צעקה או קראה לעזרה או משהו כזה". הוא גם סיפר שהתנצל על האקט המיני שביצע. מייאורגה עברה בדיקה פורנזית והתגלו פציעות באזורים המוצנעים, כולל חדירה רקטלית אלימה. המומחה הפורנזי שקיבל 2,500 דולר מעורך דינו של רונלדו, קבע שהיא היתה יכולה לעשות את הפציעה לעצמה.

 

בכל מקרה, אנשי הצוות של רונלדו ישבו מול מייאורגה ובינואר 2010 השיגו "פשרה מצוינת עבור רונלדו" מחוץ לבית המשפט. הועברו למייאורגה 375 אלף דולר (השכר השבועי שלו בזמנו בריאל מדריד) ובתמורה היא היתה צריכה לחתום על הסכם סודיות לפיו אינה יכולה לדבר על המקרה. אחרי כמעט עשור, ובעקבות התפתחות תנועת me-too מייאורגה החליטה לצאת לאור ולדבר עם דר שפיגל. עורך דינה טוען שההסכם שחתמה אינו חוקי מאחר שנחתם בזמן שהיא סובלת פיזית ונפשית מהאונס.

 

ההסכם בן 11 סעיפים

 

הפרטים כולם מתחקיר מעמיק של דר שפיגל, המגזין הגרמני המצוין. הוא בנוי על אי-מיילים שהגיעו דרך אתר ההדלפות Football Leaks. עבדו עליו חמישה עיתונאים שבחנו כמות אדירה של מסמכים ותחלופות מיילים בין עורכי הדין של רונלדו לשחקן עצמו, סוכנו והגורמים אחרים. עיתונאים מצוינים כגון ראלף בושמן, כריסטוף הנריקס, גראהרד פפייל, אנטיי וינדמאן ומיכאל וולצינגר. כולם בעלי ניסיון רב בתחקיר וחשיפות. אין בכלל ספק לגבי אמינותו של החומר הנבדק. עורכי דינו של רונלדו טענו ששום דבר לא מזויף.

 

מה קרה ביוני 2009 בסוויטה בפאלמס פלייס? רק רונלדו ומאייורגה יודעים את האמת. משטרת לאס וגאס פתחה את החקירה מחדש ותחליט בקרוב אם להמלציץ על הגשת תביעה נגד רונלדו. עורכי דינו, כבר אז, בדקו את המצב עם מומחי הסגרה בין אירופה לארה"ב. לפי דר שפיגל, הדוח שמאייורגה הגישה למשטרה ב-2009 נעלם ביחד עם השמלה והתחתונים שלבשה באותו לילה. משטרת לאס וגאס לא יודעת מה עלה בגורלם. טכנית - אפילו שרונלדו הודה בכך שכפה את עצמו עליה - אי אפשר להשתמש בהודאה כעדות מאחר שנעשתה במסגרת חיסיון עורך דין ולקוח.

 

אבל המשפט הפלילי לא אמור לשנות כאן בעצם.

 

כריסטיאנו רונלדו הודה שעשה מעשה נורא. הוא כפה את עצמו על אישה שלא רצתה אותו. ככל הידוע לנו הוא לא סדרתי כמו טורפים מיניים אחרים, אבל זה לא משנה דבר. הוא צריך להיענש על כך. הוא צריך לשלם על כך. אולי לא בזמן כלא אבל כן בקבלת אחריות, העברת תשלום גדול מאוד לנפגעת וגם תשלום גדול מאוד לקורבנות אונס אחרות. הוא צריך לכפר על מעשיו ואוהדיו, נותני החסות שלו וקבוצותיו חייבים לדרוש זאת ממנו. לא ייתכן שהחיים ימשיכו כרגיל אחרי מה שעשה ומה שנחשף. זו יריקה בפנים לכל קורבן תקיפה מינית.

 

מה יהיה עם רונלדו? סביר להניח שהוא יאבד שניים או שלושה נותני חסות. זה עדיין לא קרה וספק אם יקרה. ואולם, נייקי הביעה דאגה מהנושא ו-EA ספורטס הורידה את תמונתו של חלוץ יובנטוס מאתרה - אך לא ביטלה את הסכם החסות.

 

קשה לסמוך על העולם העסקי לוותר על איש שמעניק חשיפה כל כך גדולה למותגים שלו. לא משנה מה הוא יעשה. מבחינה מקצועית, יובנטוס - קבוצתו של רונלדו - כבר הביעה תמיכה חסרת תקדים וחסרת רגישות בשחקן ("המקרה קרה לפני כמעט עשור... הוא 'אלוף גדול'"). לפי תקדימי העבר, קובי בראיינט אנס ושילם כסף גדול על כך. הקריירה שלו לא נפגעה. סביר להניח שגם הקריירה של רונלדו לא תפגע. הוא עדיין כדורגלן ענק. הוא עדיין איש שתורם המון מכספו לצדקה. הוא עדיין גיבור בעיני מאות מיליוני ילדים ברחבי העולם. ה"כתם" מ-2009 לא אמור להרוס את מורשתו. ואולם, חשוב מאוד לספר את הסיפור המלא שלו ושל קת'רין מייאורגה.

 

כחלק מהסכם ההשתקה שחתמה מייאורגה, היא שלחה לרונלדו מכתב קשה בו היא כותבת על כל הפציעות - הפיזיות והנפשיות שספגה מרונלדו. "החיים שלי לעולם לא יהיו אותו דבר" כתבה. היא מסיימת את המכתב עם "נ.ב": "אני מקווה שאתה מבין מה עשית ולמדתי מהטעות הנוראית של. אל תהרוס חיים של אישה אחרת כמו שעשית לשלי".

 

וזה המסר הכי חשוב לכל גבר בעולם. אל תהרסו חיים. אל תאנסו, אל תתקפו מינית, תעשו הכל בהסכמה. אם אין לכם את ההגינות והמצפון להבין זאת בלי "עונש", אז טוב מאוד שיש נשים אמיצות כגון קת'רין מייאורגה, שמתלוננות עליכם.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x