$
ספורט עולמי

xG פקטור: המדד שמראה למי באמת מגיע לסיים בצמרת

מדד xG, שמחשב איכות מצבים, ומדד xGp, שמחשב את מספר הנקודות שקבוצות היו אמורות לצבור, מראים אילו קבוצות באירופה נהנו מהרבה מזל, שוער מיוחד ושערים מרהיבים

אוריאל דסקל 09:5210.05.18

סטטיסטיקה שמכונה "שערים צפויים" היא expected goals ו-xG בקיצור. זה מדד שמסתמך על אלגוריתם, שמחשב עשרות אלפי מקרים מהעבר ומראה כמה קבוצה היתה קרובה לכבוש שער מניסיון כיבוש וכמה קרובה לספוג שער. זאת על פי מיקום הבועט - זווית מהשער, קירבת שחקני הגנה לבועט, רגל חזקה של הבועט וכו', סוג ההתקפה שמובילה לבעיטה ואיכות המסירה אליו.

 

 

 

 

 

ה-xG מאפשר לראות איזו קבוצה הגיעה למצבים איכותיים יותר במשחק, על פני כמה משחקים וגם על פני עונה שלמה. זה מדד הרבה יותר טוב "מבעיטות למסגרת" או "בעיטות מחוץ למסגרת" מאחר שבעיטה מחוץ למסגרת עשויה להיבעט מ-5 מטרים מהשער, כשהשחקן התוקף ללא שחקני הגנה סביבו (xG גבוה מאוד - 0.9), בעוד ששער מ-35 מטרים הוא מצב לא איכותי (xG נמוך - 0.1) שכאמור הופך לשער.

 

כמו כן, ככל שה-xG הכללי של קבוצה גבוה יותר, ככה הסיכויים של קבוצה לכבוש גבוהים יותר. ואם ה-xG גבוה אך כמות השערים נמוכה אפשר להכריז על כך שיש בעיה ביכולת הסיומת, למשל. xGA - כלומר expected goals against, מלמד על איכות ההגנה. כלומר, אם קבוצה נהנית מ-xGA טוב אבל סופגת שערים זה אומר שהיא עשתה עבודה טובה אבל היתה חסרת מזל.

 

בכל מקרה, הקורולציה בין איכות ה-xG וה-xGA של הקבוצה למיקום שלה בטבלה הוא גבוה. כלומר, קבוצה שמגיעה להרבה הזדמנויות איכותיות ומונעת מהיריבות הזדמנויות איכותיות, היא קבוצה איכותית יותר. זה לא לגלות את אמריקה. עם זאת, אם רואים שיש קבוצה שנמצאת בחלק העליון של הטבלה ב-xG ו-xGA אבל נמצאת בחלק התחתון של הטבלה במציאות, ייתכן שהיא עושה דברים בסדר גמור, רק חסר לה מזל - ומזל זה עניין קריטי בכדורגל. כ-50% מהשערים הם תוצאה של אקראיות על המגרש ולא כישרון.

 

כמו כן, ההיפך הוא הנכון. אם קבוצה בעלת xG ו-xGA נמוכים אבל נמצאת גבוה בטבלה ניתן להניח שהיא נהנית משוער שמציל אותה משערים ששוערים אחרים לא היו מצילים וייתכן שיש לה שחקני התקפה שעושים שערים ממצבים קשים. או שהיא נהנתה מכמות יוצאת דופן של מזל - שאינה בת קיימא.

 

אחרי הבהרת עניין ה-xG ו-xGA אפשר לעשות סיכום עונה שלא מסתכם רק בשורה התחתונה.

