ספורט עולמי

ז'ורז'יניו והמרכז החדש

הקיץ מינתה צ'לסי את מאוריציו סארי למאמנה, שהביא כנדוניה מנאפולי את ז'ורז'יניו, כדי להנחיל בה את ה"סארי-בול", סגנון משחק שאוהדי הקבוצה עדיין לא ראו. אם יצליח, צ'לסי של רומן אברמוביץ' תהיה אחת מהקבוצות היותר מבדרות באירופה

אריק רייניש 11:1019.08.18

שחקני מרכז הקישור היו חלק מרכזי בזכיית צ'לסי באליפות בסיום עונת 2016/2017. הבולטים מביניהם היו אנגולו קאנטה ונמנייה במאטיץ'. קאנטה היה דינמי, לא הפסיק לתקל וכיסה כל שטח במגרש.

 

 

 

 

ז'ורז'יניו. מוצלח בכ-90% מהמסירות שלו ז'ורז'יניו. מוצלח בכ-90% מהמסירות שלו צילום: DANIEL LEAL-OLIVAS

 

לעומתו, מאטיץ' לאו דווקא גמע את מספר הקילומטרז' הגדול ביותר או ביצע כמות תיקולים גבוה. הוא פשוט ידע להתמקם באזור הסכנה, עוד לפני שזו הגיעה לשם. כך הם השלימו אחד את השני בצורה מיטבית.

 

בקיץ שעבר מאטיץ' עזב ובמקומו הוחתם טימואה באקאיוקו ממונאקו. הוא לא הצליח להיכנס לנעליו הגדולות של הסרבי. בנוסף, הנסיגה ביכולתו של ססק פברגאס העצימה את גודל הבעיה שנוצרה במרכז המגרש של צ'לסי.

 

הצורך בקשר שידע להגן ובו בזמן גם לנהל את המשחק מאחור בלט במשחקי הקבוצה של רומן אברמוביץ'.

 

מעבר להיחלשות ההגנה, גם משחק ההתקפה של הקבוצה - שאיבד את דייגו קוסטה המצוין - לא קיבל משחקני הקישור את התמיכה והשקט ההגנתי לו היה זקוק.

 

הקבוצה הפסידה את מקומה בליגת האלופות וסיימה במקום החמישי המאכזב.

 

היא לא הזכירה במאום את הקבוצה שזכתה באליפות מרשימה, ויחס השערים שהקבוצה הבקיעה באותה עונה אל מול אלה נחתך בכחצי (מ-52+ ל-24+).

 

הקיץ צ'לסי מינתה את מאוריציו סארי למאמנה, שהביא כנדוניה מנאפולי את ז'ורז'יניו למרכז המגרש. "אנחנו זקוקים לז'ורז'יניו יותר משסיטי זקוקה לו, כך שהוא כאן בצדק", טען מאמנו במעמד החתימה. האם הברזילאי-איטלקי הוא האיש לו צ'לסי הייתה זקוקה יותר מכל?

 

בין אמא לסארי

 

ז'ורז'ה לואיז פרלו פיליו המכונה ז'ורז'יניו נולד בעיירת נמל בשם אימביטובה שבדרום ברזיל. כשהיה בן 6 נטש אביו את אמו ואתו. האם, כדורגלנית חובבת בעברה, עבדה כמנקה בכדי לכלכל את בנה ואימנה אותו בכדי שיגשים את חלומה ויהיה כדורגלן מקצועי. היא לימדה אותו לשחק על חוף הים, עד שעבר להתאמן באקדמיה שהקימו אנשי עסקים איטלקיים כ-180 ק"מ מביתו.

 

בגיל 15 עזב לבדו את ברזיל והצטרף למחלקת הנוער של ורונה מארץ המגף. עקב מוצא סבו וסבתו, הוא זכה לאזרחות איטלקית לאחר מכן. בינואר 2014 עבר לנאפולי.  ז'ורז'יניו היה החלק החשוב ביותר במערך של הקבוצה מדרום-איטליה. הוא שיחק כקשר האחורי ביותר בשלישיית הקישור ולעיתים תמך באגף השמאלי מכיוון שנאפולי הרבתה לתקוף משם.

 

יחד עם זאת, הוא הקפיד לתקשר עם השחקנים הנמצאים רחוק ממנו בכדי שיוכל להעביר בזריזות את הכדור לצד השני לעת הצורך. הוא סורק את השטח בכדי לראות היכן נמצא כל שחקן, בייחוד לפני שהוא מקבל את הכדור.

 

כך הוא הצליח להתפנות היטב למסירות ולקבל 79 כאלו בממוצע למשחק, ובנוסף מסר 96 מסירות באחוזי דיוק של 89% – חלקן הגדול בנגיעה אחת. הקשר המחונן מסר הכי הרבה מסירות בליגה האיטלקית בעונה שעברה (2,713) ונגע בכדור הכי הרבה פעמים (3,351). שחקני קבוצות הסרייה A ניסו שוב ושוב למנוע מהמנוע של נאפולי להניע את משחק המסירות המפורסם שלה, אך גילו שהפליימיקר האחורי מככב תחת לחץ.

