$
ספורט עולמי

המנהיג שבכה: האם תיאגו סילבה יכול לחזור ולהנהיג את הנבחרת הברזילאית?

תיאגו סילבה כמעט איבד את חייו בפעם האחרונה ששהה לזמן ארוך במוסקבה. היום הוא חוזר לבירת רוסיה עם משימה ברורה: תיקו מול סרביה. ואז יתחיל הלחץ האמיתי

אוריאל דסקל 13:3127.06.18

שחפת היא מחלה זיהומית מדבקת, הנגרמת על ידי חיידקים מסוג Mycobacterium. הפגיעה האופיינית לשחפת היא בריאות. המחלה נישאת באוויר כאשר ההדבקה מאדם לאדם נגרמת באמצעות שיעול של אדם חולה.

 

שחפת, "המוות הלבן", היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר למוות בכל הגילאים ברחבי העולם. מספר מקרי המוות בעולם (בשל מחלות זיהומיות) כתוצאה ממחלה זו הוא במקום השני (אחרי איידס) למספר מקרי המוות מזיהום. כ-95% מהמקרים בעולם שאובחנו כהדבקות בשחפת וכמוות כתוצאה ממנה היו במדינות העולם השלישי. הטיפול לוקח בין 3 ל-9 חודשים והיכולת שיקום הרבה יותר טובה מפעם. ואולם, כ-15% מהנדבקים מתים. זו לא מחלה קלה - בטח לא עבור מישהו שצריך להשתמש בריאות שלו במקסימום יכולת כדי להצטיין בעבודה שלו.

 

תיאגו סילבה, בלמה בן ה-33 של ברזיל, הוא שורד שחפת. השחקן, שגדל בפלומינזה בריו דה ז'נרו, הגיע לאירופה בגיל 20, לפורטו, ומשם, בהשאלה, לדינמו מוסקבה.

 

במוסקבה, מעט אחרי שהתחיל להתאמן עם הקבוצה, הרגיש כאב חזה. הוא נבדק והרופאים מצאו שהוא נדבק בשחפת. הרופאים שלחו אותו לבידוד במשך חמישה חודשים ואף שקלו לכרות חלק מריאותיו כטיפול מונע התפשטות של הזיהום - רק המאמן הברזילאי של דינמו, איבו וורטמן, מנע מהם לנתח את הריאות. הרופאים השתכנעו אבל מסרו לסילבה שאם היה מגיע שבועיים אחרי שהגיע, היה כנראה מת מהמחלה. במשך חודשים הוא פגש רק שני אנשים, שהגיעו להחליף לו את מצעיו ולטפל בו. הוא שקל פרישה מכדורגל וחזרה לברזיל אבל אימו, שגם כן התנגדה לניתוח בריאות, שכנעה אותו להמשיך - למרות הקשיים.

 

"זה היה מחסל את הקריירה שלי" אמר סילבה ל-AP לפני כחודש. "אבל היו לי מלאכים שומרים, אמא שלי ואיבו. החזרה לרוסיה קצת קשה במובן הזה, אבל אני מקווה שאוכל להניף את הגביע העולמי ולמחוק את הזיכרוות הרעים".

 

 

תיאגו סליבה. "מקווה שאוכל להניף את הגביע העולמי ולמחוק את הזיכרוות הרעים" תיאגו סליבה. "מקווה שאוכל להניף את הגביע העולמי ולמחוק את הזיכרוות הרעים" צילום: גטי אימג'ס

 

סגירת מעגל

 

החזרה למוסקבה, למשחק מכריע בשלב הבתים נגד סרביה, היא סוג של סגירת מעגל עבור הבלם, שמאז המונדיאל ב-2014 ראה את המעמד שלו בדעיכה. תיאגו סילבה, שלא הצליח להתגבר על הלחץ ולצפות בברזיל בפנדלים נגד צ'ילה בשמינית הגמר. הוא זכה לביקורות רבות על כך שלא הנהיג את הנבחרת ואף בכה בזמן הפנדלים. סילבה, לא שיחק באסון הקריסה מול גרמניה בחצי הגמר אבל עדיין זכה לביקורות. דונגה, המאמן הברזילאי אחרי המונדיאל, לקח ממנו את סרט הקפטן בשנה שאחרי. סילבה רשם קופה אמריקה 2015 גרועה ואיבד את מקומו בהרכב. גם מעמדו בפריז סן ז'רמן נשחק בגלל מרקיניוס, בלם צעיר יותר שלקח גם את מקומו בהרכב הנבחרת.

 

למונדיאל הזה הוא הגיע כבלם שלישי בסגל - מאחוריי מיראנדה ומרקיניוס. אבל למשחק הראשון הוא הופיע בהרכב בגלל פציעה של מרקיניוס. הוא עשה עבודה טובה במשחק הזה וגם במשחק נגד קוסטה ריקה, בו קיבל מחדש את סרט הקפטן מהמאמן, צ'יצ'ה - שעושה רוטציה עם הסרט. "זו לא בעיה" אמר תיאגו סילבה. "אני חושב שהדבר הכי חשוב זה לתת את הטוב ביותר שלך - אם אתה פותח או לא, אם אתה קפטן או לא כולם חולקים את האחריות. כולם מוכנים לסרט".

 

"קראו לו לדגל במונדיאל הזה" אומר ריקרדו סיטון, עיתונאי ברזילאי שמלווה את נבחרת ברזיל במונדיאל. "לא בטוח שזה הדבר הנכון לעשות מבחינת ברזיל, אבל צ'יצ'ה עושה עבודה נהדרת איתו. כשיהיה לחץ, נבין באמת מה קורה. נבין כמה הוא מנהיג וכמה שיטת הרוטציה של המאמן יכולה לסייע לו".

 

היום, נגד סרביה, ברזיל צריכה תיקו כדי להבטיח מקומה בשמינית הגמר. ככל הנראה יהיה לחץ. תיאגו סילבה, שוב במוסקבה - העיר שכמעט מת בה, שכמעט הקריירה שלו חוסלה. למזלו, הוא חולק אחריות. הלחץ הגדול, ככל הנראה, עוד לא בפתח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x