$
אירועי ספורט

ההצלחה הגאה של גולדן סטייט ווריירס מול החושך הנורא של המונדיאל ברוסיה

בעוד שאת גולדן סטייט ווריירס, אחת מקבוצות הספורט הטובות בעולם, מוביל הומוסקסואל מוצהר, ברוסיה קוזאקים ידווחו לרשויות על גברים שיתנשקו זה עם זה בזמן המונדיאל

אוריאל דסקל 13:3906.06.18
ריק וולץ, נשיא גולדן סטייט ווריירס, התחיל את דרכו ב-NBA בגיל צעיר. אביו היה בעל מנוי של סיאטל סופרסוניקס. כילד ונער היה מחזיר כדורים לשחקני הסופרסוניקס. כאדם בוגר, אחרי שסיים לימודיו באוניברסיטת וושינגטון, קיבל עבודה כדובר ואחראי יחסי ציבור של הקבוצה. אז גם זכה באליפות ה-NBA הראשונה שלו, האליפות היחידה של הסופרסוניקס (1979).

 

 

 

 

ריק וולץ ובן זוגו חוגגים עם גביע ה-NBA באירועי יום הגאווה בסן פרנסיסקו. "ההצלחה של גולדן סטייט לא קשורה לכך שאני גיי, זו בדיוק הנקודה" ריק וולץ ובן זוגו חוגגים עם גביע ה-NBA באירועי יום הגאווה בסן פרנסיסקו. "ההצלחה של גולדן סטייט לא קשורה לכך שאני גיי, זו בדיוק הנקודה" צילום: גטי אימג'ס

 

ההצטיינות שלו בעבודה בסיאטל הביאה אותו למשרדי הליגה. בתקופתו במשרדים כמנהל השיווק של הליגה, הוא נהפך לאיש השלישי הכי חשוב בארגון - אחרי הקומישינר דיוויד סטרן וסגנו, הקומישינר כיום, אדם סילבר. וולץ הוא אחד מהאנשים הכי חשובים בבניית המותג של הליגה. בין השאר סייע לעצב את סוף שבוע האולסטאר, היה אחד מהראשונים שדחפו לתחרות הטבעות שנתית, הוא גם האיש שהרעיון שלו הוביל להקמת הדרים טים. בין השאר סייע במציאת השם ומיתוג הנבחרת האגדית שסייעה לפתח את הכדורסל כספורט גלובלי.

 

את הליגה עזב ב-1999 וב-2002 חזר לפיניקס סאנס, שם במשך 9 שנים ניהל את אחת מהקבוצות המוצלחות ביותר בשנות ה-2000 המוקדמות. הסאנס שלו הגיעו שלוש פעמים לגמר המערב ובמשך 5 עונות ניצחו 50 משחקים או יותר בעונה הסדירה. הקבוצה הזו, שוולץ ניהל במשך 9 שנים, היתה אחת מהמרגשות והחשובות בהתפתחות הכדורסל בזכות הכדורסל המודרני ששיחקה. הרבה שלשות, התקפות מהירות ורכז כישרוני ודומיננטי. דמויות מפתח בארגון כגון מייק ד'אנתוני, סטיב קר, אלווין ג'נטרי, סטיב נאש ואחרים ממשיכים כיום את המורשת של "הכדורסל הפיניקסי" ברחבי הליגה.

 

ב-2011 וולץ עשה היסטוריה כאשר יצא מהארון כהומו במאמר בניו יורק טיימס. וולץ סיפר שחי בארון במשך שנים בגלל שהאווירה בספורט המקצועני לא בדיוק היתה ידידותית להומוסקסואלים (יום לאחר שוולץ יצא מהארון בפני דיוויד סטרן, באפריל, קובי בראיינט קילל שופט ב-NBA עם קללה הומופובית - הוא נקנס ב-100 אלף דולר על ידי הליגה). וולץ אמר לניו יורק טיימס ש"הוא מקווה להיות מנטור להומואים אחרים שמעוניינים לעשות קריירה בספורט". הוא המשיך: "אני רוצה לסייע לכל אדם שיש לו ספק בקשר ליכולת שלו לעשות קריירה בספורט - על המגרש או במשרדי ההנהלה".

 

ארבעה חודשים לאחר יציאתו מהארון, הוא עזב את תפקידו בסאנס ועזב ביחד עם בן זוגו טוד גאייג', לסן פרנסיסקו. וולץ רצה לנוח ולחיות בנחת לצד ג'ייג' ושני ילדיו מנישואים קודמים. אבל אז ג'ייקוב לאקוב, הבעלים החדש של גולדן סטייט ווריירס, התקשר אליו עם האתגר להפוך את אחת מהקבוצות הגרועות בליגה לאחת מהקבוצות הטובות בעולם. וולץ היה אחד מהאחראים לשינוי האדיר שעברה הפרנצ'ייז.

