$
אירועי ספורט

מקסיקו, קנדה וארה"ב יארחו את המונדיאל ב-2026

בקונגרס ה-68 של פיפ"א שמתקיים במוסקבה הוחלט כי שלוש המדינות מצפון אמריקה יארחו במשותף את הטורניר שיתקיים בעוד שמונה שנים. בהתאחדות הבינלאומית העדיפו את הצעתן על פני זו של מרוקו

שירות כלכליסט 14:1013.06.18

הקונגרס של פיפ"א ברוסיה קבע כי מקסיקו-קנדה-וארה"ב, ההצעה "המאוחדת" תארח את מונדיאל 2026. ההצעה הצפון אמריקאית גברה על הצעת מרוקו לאירוח האירוע ב-2026.

 

ההצעה האמריקאית קיבלה 134 קולות בעוד ההצעה המרוקאית קיבלה 65 קולות בלבד.

 

 

 

גביע המונדיאל 2026 גביע המונדיאל 2026 צילום: איי פי

 

 

קרלוס קורדיירו, יו"ר התאחדות הכדורגל האמריקאית, נשא נאום תודה עם דמעות בעיניים בעוד שהנציגים המרוקאים הודו לפיפ"א על "מכרז שקוף" ועל כוונתם לארח את המונדיאל בעתיד.

 

ההצעה הצפון-אמריקאית היתה הרבה יותר בטוחה וכללה השקעה מינימלית של 30-40 מיליון דולר בדשא באצטדיונים הבנויים כבר ותשתיות מוכנות. זאת בעוד שמרוקו היתה צריכה להשקיע 15.8 מיליארד דולר בבניית אצטדיונים ושיפוצם. כמו כן, מרוקו טענה כי במקרה הטוב הכנסות המונדיאל בצפון אפריקה יעמדו על 7.2 מיליארד דולר, כאשר הרווחים לפיפ"א רק 5 מיליארד דולר. צפון אמריקה הגישה הצעה שכללה הכנסות של 14 מיליארד דולר ורווחים של 11 מיליארד דולר לפיפ"א.

 

211 נציגי המדינות החברות בפיפ"א יטלו חלק בהצבעה, בסיומה ייקבע איזו מדינה תקבל את הזכות לארח. הנציגים של גאנה וקוסובו לא ישתתפו בהצבעה. המונדיאל ב-2026 יורחב וישתתפו בו 48 נבחרות, אשר יטלו חלק ב-80 משחקים שיתפרסו על פני 34 ימים.

 

הליך משמעתי נגד ג'יבריל רג'וב

 

קונגרס פיפ״א דחה באופן גורף (82% מול 18%) את ההצעה של ההתאחדות הפלסטינית ויושב הראש שלה ג׳יבריל רג׳וב להטלת סנקציות ואף להשעות מפיפ״א התאחדות שבמדינתה יש הפרה של זכויות אזרח. מועצת פיפ״א קבעה כי סעיפים דומים כבר נכללים בתקנוני הארגון ולכן ההצעה הפלסטינית מיותרת ועלולה להיות מנוצלת לרעה.

 

פיפ״א עדכנה את ההתאחדות הישראלית כי החליטה לפתוח בהליך משמעתי נגד נשיא ההתאחדות הפלסטינית, ג׳יבריל רג׳וב, בעקבות ההתבטאויות המסיתות שלו טרם המשחק שהיה אמור להערך מול ארגנטינה, במסגרתן קרא לשרוף חולצות של מסי והשווה את הנעשה בישראל למה שקרה באירופה בשנות השלושים של המאה הקודמת. כזכור, ההתאחדות הגישה לפני כשבוע וחצי תלונה רשמית בנושא לפיפ״א, שכעת תבחן את הסנקציות האפשריות נגד רג׳וב.

 

עופר עיני, יו״ר ההתאחדות: ״הריטואל חוזר על עצמו בכל פעם, כאשר רג׳וב מנסה להוביל להחלטות בפיפ״א נגד הכדורגל שלנו ונגד מדינת ישראל. הודות לעבודה נכונה ומושכלת אנחנו מצליחים להסביר לחברים ולחברות בפיפ״א מה באמת מסתתר מאחורי ההצעות הלכאורה תמימות של מי שחצה כל קו אדום. יש לנו ידידי אמת באופ״א, בקונפדרציות האחרות ובפיפ״א ולכן רג׳וב כושל פעם אחר פעם. הכדורגל הישראלי ימשיך להיות חלק מהקהילה הבינלאומית ומדינת ישראל תמשיך ליהנות מאהדה גדולה בהתאחדות הכדורגל העולמית״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x