 

אם מסתכלים על הפרמיירליג, אז אנחנו רואים שמנצ'סטר סיטי, ליברפול, טוטנהאם, צ'לסי וארסנל בצמרת ה-xG במקומות 1 עד 5. מנצ'סטר סיטי, למשל, בעלת xGA של 24 שערים - הכי טוב בליגה ו-xG של 90.67 - הכי טוב בליגה. היא ספגה, במציאות, 27 שערים. כלומר 3 שערים שלא היו צפויים - כלומר ממצבים לא נוחים ליריבה. ה-xGA שלה הוא מינוס 3. היא גם כבשה 105 שערים במציאות, כלומר 15 "שערים לא צפויים" - מה שעשוי ללמד על איכות שחקניה הקדמיים שכבשו שערים מיוחדים. ליברפול היא הקבוצה השנייה הכי טובה בליגה מבחינת ה-xG. מבחינת הגנה היא ספגה 2.29 שערים יותר ממה שהיתה אמורה לספוג ומבחינת התקפה היא כבשה 6.02 שערים יותר ממה שהיתה אמורה לכבוש.

 

מבחינת הטבלה כולה, שמחשבת את כל המשחקים העונה, היה אמור להיות לסיטי 89 נקודות, שזה 7.48 נקודות פחות ממה שיש לה במציאות. לליברפול היו אמורות להיות 4.42 יותר נקודות ממה שיש לה במציאות, כלומר 76.4 נקודות (במציאות היא עם 72) ולטוטנהאם היה אמור להיות בערך את אותו מספר נקודות שיש לה כיום. גם צ'לסי וארסנל - פחות או יותר - במקום שהן אמורות להיות בו מבחינת xG.

 

הקבוצה המוזרה של העונה היא מנצ'סטר יונייטד. במציאות היא במקום השני עם 77 נקודות. ההגנה שלה ספגה 28 שערים - במקום השני בליגה. ההתקפה שלה במקום הרביעי בליגה במציאות וחניכיו של ז'וזה מוריניו סיימו את העונה במקום הכי גבוה ועם הכי הרבה נקודות מאז שאלכס פרגוסון עזב את המועדון.

מוריניו עם פוגבה. מנצ'סטר יונייטד היא הקבוצה המוזרה ביותר בכל הנוגע למדד מוריניו עם פוגבה. מנצ'סטר יונייטד היא הקבוצה המוזרה ביותר בכל הנוגע למדד צילום: איי אף פי

 

 

עם זאת, כשמסתכלים על ה-xG, מגלים שייתכן מאוד שיש בעיות גדולות בקבוצה והיא נהנתה ממזל יוצא דופן.

 

למשל, הקבוצה היתה צריכה לספוג 14.1 יותר שערים - יותר מכל קבוצה בליגה, כשבמקום השני מהבחינה הזו היא ברנלי עם xGA של 13.77. סוונסי במקום השלישי עם 6.08 שערים שהיתה אמורה לספוג ולא ספגה. כלומר - מנצ'סטר יונייטד, כנראה בזכות שוערה דויד דה חאה, ספגה 28 שערים ולא 42 שערים. מבחינת התקפה, מנצ'סטר יונייטד כבשה 9.01 שערים יותר ממה שהיתה אמורה לכבוש - מקום שני בליגה מאחוריי מנצ'סטר סיטי.

 

אבל כשמסתכלים על הניקוד הסופי של ה-xG, כלומר xGp - ה-P זה בשביל points, ליונייטד היו אמורות להיות 16.8 נקודות פחות העונה. כלומר, היא היתה אמורה לסיים במקום השישי. לשם השוואה, במקום השני מבחינת נקודות שנאספו בניגוד למצופה, אין קבוצה בטופ 6 עם xGp של יותר מ-7.48 (מנצ'סטר סיטי). ברנלי היא הקבוצה השנייה בטבלת הנקודות שזכתה בהן למרות ההזדמנויות (14.6).

דויד דה חאה, שוער מנצ'סטר יונייטד דויד דה חאה, שוער מנצ'סטר יונייטד צילום: רויטרס

 

 

מה המשמעות? אולי המשמעות היא שכשהסטטסיטיקה תתיישר, או אם דויד דה חאה יעזוב את יונייטד במקרה הקיץ, הקבוצה של ז'וזה מוריניו עשויה למצוא את עצמה בצרות.

 

גם בהשוואה לקבוצות אחרות באירופה, מנצ'סטר יונייטד "רכבה" על המזל שלה.

