$
ספורט עולמי

היכונו לקיץ המשוגע בכל הזמנים של ה-NBA

עתידם של קבוצות ושחקנים רבים בליגת הכדורסל הטובה בתבל תלויים באוויר לקראת הקיץ. הפלייאוף, שובר שיאי הרייטינג עד כה, עוד רחוק מלהסתיים - אבל כולם כבר התחילו לפזול לפגרה שעשויה להיות אחת מהפגרות הדרמטיות ביותר בתולדות הליגה

אוריאל דסקל 09:1006.05.18

עתידן של קבוצות רבות ושחקנים רבים בליגת הכדורסל הטובה בתבל תלוי באווירה לקראת הקיץ. הפלייאוף, שובר שיאי הרייטינג עד כה, עוד רחוק מלהסתיים - אבל כולם כבר התחילו לפזול לפגרה שעשויה להיות אחת מהפגרות הדרמטיות ביותר בתולדות הליגה.

 

 

 

 

לברון. יילך מערבה? לברון. יילך מערבה? צילום: איי אף פי

 

הסיפור הגדול: לברון ג'יימס

 

הסיפור הגדול ביותר, אין ספק לגבי זה, הוא סיום החוזה של לברון ג'יימס - שחופשי להצטרף לאיזו קבוצה שהוא רוצה בתום העונה הנוכחית. השמועות רבות ובעיקר מדברים על פילדלפיה 76, יוסטון רוקטס ולוס אנג'לס לייקרס. לברון מתייחס מדי פעם לעניין והרמז העיקרי שזרק היה שהוא הולך להתייעץ עם משפחתו בנידון. ככל הידוע, משפחתו - במיוחד אישתו ואימו - רוצים לעזוב את קליבלנד קאבלירס ודי מתעבים את דן גילברט. הן עדיין לא סולחות לבעלים של הקאבס על מכתב השטנה שכתב על לברון כשהוא עזב את קליבלנד, לטובת מיאמי, בפעם הראשונה. ללברון יש בית בלוס אנג'לס והמשפחה (שלושה ילדים) מבלה שם את רוב הקייצים שלהם. ישנם גם דיווחים על כך שהוא מעוניין להרחיב את העסקים שלו - במיוחד בכל הקשור לעסקי הבידור - ואין מקום טוב יותר לעשות זאת מאשר לוס אנג'לס. עם זאת, לברון כן מאוד מודע למורשת שלו והוא רוצה להגיע למקום בו תהיה לו הזדמנות לזכות באליפות או כמה אליפויות נוספות. ספק אם לייקרס תוכל להעמיד קבוצה מועמדת כבר בעונה הבאה.

 

יוסטון רוקטס עם כריס פול חברו הטוב וג'יימס הארדן צריכה לעשות מאמץ כביר כדי לפנות מקום מתחת לתקרת השכר כדי להביא את לברון. פילדלפיה, עם בן סימונס וג'ואל אמביד, אולי השחקנים הכי טובים בליגה בעוד 4-5 שנים תהיה עם הרבה מקום מתחת לתקרת השכר (מה שעשוי, אולי, להוליד הליכה אגרסיבית יותר על פול ג'ורג' וקוואי לאונרד - ואז גם הקבוצה הזו תהיה מפחידה ברמה ההיסטורית). השאלה הגדולה בקשר לפילי היא האם לברון יסתדר עם סימונס (שסוכנו הוא אותו סוכן של לברון - ריץ' פול) ואמביד. שניהם שחקנים צעירים שצריכים את הכדור ביד. כמו לברון.

 

 

מג'יק ג'ונסון. הובא כדי להביא את לברון מג'יק ג'ונסון. הובא כדי להביא את לברון צילום: איי אף פי

 

הבמה של מג'יק

 

ואולם, נראה שהמירוץ אחר לברון הוא בדיוק המירוץ שעבורו הבעלים של הלייקרס, ג'ני באס, הביאה את מג'יק ג'ונסון להיות הנשיא של המועדון.

 

בשביל שלברון יסכים להגיע - ואין ספק שזה קורה - הוא צריך להגיע כחלק מ"חבילה". זה אומר שחקנים שהוא רוצה לצידו ובעיקר כוכבים שהוא סומך עליהם לצידו. המועמדים הבולטים כאן הם השחקן החופשי - פול ג'ורג', שחווה עונה לא קלה באוקלהומה סיטי ת'אנדר. וקוואי לאונרד, שמסיים את חוזהו בסן אנטוניו ספרס ב-2019. שני השחקנים - מדרום קליפורניה במקור - הביעו עניין בלשחק בלוס אנג'לס בעבר בעצמם או דרך "מקורבים". הסיפור של קוואי מסובך יותר מג'ורג'.

