ספורט ופוליטיקה

פיפ"א החדשה: המילה שחיתות נעלמה מהקוד האתי

ארגון הכדורגל העולמי מוכה השחיתות פשוט מחק את המילה מסט החוקים הפנימיים שלו - אבל המילה "הכפשה"? זו כבר עבירה חמורה יותר

שירות כלכליסט 10:4114.08.18

פיפ"א מחקה את המילה "שחיתות" מהקוד האתי ומהקוד ההתנהגותי החדשים שלה. ארגון הכדורגל העולמי מוכה השחיתות פשוט מחק את המילה מסט החוקים הפנימיים שלו.

 

השחיתות שהתגלתה בארגון עד כה הותירה אותו בתסבוכות חוקיות וכלכליות. ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א בשנתיים האחרונות, הואשם גם הוא בעבר בעבירה על החוק ובהפעלת לחץ על יריבים. אבל הוא הגיע כמישהו שאמור "לטהר" את פיפ"א. אולם שינויי החוקה והקוד האתי שנעשו על ידו ועל ידי מקורביו הפכו את השעיית המבקרים וחושפי השחיתויות לקלה הרבה יותר מאשר השעיית המושחתים.

 

 

 

 

אינפנטינו. "מושחת?" אינפנטינו. "מושחת?" צילום: רויטרס

 

כיום "שחיתות" נחשבת לעבירה קלה בפיפ"א לפי הקוד האתי החדש והעבירה הקשה יותר היא "הכפשה". אין דוגמאות ספציפיות להגדרת המושג הכפשה -  מה שמאפשר לוועדת האתיקה הרבה גמישות בהחלטות לגבי מי הכפיש. אבל כאמור לפי הקוד האתי של פיפ"א זה חמור יותר משחיתות. או לפי הקוד האתי: "נאסר על אנשים שמתחייבים לקוד זה להכריז בצורה כלשהי הכרזות בעלות טבע מכפיש כנגד פיפ"א או אדם אחר שמחויב לאותו קוד של פיפ"א או אירועים של הארגון".

 

המכפישים עצמם עשויים לספוג עונשי השעיה מפעילויות כדורגל. הדבר מאפשר לכל מיני ועדות "עצמאיות" של פיפ"א להעניש עסקנים שיוצאים מהקווים וחושפים שחיתויות. לפי אלכסנדרה וראגה (Alexandra Wrage), מומחית חוקרת לטוהר מידות בארגונים שהועסקה על ידי פיפ"א לאחר התפוצצות פרשת השחיתות ב-2015: "הקוד האתי החדש יקטין את הביקורות מכל סוג, שזה מה שפיפ"א מקווה שיקרה". וראגה אמרה ל-AP: "בעוד שארגוני המתנהלים כראוי מעודדים שקיפות ודוחפים אנשים לדבר ולבקר אם יש להם דאגות בנושאים מסוימים, פיפ"א מאמצת עמדה מאוד רודנית". לפי וראגה: "הכפשה צריכה להיות הצהרה כוזבת ופיפ"א צריכה להוכיח שהביקורת לא נכונה אבל פיפ"א הפכה את זה ותהיה לזה השפעה מפחידה על מי שרוצה למתוח ביקורת פנימית".

 

הקוד האתי הוצג לראשונה לפיפ"א ב-2004 על ידי נשיא הארגון דאז, ספ בלאטר - שבסופו של דבר, בגלל אותו קוד אתי הושעה מכדורגל לאחר שהוכח כי ניצל את מעמדו כדי להרוויח משחיתויות הקשורות לארגון. בלאטר נפל בגלל חקירה חיצונית של תובעים אמריקאים ושווייצרים וחקירות בנוגע להתנהלות של ארגון הכדורגל העולמי. לפי הקוד החדש, עדיין אסור לקחת שוחד אבל היכולת לתבוע מושחתים קטנה: "שוחד, מעילה בכספים והטיית משחקים או תחרויות הן לא עבירות שבגינן תתבצע העמדה לדין אחרי עשר שנים". כלומר, אם מישהו מושחת ומסתיר את זה טוב מספיק - הוא לא ייענש או יעמוד לדין בפיפ"א. כמו כן, לתובע ולחוקר יש רק 5 שנים להשלים את החקירות.

 

 

 

אינפטינו אמר ב-2017: "פיפ"א החדש היא לא דיקטטורה. היא ארגון שקוף, ארגון שבעומקו הוא אמיתי וכן". כשנשאל הארגון לגבי השינויים בקוד האתי על ידי AP, פיפ"א טענה רק שהשינויים מתבססים על הצעות מוועדות האתיקה, שאוהדי המשחק אף פעם לא שמעו מהם. כמו כן, נאסר על ראשי ועדות האתיקה לדבר עם התקשורת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x