שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

פייר פליי פיננסי: מכבי תל אביב נקנסה; פריז סן ז'רמן חייבת למכור שחקנים

סנקציות של אופ"א על מכבי תל אביב ופריז סן ז'רמן נועדו לחזק את האיזון התקציבי של שתי הקבוצות

שירות כלכליסט 17:0814.06.18

פריז סן ז'רמן צריכה למכור שחקנים ב-60 מיליון יורו עד סוף החודש כדי לעמוד בתנאי הפייר פליי הפיננסי - זאת לאחר סנקציות שהטילו עלייה באופ"א, האחראית ליישום החוקים שנועדו להביא לאיזון תקציבי של קבוצות אירופאיות.

 

אופ"א החלה בחקירה לתוך הפעולות של פריז סן ז'רמן בשוק העברות השחקנים לאחר רכישת ניימאר ב-222 מיליון יורו מברצלונה ורכישת קיליאן מבאפה, חלוץ מונאקו, עבור סכום של כ-180 מיליון יורו. אופ"א הודיעה אמש ש"סגרה" את החיקרה לתוך הפיננסים של המועדון ועדיין לא הגיעה למסקנות לגבי השנה הפיננסית (2018) של פריז ס ז'רמן. עם זאת, מדווח מתוך אופ"א שהמועדון קיבל הנחייה למכור שחקנים ב-60 מיליון יורו כדי לצמצם את ההפסדים הפוטנציאלים מפעילות המוגברת של פריז בשוק העברות השחקנים.

 

לפי אופ"א: "האימפקט הפיננסי של הפעילות בשוק העברות השחקנים של פריז בקיץ 2017 - והעמידה של המועדון בתנאי הפייר פליי הפיננסי והדרישה להגיע לאיזון תקציבי, ימשיכו להיות תחת העין הבוחנת של אופ"א".

 

 

פריז סן ז'רמן פריז סן ז'רמן צילום: רויטרס

 

אופ"א תחקור גם את הקשר בין קרן ההשקעות בספורט של קטאר, QSI, הבעלים של פריז סן ז'רמן, להסכמי החסות עם "גופים קשורים" - כגון הבנק של קטאר ורשות התיירות של קטאר. שני גופים נפרדים ועצמאים - חברת נילסן וחברת אוקטגון - יבדקו עם שווי ההסכמים של פריז סן ז'רמן עם חברות קטאריות עומדים בתנאי "השווי ההוגן" של חסויות באירופה.

 

במקביל, מכבי תל אביב - סגנית אלופת ישראל - הגיעה לפשרה עם אופ"א בקשר להפרות שלה של הפייר פליי הפיננסי (הוצאת יתר ביחס להכנסות). בחודשים האחרונים אופ"א חקרה את התנהלות מכבי תל אביב בקשר לפייר פליי הפיננסי והוחלט לסגור את התיק ולהגיע לפשרה, לפי הקבוצה בצהוב צריכה להגיע לאיזון תקציבי (של ניהול הקבוהצ הבוגרת) עד 2021. הקבוצה גם הסכימה להציג תוכנית הבראה לאופ"א ולשלם קנס של 200 אלף יורו (שינוכה על ידי אופ"א מהמענקים מהשתתפות במפעלי אופ"א). מכבי תוכל גם לרשום רק 22 שחקנים לעונה האירופאית הקרוב ולא 25 כרגיל.

 

כמו כן, רכישת שחקנים חדשים, תתאפשר, כל עוד סכום העברתם לא יעלה על הסכום שיתקבל ממכירה של שחקנים המשתייכים לסגל.

 

על מנת לשכנע את החוקר הראשי להגיע עמה להסדר פשרה, ולא להפנותה להליך שיפוטי, נאלצה מכבי תל אביב להציג תכנית הבראה, במטרה להגיע לאיזון המיוחל. אגב, רק לאחרונה אופ"א סירבה לתת למילאן הסדר פשרה, משום שסברה כי תכנית ההבראה שהציגה אינה ריאלית.

 

כעת ל"צדדים המושפעים" מהסדר הפשרה יש 10 ימים להגיש השגה על הסדר הפשרה. מי יכול להיות "צד מושפע"? העניין טרם נדון, אבל ההנחה היא שמדובר בקבוצות המושפעות מכך שמכבי תל אביב לא הושעתה מהמפעל האירופי. כך למשל, באופן תיאורטי, מכבי נתניה, שסיימה את הליגה במקום החמישי, הייתה יכולה לפנות בבקשה לפסול את הסדר הפשרה, על מנת שהיא תוכל לתפוס את מקומה של מכבי בליגה האירופית. אלא שמכבי נתניה בעצמה קיבלה אישור חריג לשחק במפעל אירופי לו הייתה מעפילה אליו, לאור הליך הפירוק שעברה, ולכן היא לא המועמדת האופטימלית לבקשה כזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x