שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

סערה בעולם הספורט הערבי: מהפכת "הפירמידות" במצרים על סף קריסה

טורקי א-שיח', איל הון סעודי והאיש החזק בספורט ובכדורגל הסעודי הודיע כי הוא מפסיק את השקעתו האדירה במועדון הכדורגל המצרי הפירמידות אליו נכנס רק בקיץ האחרון בקול תרועה רמה. ההשלכות עשויות להיות גדולות יותר מהספורט

דורון פסקין 18:5701.10.18
הפרשה המסעירה כיום את עולם הספורט הערבי תופסת תאוצה הרבה מעבר למדורי הספורט מאחר שמדובר בהרבה פוליטיקה וכספים: טורקי א-שיח', איל הון סעודי והאיש החזק בספורט ובכדורגל הסעודי הודיע כי הוא מפסיק את השקעתו האדירה במועדון הכדורגל המצרי "פירמידות" אליו נכנס רק בקיץ האחרון בקול תרועה רמה.

 

א-שיח' הודיע השבוע כי "נשבר לו", וזאת לאחר שאוהדי כדורגל של קבוצת הפאר המצרית אל-אהלי קיללו באלפיהם את אמו. זה היה מבחינת הבוס הסעודי הקש האחרון לאחר שבתקופה האחרונה התלונן על שיפוט מקפח לטענתו כנגד קבוצתו. הגביר הסעודי רמז כי שתי קבוצות הפאר המצריות אל-אהלי וזמאלק שותפות לקנוניה ביחד עם ההתאחדות המצרית מחשש שיאבדו את ההגמוניה שלהם בכדורגל המצרי. קריאתו לנשיא עבדאלפתאח א-סיסי לעשות סדר באיגוד השופטים המצרי לא נענו.

 

אם להיות הוגנים לאל-אהלי ואלזמאלק היו כל הסיבות לחשוש. א-שיח' לקח את המועדון שנקרא "אלאסיוטי" ונחשב לשולי בכדורגל המצרי בקיץ האחרון ושינה את שמו ל"פירמידות". א-שיח' החל להזרים מיליוני דולרים ברכש נוצץ, כולל שלושה שחקנים מברזיל ושחקנים מצרים בכירים. במקביל הוא בנה מערך מקצועי שמורכב משחקני עבר בולטים במצרים והביא את מאנה של בוטופגו לשעבר אלברט וולנטים ובהמשך הביא את הארגנטינאי ריקרדו לה וולפה. התוצאות עד כה מפתיחת העונה היו מרשימות. הפירמידות לא נוצחו בשבעת המחזורים הראשונים והם מדורגים במקום השני עם משחק פחות.

 

עתה, לא ברור מה יעלה בגורל המועדון, שכן א-שיח' טוען כי הוא מתכוון למכור את כל השחקנים שהביא ולמשוך ידיו מהקבוצה. אבל ייתכן כי זה עדיין לא סוף פסוק. א-שיח' הוא דמות בלתי צפויה וקשה לדעת מה היה הצעד הבא שלו.

 

אוהדים של אל-אהלי במצרים אוהדים של אל-אהלי במצרים צילום: איי פי
א-שיח' נחשב למקורבו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ואיש סודו. יש הטוענים כי הוא אחד מהאנשים היותר משפיעים על התנהלותו התקשורתית של הנסיך הצעיר. בשנה האחרונה הפך א-שיח' לדמות שנוי במחלוקת בתוך סעודיה בשל התבטאויות בוטות בדרך כלל בנושאי ספורט אך גם פוליטיקה. לפני חודשים אחדים אף דווח כי המלך פנה לבנו בבקשה לרסן את חברו נוכח התבטאויות חריפות שלו כנגד קטאר. גם קמפיינים ברשתות החברתיות נגד א-שיח' במטרה שיפוטר לא הצליחו לשכנע את בן סלמאן לעשות זאת. א-שיח' שמבטיח מהפכה בכדורגל הסעודי ולהפוך את הליגה המקצוענית בה לאחת העשירות בעולם (השנה כבר הגיעו כמה שחקנים בולטים לליגה הזו) יודע כנראה איך לקנות את ליבו של הבוס שלו. זו הסיבה שהשנה הכריז כי הליגה המקצוענית בממלכה תיקרא על שמו של יורש העצר.

 

הודעת הפרישה של אל-שיח הכניסה את עולם הכדורגל המצרי להלם ומאז נעשים ניסיונות לשנות את דעתו, בינתיים ללא הצלחה. לפי הדיווחים, השחקנים שחוששים לעתידם אף הם ניסו לשכנע את הבוס שלהם לחזור. גם מהתאחדות הכדורגל המצרית נמסר כי בשל דרישת "הפירמדיות" הוחלט להכניס לשימוש את מערכת הוידאו למשחקי הליגה המצרית. פרשנים במצרים סבורים כי אם יממש הסעודי את איומו מי שיפסיד בעיקר יהיה הכדורגל המצרי שמשווע למשקיעים ולשיקום תדמיתו מאז אירועי 2011 בפורט סעיד.

 

ובתוך כך, ייתכן שלמועדון הפירמידות יש בכל זאת עתיד, אך לא בליגה המצרית. עיתונות הספורט הסעודית טוענת שהחל מעונת המשחקים הבאה ישולב המועדון המצרי בליגה המקצוענית של ערב הסעודית ביחד עם קבוצה בכירה נוספת מבחריין או מכווית. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x