 

"'אתה מתעייף כשאתה מנסה למנוע ממנו לשחק, משום שהוא מניע את הכדור כל-כך מהר, אך הוא לא זז בכלל", העיד ראדג'ה ניינגולן, הקשר הבלגי הקשוח שעבר הקיץ מרומא לאינטר. "מעבר לעובדה שקשה לשמור עליו, אתה זקוק להרבה אנרגיה בכדי לעשות זאת לאורך זמן". מבחינה הגנתית, ז'ורז'יניו לא אגרסיבי מספיק בכדי להיות הקשר האחורי שמתקל לפני קו ההגנה - אך הוא יודע למנוע התקפות עוד לפני שהן מתפתחות.

 

בזכות אותה אינטליגנציית משחק נדירה יודע ז'ורז'יניו להתמקם באזורים המקשים על היריב לפתח התקפות, ולא לחינם הוא זוכה ב-13.51 מאיבודי הכדור של היריבה – 56% מתוכם במחצית המגרש של היריבה.

 

מאז שחתם בנאפולי, רק שישה קשרים יירטו יותר כדורים ממנו בסרייה A.

 

"הוא שחקן חכם מאוד", החמיא ג'יאובני גאלי, מנהל ורונה לשעבר שהביא את ז'ורז'יניו הצעיר לאיטליה. "אם הייתי צריך להשוות אותו למישהו, הייתי משווה אותו לפירלו. הוא עדיין לא שולח כדורי עומק כמו אנדראה פירלו, אבל הוא בהחלט אינטליגנט כמוהו".

 

 

סארי. צריך את ז'ורז'יניו סארי. צריך את ז'ורז'יניו צילום: גטי אימג'ס

 

הסארי-בול יגיע לסטמפורד ברידג'?

 

מלבד מנצ'סטר יונייטד, צ'לסי השלימה הכי פחות מסירות מבין ששת הגדולות בפריימרליג. אין ספק שהיא תוכל להיעזר באמן מסירות כז'ורז'יניו. ובכלל, אין שחקן שיוכל לעזור לסארי להטמיע את שיטתו, "סארי-בול", יותר מהברזילאי-איטלקי.

 

מתאו קובאצ'יץ' וקאנטה צפויים לשחק מלפניו וללחוץ את שחקני היריב ללא הרף בכדי להשיג את הכדור, כפי שאלאן והאמשיק עשו תחת אותו מאמן בנאפולי.

 

אלאן היה הקשר הדפנסיבי ששיחק מצידו הימני של ז'ורז'יניו, ולעמדה זו עתיד להיכנס קאנטה - מהקשרים האחוריים הטובים בעולם.

 

עצם נוכחותו של ז'ורז'יניו ודרישותיו של סארי יגרמו לקאנטה לשחק קרוב יותר לרחבת היריבה. "נהגתי לשחק כך כששיחקתי בקאן", סיפר קאנטה. "אהבתי לשחק כך מאוד".

 

צד שמאל של מרכז הקישור מיועד לקובאצ'יץ' שהגיע מריאל מדריד, והוא יבצע את התפקיד אותו ביצע האמשיק בהצלחה תחת סארי בנאפולי. הקרואטי אומנם פחות בועט ויוצר מצבים מהאמשיק, אך הוא קשר דינמי וטכני בעל כוח פריצה מצוין שהצליח ב-90% מהדריבלים אותם ביצע בעונה שעברה. הוא ילחם עם פברגאס, לופטוס-צ'יק ובארקלי על מקומו בהרכב.

 

לשלישיית הקישור הזו יש את הנתונים לתת שקט הגנתי במרכז הקישור, לשלוט בכדור ולתמוך בשלישייה הקידמית. כמו שלישיית הקישור של נאפולי מהעונה שעברה.

 

מבחינה אינדיבידואלית, שלישיית ההתקפה של צ'לסי המונה את אדן הזארד, וויליאן ואלברו מוראטה - לא פחות טובה מזו של נאפולי המונה את חוסה קאייחון, דרייס

מרטנס ולורנצו אינסינייה. הם יוכלו לבוא לידי ביטוי בצורה טובה יותר כשיש שחקני מרכז שדה כאלה ועתידים לפרוח תחת שיטת הנעת הכדור של סארי.

 

גם שחקנים התקפיים לעמדותיהם כמו דויד לואיז או מרקוס אלונסו, שפחות מתאימים למערך 4-3-3, יוכלו להשתלב בצורה מיטבית כשהקשרים נותנים להם שקט הגנתי.

 

בסופו של דבר, אין לדעת אם ז'ורז'יניו יתאקלם בלונדון, האם תיהיה הורמוניה בין שחקני מרכז השדה כפי שהייתה בנאפולי או איך השחקנים החדשים ישתלבו בשיטה של סארי. כדורגל הוא לא משחק בינארי – שחקן התקפי או הגנתי, שחקן מוצלח או כישלון. ישנם הרבה פרמטרים ומשתנים.

 

מה שבטוח – אחרי שנים של כדורגל מעט הגנתי תחת מוריניו וקונטה, אוהדי צ'לסי זקוקים לכדורגל של סארי, וכדי ליישם את שיטת המשחק שלו, סארי זקוק לז'ורז'יניו.

 

כשאמו ראתה את חולצתו נמכרת בחנות הרשמית של צ'לסי, היא לא יכלה להסתיר את התרגשותה ובכתה. האמת, גם אוהדי צ'לסי מתרגשים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x