ספורט ופוליטיקה

מדוע חלק מהקרואטים שונאים את נבחרת קרואטיה?

פרשת השחיתות הענקית שמעיבה על נבחרת קרואטיה עשויה לשלוח את הכוכב הגדול של הנבחרת, לוקה מודריץ', ל-6 שנות מאסר. גם ניצחון על ארגנטינה לא ישנה את התמונה

אוריאל דסקל 12:5821.06.18

לאורך השנים הנבחרת הקרואטית היתה מפורסמת בזכות הקירבה של השחקנים לאוהדים. תשוקה אדירה ותחושות לאומיות חזקות היו הבסיס לחיבור הזה. ואולם, למונדיאל הזה הנבחרת עולה עם מספר רב של אוהדי הנבחרת שמעודדים את היריבות של קרוטאיה, ואף מקללים את לוקה מודריץ', כוכב הנבחרת.

 

אז מה קרה? האיש במרכז הבלאגן סביב נבחרת קרואטיה הוא זדרבקו מאמיץ', שבחודש שעבר נשלח לכלא לשש וחצי שנים בעקבות מעורבותו בפרשת שחיתות ענקית בכדורגל הקרואטי ומעבר. בערב ההחלטה, הוא ברח לבוסניה.
הוא נאשם בכך שלקח לכיסוי 116 קונה קרואטי (15.7 מיליון יורו) ממועדון הכדורגל דינמו זאגרב ובכך שהעלים מס בשווי 12.2 מיליון יורו. מאמיץ', שנורה ונפצע כשהגיע לביקור בקבר אביו (ככל הנראה 'יריבים עסקיים' ירו בו), סחב איתו למטה גם את אחיו, זוראן, את דמיר ורבאנוביץ', מנהל בדינמו זאגרב ואת מילאן פרנאר, בכיר ברשויות המס הקרואטית. ייתכן גם שמקרה מאמיץ' יוביל אפילו למאסר שחקנים קרואטים - כגון לוקה מודריץ'.

 

לוקה מודריץ' ושחקני נבחרת קרואטיה במונדיאל 2018 לוקה מודריץ' ושחקני נבחרת קרואטיה במונדיאל 2018 צילום: גטי אימג'ס

 

הסיפור הוא כזה.

 

מאמיץ', מכר שחקנים בעשרות מילוני יורו דרך המועדון שלו, דינמו זאגרב (לוקה מודריץ', אדוארדו סילבה, אלן חאלילוביץ', מתאו קובאצ'וביץ' ועוד) והרוויח מיליונים מהקבוצה ושחקנים. חשבונות הבנק שלו חשפו זאת.

 

מאמיץ' טען שהוא "מסייע לכלכלה הקרואטית והכדורגל הקרואטי עם המכירות" אבל מעט מדי עובדות בשטח תומכות בדבריו. את הכסף הגדול ממכירת שחקנים הוא שלשל לכיסו.

 

בעשור האחרון הרוויחה דינמו זאגרב יותר מ-90 מיליון יורו ממכירת שחקנים (הכנסות של יותר מ-150 מיליון יורו והוצאות בשוק העברות של, כביכול, 53 מיליון יורו), חלק ניכר מההכנסות משוק העברות הלכו לכיסו של מאמיץ' ולכיסי מקורביו. אך זה לא סיפור על מועדון שיודע לטפח שחקנים. כאן, הסיפור מסתבך.

 

מאמיץ' ניצל את מעמדו בהתאחדות לכדורגל כדי לגרום לכל שחקן צעיר ומוכשר בקרואטיה, שרוצה להצליח (כלומר להגיע לנבחרת), להגיע לדינמו.

 

ההנחה בקרואטיה היא שאם אתה רוצה להצליח - אתה חייב לעשות את זה דרך דינמו זאגרב. אין שום סיכוי להגיע לליגת האלופות או לנבחרת אם אתה לא בקבוצה הבכירה בזאגרב.

 

כך השיג מאמיץ' את הקרואטים הטובים ביותר. אבל זה לא נגמר בזה.

 

על פי האשמות, מאמיץ' דורש מהשחקנים בדינמו - כשהם שחקני נוער - לחתום על חוזה דרקוני עימו. על פי חלק מהחוזים הללו, שחקנים חייבים להעביר לו עד 50% ממשכורתיהם במהלך כל הקריירה שלהם.

 

אדוארדו סילבה, למשל, היה ילד ברזילאי בן 16 כשחתם על החוזה הזה, ולא ידע שהוא צריך להעביר כספים למאמיץ' עד שחתם בארסנל (היישר מדינמו). דה סילבה לקח את מאמיץ' לבית משפט אבל לא קרה עם זה דבר (כמו במקרים רבים שמגיעים למערכת המשפט הקרואטית - שמאמיץ' הצליח להשחית עם כספים רבים).

 

מה שקרה בפועל זה שהקרואטי ממוצא ברזילאי קיבל משכורת יפה בארסנל והיה צריך להעביר 40% ממנה למאמיץ' בגלל חוזה שחתם בגיל 16, בלי הבנת השפה על החוזה שהוא חתם עליו. דה סילבה הודח מסגל הנבחרת כאשר הפסיק להעביר את הכסף.

 

זו השיטה של מאמיץ'. ועל פי הדיווחים בקרואטיה שחקנים רבים - כולל מודריץ', נאלצו להעביר לו הרבה מאוד כסף לאורך השנים. המעשים של מאמיץ' גובלים בכפיית עבדות על שחקני כדורגל - שחלקם הם בין השחקנים הטובים בעולם.

 

מודריץ', למשל, היה חתום על חוזה עם מאמיץ' וכשנמכר לטוטנהאם ב-2008 עבור 21 מיליון יורו, חצי מהכסף הלך - על פי החקירה למודריץ'. רבע הלך למאמיץ', ששלח את בנו או אחיו עם מודריץ' לבנק כדי שזה יוציא את הכסף ויעביר אותו במזומן לשניהם. זה קרה מספר פעמים בגלל גודל הסכומים שמודריץ' קיבל. על פי הדיווחים, מודריץ' נשאר עם 1.7 מיליון ליש"ט מה-9.2 מיליון ליש"ט שהרוויח בטוטנהאם. השאר הלך למשפחת מאמיץ'.

 

מודריץ' העיד במשטרה וכן פירט על השיטה המלאה. עם זאת, בבית המשפט הוא שינה את עדותו וטען שהוא לא זוכר דבר. עכשיו הוא יכול להיכנס לכלא ל-5 חודשים עד 6 שנים בגין עדות שקר.

 

כל הבלאגן הזה הוביל לכך שאוהדי נבחרות קרואטיה יוצאים נגד מודריץ' - ובעצם כל שחקן דינמו זאגרב. במשחק נגד ניגריה הם שרו לעברו של מודריץ' שהוא "חרא קטן" ושרקו בוז לשחקנים שתמכו במאמיץ' והיו חלק מ"המונדוס אופרנדי" של הנשיא המושחת של דינמו זאגרב - שחשוד גם במכירת משחקים והשגת יתרונות בצורה לא הוגנת.

 

האם ניצחון היסטורי על ארגנטינה ושער של מודריץ' ישכיח את הכל עבור האוהד הקרואטי הממוצע? "זה לא עובד ככה בקרואטיה" אומר אלכסנדר הוליגה, סופר ספורט קרואטי. נראה שלא משנה מה יקרה במונדיאל הזה, נבחרת קרואטיה לא תחזור להיות אותה נבחרת קרואטיה אהובה כמו פעם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x