 

"הכל מתחיל מאנשים", הסביר וולץ. "כשהגעתי הנה היה צריך שינוי תרבותי, וזה מה שדרשתי. היו פה שני סוגי אנשים. אלו שאמרו 'אוקיי, יאללה, בוא נעשה את זה', והיו כאלה שאמרו 'נההה, זה לא הולך לקרות'. אז ויתרנו על אלה מהסוג השני ושלחנו אותם למקום שבו הם חושבים שהם יכולים להיות מוצלחים יותר. האנשים שנשארו היו אנשים אדירים שרצו להיות טובים. אליהם צירפנו כמה מהמנהלים המוכשרים ביותר בתעשיית הספורט, שיכולים ליצור קבוצה שמאמינה שהיא תשנה את העולם. זה מה שעשינו, וזה מה שאנחנו נמשיך לעשות".

 

וולץ הוא אחד מהמנהלים שלבטח ימצאו את עצמם בהול אוף פיים של הכדורסל. אין ראוי ממנו. וזה בכלל לא קשור להעדפות בסגנון החיים שלו. "אין קשר בין ההצלחה של הווריירס לכך שאני הומו" אמר, "וזו בדיוק הנקודה".

 

הנקודה, אם מותר להבהיר: הון אנושי הוא עניין חשוב לניהול בכללי ולניהול בספורט בכלל. אם ארגון סוגר את עצמו לאנשים מסוימים, הוא מאבד הרבה פוטנציאל.

 

 

מחאה נגד הומופוביה ברוסיה. מחאה נגד הומופוביה ברוסיה. צילום: איי אף פי

 

בינתיים ברוסיה, חושך 

 

ועדיין, חשוב לזכור את ריק וולץ ואת הישגיו הכבירים ומטרתו המוצהרת להכניס יותר מנהלים הומואים לעולם ניהול הספורט. חשוב לזכור זאת לקראת בשבוע הגאווה וגם בשבוע שלפני שריקת הפתיחה למונדיאל באחת מהמדינות המזעזעות בעולם בכל היחס שלה לקהילת הלהט"ב.

 

חברי קהילת הלהט"ב הרוסית די חייבים להסתיר את הזהות שלהם. הם חוטפים מכות ברחוב אם הם מביעים חיבה פומבית למי שהם אוהבים. כמו כן, כנופיות מבצעות "מארבים" להומואים, מפתים אותם להגיע למקום מפגש ואז מכים ומשפילים אותם. הרשויות לא עושות דבר נגד זה. ההפך - בשורה של חוקים ואימרות הם מסיתים נגד הומואים והלסביות. חלק מבני הברית של הרוסים, למשל הצ'צ'נים, מעלימים הומואים. תופסים אותם, חוקרים אותם ומענים אותם. חלקם לא שורדים זאת. צ'צ'ניה מקבלת תמיכה מלאה מהממשלה הרוסית להמשיך בזה.

 

ההתנהלות הזו תראה גם במונדיאל - "המסיבה הגדולה".

 

אתמול דווח במוסקווה טיימס שקוזאקים - נוצרים בני הכנסייה האורתודוקסית המזרחית, אדוקי האמונה הישנה ונאמנים של ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה - יסיירו בין אוהדים שמגיעים למונדיאל וידווחו למשטרה על גברים שמתנשקים זה עם זה.

 

הם יעשו את זה במסגרת שיתוף פעולה עם המשטרה. יותר מ-300 קוזאקים יסתובבו ברחובות כדי "לשמור עליהם" מפני פרופוגנדה הומוסקסואלית. המילציות הקוזאקיות, שבמאי השנה סייעו למשטר להתמודד עם הפגנות אנטי פוטין ונגד השחיתות על ידי הכאת מפגינים עם שוטים מעור, הכריזו כי לא יכו הומואים ולסביות, אבל הבטיחו לדווח עליהם. "אנחנו נגיד לשוטרים על גברים שמתנשקים זה עם זה ונשים שמתנשקות זו עם זו, השאר יעשו השוטרים" אמר אולג באראניקוב, אחד ממפקדי היחידות הקוזאקיות שיעזרו למשטרה הרוסית לתפוס הומואים. "רק המשטרה יכולה לקנוס ולעשות דברים אחרים".

 

רגע לפני שמתחיל מסע הפרופוגנדה הרוסי דרך הכדורגל, צריך לזכור את הדברים האיומים הללו שמתקיימים ברוסיה תחת שלטונו של ולדימיר פוטין. צריך לזכור את הדברים הללו ומנגד להביט מערבה לסן פרנסיסקו, שם את אחת הקבוצות הגדולות בהיסטוריה של ה-NBA מנהל מישהו שמצוין בעבודתו, ובמקרה הוא גם הומו. לא היה לו סיכוי לעשות זאת ברוסיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x