 

בלה ליגה, למשל, אתלטיקו מדריד במקום הראשון מבחינת xGA, כלומר ספגה 13.45 פחות ממה שהיתה אמורה לספוג. שוב, כנראה בזכות שוער מצוין (יאן אובלאק). אבל גם אתלטיקו היו עם xGp נמוך משל מנצ'סטר יונייטד (16.31). גם ברצלונה נהנתה מ-xG גבוה (6.8) ו-xGA גבוה (13.29). ריאל מדריד היא כנראה הקבוצה עם הכי מעט מזל במודל ה-xG. היו אמורות להיות לה 76.22 נקודות - שזה 4 יותר ממה שיש לה במציאות. היא היתה אמורה לכבוש כמעט 3 שערים יותר ולספוג כמעט 2 שערים פחות, מה ששם אותה עם xGp גבוה יותר מאתלטיקו מדריד (58.6) ופחות מנקודה מברצלונה.

 

בבונדסליגה באיירן מינכן היתה צריכה לזכות באליפות לפי כל המודלים. וכך גם בצרפת שם פריז סן ז'רמן סיימה את העונה איפה שהיתה אמורה לסיים - במקום הראשון, הרבה מעל כולם.

 

באיטליה נאפולי ויובנטוס, שנלחמו זו בזו כמעט עד הסוף על האליפות, היו צריכות לאסוף את רוב הנקודות שאספו. עם זאת, נאפולי תרגיש חסרת מזל כי לה, לפי חישובים xGp היו אמורות להיות 77.8 נקודות, בעוד שליובנטוס היו אמורות להיות 69.1 נקודות (פחות 21.2 נקודות מהמציאות). זה בעיקר בגלל שיובנטוס נהנתה משערים רבים שהובקעו ממצבים קשים - 27.6 יותר שערים ממה שהיו אמורים לכבוש. זאת תודות לשחקנים וירטואוזים כגון פאולו דיבאלה (שכבש 9.16 שערים יותר ממה שהיה מצופה ממנו לפי ההזדמנויות שהיו לו - הכי הרבה בליגה), סמי חדירה (5.02 שערים יותר), דוגלס קוסטה (1.02 שערים יותר) ואחרים שכבשו כמה שערים מרהיבים מזויות לא רגילות או מרחוק. גם בהגנה, יובנטוס ספגה פחות ממה שהיתה אמורה - 4.84 שערים (נאפולי ספגה 3.39 שערים יותר ממה שהיתה אמורה לספוג). אולי גם זה קשור לאיכות השוער של שתי הקבוצות (ג'יאנלואיג'י בופון ווויצ'ך שצ'נסני ביובה ופפה ריינה בנאפולי).

 

שורה תחתונה של מודל ה-xG. שום קבוצת צמרת לא סיימה את העונה הרבה מעל המצופה - מלבד מנצ'סטר יונייטד, שסיימה 4 מקומות מעל המצופה שלה. ריאל מדריד סיימה מקום אחד מתחת למצופה ממנה.

 

אם פלורנטינו פרס ואנשיו יבחנו את המספרים של העונה במודל ה-xG, אולי הם יגיעו למסקנה שהם צריכים שוער שעושה את ההבדל בצורה משמעותית. שני המועמדים העיקריים מהבחינה הזו, צריכים להיות דויד דה חאה או יאן אובלאק - אין שוערים שעצרו יותר שערים וודאיים מאשר הם. ומבחינת מנצ'סטר יונייטד? גארי נוויל, אחרי הפסד 1-0 לברייטון, טען שז'וזה מוריניו ימשיך במנצ'סטר יונייטד, אבל בשביל להיות מוצלח בשנה הבאה הוא חייב לעשות "ניקוי אורוות". "הוא לא מצליח להעביר את המסר לחלק מהשחקנים", אמר מגן מנצ'סטר יונייטד לשעבר. "הסטנדרטים צריכים להיות הרבה יותר גבוהים במנצ'סטר יונייטד. הוא צריך אמון בשחקנים, אמון שנעלם העונה". ואולם, נראה שהפעילות החשובה ביותר של יונייטד בקיץ אמורה להיות "הגנתית" - שמירה על השוער שלה מפני ריאל מדריד. וזאת הגנה שחייבת לעבוד - כי לא יהיה מאחוריה דויד דה חאה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x