$
ספורט עולמי

ליגה בסימן כריסטיאנו רונלדו

הליגה האיטלקית יוצאת בסופ"ש לעונה בה תשתזף באור הזרקורים של כריסטיאנו רונלדו. מה תהיה ההשפעה של מותג העל הפורטוגלי על הסריה A?

אוריאל דסקל 09:5415.08.18

וילאר פרוסה היא עיירה קטנה, לרגליי האלפים, שממוקמת כ-40 ק"מ דרום מערבית לטורינו. עיירה שבמשך 35 שנה, בין 1945 עד 1980, היה לה ראש עיר אחד. שמו? ג'יאני אניילי - לשעבר הבעלים של פיאט ונשיא יובנטוס, אחד מהנשיאים הכריזמטיים והמשפיעים ביותר בכל הזמנים. מארלה, אלמנתו בת ה-91 של ג'יאני, עדיין מתגוררת בווילאר פרוסה, בווילה ענקית שמכונה "הטירה". הטירה, שנבנתה ב-1811, ממוקמת סמוך למגרש כדורגל קטן - שיכול להכיל 5,000 צופים - ובו יובנטוס משחקת משחק ידידות פנימי בין הקבוצה הבוגרת לקבוצת הפרימוורה, קבוצת הנוער/מילואים של המועדון. המשחק הזה מתקיים מדי שנה מאז 1955.

 

 

 

 

כריסטיאנו רונלדו עם אוהד כריסטיאנו רונלדו עם אוהד צילום: ISABELLA BONOTTO

 

באצטדיון הזה ערך כריסטיאנו רונלדו את הופעת הבכורה שלו במדי הגברת הזקנה.

 

השילוב הזה, בין המסורת העמוקה של יובנטוס ומשפחת אניילי לכוכב המולטי-מיליונר בן ה-33 שעלה לקבוצה יותר מ-100 מיליון יורו הוא העתיד של יובה וייתכן גם של הכדורגל האיטלקי כולו.

 

4,000 תושבים ו-600 שוטרים

 

המשחק באצטדיון הקטן עורר עניין אדיר. העיירה הקטנה התמלאה באוהדי יובנטוס, שמילאו את הברים והמסעדות הקטנות ולוו על ידי 600 שוטרים. האוהדים שרו לאורך כל המשחק "רונלדו, תביא לנו את ליגת האלופות" והקבוצה הבוגרת ניצחה את יובה הצעירה 0-5 כשהפורטוגלי כובש 8 דקות מתחילת המשחק, ש"פוצץ" אחרי 72 דקות, כחלק ממסורת שנתית. אחרי המשחק, השחקנים - כמו תמיד - הצטלמו עם האוהדים וחתמו להם על פרטי לבוש - לעיתים שלהם (לאונדרו בונוצ'י, שחזר משנה במילאן, נותר בתחתונים). רונלדו, מוקף בשומרי ראש, גם כן חילק חתימות.

 

"עכשיו לקבוצה הטובה בעולם יש את השחקן הטוב בעולם" אמר ג'ון אלקאן, יו"ר פיאט, חברת הענק שמשפחת אניילי הקימה. הנכד של ג'יאני אניילי - הבעלים הכריזמטי והמשפיע ביותר על ההיסטוריה של יובנטוס. הוא ורונלדו - ביחד עם חברי המשפחה - הצטלמו ב"טירה". התמונות התפרסמו ורונלדו כונה "החתמה של משפחת אניילי". "זה נהדר לראות איך רונלדו הוא טבעי בחולצה השחורה-לבנה וכמה טוב הוא נכנס לקבוצה" אמר אלקאן. "המשפחה מתכנסת בווילאר פרוסה - וזה רגע מיוחד. עבור כל מי שהוא ביאנקונרי".

 

"אני מגיע למשחקים האלה מגיל 12, מאז שנות השישים, כשג'יאני אניילי הגיע לכאן עם הליקופטר", אמר מאסימו סאבלי לסוכנות AFP. סאבלי הוא אוהד שמגיע למשחק הזה מסיינה, כ-450 ק"מ דרום מזרח מווילאר פרוסה. בפעם הראשונה בחייו הוא היה צריך להגיע ב-6 בבוקר כדי שיהיה לו מקום במגרש. עד כדי כך העניין היה גדול. משחק הידידות הפנימי המעניין בהיסטוריה. זה עניין שאמור לחזק את יובנטוס כמותג ולהקפיץ אותה לרמת מותגי העל של הכדורגל העולמי בעשור האחרון: ברצלונה וריאל מדריד.

 

 

כריסטיאנו רונלדו. כבש אחרי 8 דקות במדי יובה כריסטיאנו רונלדו. כבש אחרי 8 דקות במדי יובה צילום: Marco Luzzani

 

בן 33 ב-117 מיליון יורו

 

על פי ההודעה הרשמית של יובנטוס, רונלדו עלה ליובנטוס 117 מיליון יורו. 100 מיליון יורו ששולמו לריאל מדריד עבור זכויותיו, 5 מיליון יורו ששולמו כדמי סולידריות לקבוצותיו לשעבר ו-12 מיליון יורו בעמלות לסוכנו, ז'ורג' מנדס. הכוכב חתם על חוזה ל-4 שנים כך שהתשלום השנתי על רכישתו של רונלדו עומד על 29.25 מיליון יורו (סכום הרכש יורד מדי שנה). הבינאקונרי ישלמו לרונלדו 30 מיליון יורו נטו בשנה - עלות שכר שנתית של כ-55 מיליון יורו בשנה. מדובר על עלויות בשיעור של כ-21% מהעלויות תקציב השכר כולו של יובנטוס (262 מיליון יורו). ההתחייבות לרכישת רונלדו תעלה ליובנטוס בסביבות 340 מיליון יורו לארבע עונות. יובה, לפי הערכות ובגלל הפייר פליי הפיננסי, תצטרך למכור שחקנים (כבר שלחה את גונסאלו היגוואין למילאן בהשאלה עם צפי למכירתו בעסקה שיכולה לחסוך למועדון כ-66 מיליון יורו).

 

לפי בדיקה של KPMG, ההוצאה הגדולה צפויה להשתלם גם בלי מכירת שחקנים. יובנטוס צפויה ליהנות מהכנסות גבוהות הרבה יותר בשנים הקרובות. יובנטוס כבר מכרה את כל המנויים (29,300) ובעקבות העלאת מחיר המנויים ב-30% בממוצע, הקבוצה תייצר העונה כ-10 מיליון יורו יותר ממכירת מנויים מאשר העונה שעברה (33-34 מיליון יורו במקום 24 מיליון יורו ב-2016/17). בסך הכל, ההכנסות ממכירת כרטיסים גם כן יעלו בסביבות 10-11 מיליון יורו יותר מ-2016/17. המשמעות היא שההכנסות של יובנטוס ממכירת כרטיסים ומנויים לסריה A בלבד יעמדו על בין 48 ל-52 מיליון יורו, עלייה של כ-20 מיליון יורו (אם התפוסה תעמוד על יותר מ-95% בכל משחק - וזה ככל הנראה יקרה מאחר שזו התפוסה בשנתיים האחרונות). ההכנסות מימי משחק בליגת האלופות תלויות בהישגי הקבוצה בליגת האלופות ויכולות להגיע למקסימום של 70 מיליון יורו, עלייה מכ-50 מיליון יורו ב-2017/18.

 

ההכנסות מזכויות שידור לא ישתנו מאחר שהסכמי זכויות השידור נחתמו לפני הגעתו של רונלדו. עם זאת, בתסריט הטוב ביותר (בונוסים, הצלחה בליגת האלופות ועוד) ההכנסות אמורות להגיע לסביבות 250 מיליון יורו מזכויות שידור של הסריה A וליגת האלופות (עלייה מכ-200 מיליון יורו בעונה שעברה).

 

פוטנציאל הצמיחה הגדול ביותר צפוי להגיע מהמחלקה המסחרית - ומותג יובנטוס.

 

ב-2016/17, לפי KPMG, מנצ'סטר יונייטד הכניסה 320 מיליון יורו מחסויות ופעילות מסחרית (מרצ'נדייז, רישוי מוצרים ועוד). ברצלונה הכניסה 288 מיליון יורו, ריאל מדריד 280 מיליון יורו ובאיירן מינכן 344 מיליון יורו. יובנטוס הכניסה רק 120 מיליון יורו.

 

את הפער ניתן לראות בהסכם חסות החולצה. יובה מקבלת 17 מיליון יורו מנותנת החסות הראשית, Jeep וכ-23 מיליון יורו בשנה מאדידס, נותנת חסות הלבוש. בסך הכל 40 מיליון יורו מהחולצה, הנכס השיווקי הנראה ביותר - זאת בעוד מנצ'סטר יונייטד וברצלונה מכניסות 156 מיליון יורו מפרסום על החולצה כל אחת, באיירן מינכן 140 מיליון יורו וריאל מדריד 140 מיליון יורו.

 

332 מיליון עוקבים

 

על פי הערכות KPMG, הנראות האדירה של רונלדו - שכוללת 332 מיליון עוקבים במדיות החברתיות, הרבה יותר מכל ספורטאי אחר ואחד מחמשת האישים עם הכי הרבה עוקבים בעולם - מעניקה ליובה (לרונלדו יש פי 6 יותר עוקבים ממנה) הזדמנויות עסקיות מצוינות. לפי KPMG, ההכנסות של יובנטוס מחסויות וספונסרשיפ יצמחו, בתסריט האופטימי, בכ-30 מיליון יורו בשנה. זה יהיה בעיקר דרך חסויות מחוץ לאיטליה (40% מנותנות החסות של יובנטוס הן מאיטליה כאשר בקבוצות הגדולות האחרות בין 15% ל-25% מהחסויות הן מקומיות).

 

הנוכחות של רונלדו מבטיחה מספר חסויות מצפון אמריקה, אסיה ואפריקה. ההכנסות ממרצ'נדייז צפויות לצמוח כבר העונה בכ-12 מיליון יורו, בעיקר בזכות מכירות החולצות של הכוכב הפורטוגלי (יובנטוס הכניסה בשנים האחרונות כ-20 מיליון יורו ממרצ'נדייז).

 

ההערכות הן שהליגה האיטלקית כולה תיהנה מנוכחותו של רונלדו. בראש ובראשונה מבונוסים מחסויות הליגה ושותפות השידור בזכות עלייה במספר הצופים (ייתכן מאוד שזה יקרה כבר השנה). הקבוצות היריבות ישתזפו באור הזרקורים הפורטוגלי, וחלקן, לפחות, ייהנו מעלייה בהכנסות מחסויות ופרסום. אבל שיהיה ברור, המרוויחה העיקרית מהגעתו של רונלדו היא יובה - אפילו אם הוא יעלה לה לפחות 340 מיליון יורו.

 

רונלדו ייהנה

 

אגב, לא רק יובנטוס והליגה האיטלקית צפויות להרוויח. רונלדו, ששילם קנס של כ-19 מיליון יורו על העלמת מס והונאת רשויות המס בספרד, ירוויח לא מעט בזכות חוק מס חדש יחסית באיטליה (מסוף 2016). לפי התיקון לחוק המס - תושבים זרים שמעבירים את מגוריהם לאיטליה יכולים ליהנות מפטור ממס מהכנסותיהם מחו"ל עבור תשלום של 100 אלף יורו (ו-25 אלף יורו לכל חבר משפחה). כלומר, רונלדו, שמכניס בין 40 ל-50 מיליון יורו מחסויות בשנה, רובן מחוץ לאירופה - יגדיל את הנטו שלו בצורה משמעותית.

 

הצלחה בליגת האלופות או...

 

בכל מקרה, הצלחה בליגת האלופות היא תנאי הכרחי להפיכת המותג יובנטוס לגדול יותר מאשר היריבות האירופאית. וגם כאן לרונלדו, כמיסטר צ'מפיונס ליג, יש תפקיד ענק. הליגה האיטלקית, שמתחילה בסוף השבוע, עשויה להסתמן כ"העונה של רונלדו" - העונה בה הסריה A שוב תהיה הסקסית ביותר באירופה. ואולם אם יובה לא תצליח במשימתה הראשונה - לזכות בליגת האלופות - אך תמשיך בדומיננטיות הבלתי מתפשרת בחזית המקומית, ההחתמה של רונלדו תיראה טיפה פחות משמעותית. לפחות עד העונה הבאה. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x