 

בכתבה מעמיקה של ESPN לתוך הסכסוך בין קוואי לאונרד לסן אנטוניו ספרס, נחשפו חלק מהסיבות לכך שהשחקן לא שיחק כמעט העונה ואולי יעזוב את הספרס בקיץ הקרוב. בקצרה: קוואי מרגיש "מבודד" מול הקבוצה בגלל חילוקי דעות רפואיים הקשורים לפגיעה שלו באזור שבין השריר האחורי לברך. מצד אחד, סן אנטוניו ספרס יכולה להגיש לו הצעת הארכת חוזה של כ-220 מיליון דולר - כ-70 מיליון דולר יותר מכל קבוצה אחרת. מצד שני קוואי - ודודו מצד אימו, דניס רוברטסון, לא מרוצים מהיחס של הספרס לקוואי וגם ממעמדו השיווקי/מותגי בטקסס. ייתכן מאוד שבשבועות הקרובים ספרס וקוואי יפרדו ואין קבוצה בליגה שלא תציע את שחקניה הטובים ביותר כדי להשיג שחקן שבשיאו הוא אחד מהחמישה הכי טובים בליגה.

 

בעידן בו קיירי אירווינג יכול להכריח את קליבלנד קאבלירס לעשות טרייד עליו לבוסטון סלטיקס - היריבה הראשית במזרח - אז גם קוואי לאונרד יוכל להכריח את ספרס לעשות טרייד אליו לאן שהוא רוצה. קיירי, על פי הדיווחים, אמר לקאבס שאם לא יקבל את מבוקשו ויקבל מעבר לבוסטון, הוא יכריז על עצמו כפצוע, יעשה ניתוח לניקוי הברגים בברך ויושבת לשנה - מה שהיה מוריד את הערך שלו בצורה משמעותית. קליבלנד היתה חייבת לעשות טרייד כדי להשיג משהו. ספרס במצב דומה עם קוואי - כך נראה.

 

לייקרס, כאמור, תגיע לספרס עם הצעה. יש לה מספר שחקנים צעירים שעשויים להוות "חבילת בנייה מחדש" עבור ספרס. על פי השמועות ב-ESPN, "לברון קושר את גורלו עם קוואי" מתוך הבנה ששיתוף פעולה ביניהם עשוי להיות כזה שמבטיח מקום בגמר המערב לפחות.

 

 

קוואי עם פופ. סן אנטוניו ספרס יכולה להציע לו 70 מיליון דולר יותר מכל קבוצה אחרת קוואי עם פופ. סן אנטוניו ספרס יכולה להציע לו 70 מיליון דולר יותר מכל קבוצה אחרת צילום: יוטיוב

 

ספרס -סופה של שושלת?

 

טוני פארקר (35), פאו גאסול (37) ומאנו ג'ינובלי (40) כבר לא ילדים וייתכן מאוד שיודיעו על פרישה בקרוב. קוואי כנראה שלא ימשיך. למרקוס אלדריג', שלקח את המושכות של הקבוצה בהעדרו של קוואי, יחגוג 33 ביולי הקרוב. עם זאת, גרג פופביץ' (69) הודיע שהוא מתכנן להישאר, נראה שהקיץ תתחיל בנייה מחדש של קבוצת הכדורסל המוצלחת ביותר בשני העשורים האחרונים: סן אנטוניו ספרס.

 

לגבי פופ...

 

פופוביץ' חווה עונה לא קלה מבחינה מקצועית וגם מבחינה אישית. אישתו, ארין מתה, והוא נעדר מהמשחקים האחרונים של העונה. היו תהיות לגבי הרצון שלו להמשיך ב-NBA בגיל 69. אבל פופ, כדרכו בקודש, ידע מה להגיד (עוד לפני שאישתו מתה). כשנשאל עדיין יש לו כוח לאמן.

 

תשובתו: "אתה צוחק? זו העבודה הכי קלה שיכולה להיות למישהו. הטיסו אותי לכאן. היה אוכל על המטוס. לא שילמתי על זה, זה היה בחינם. נחתתי, הם שמו אותי במלון מפואר. לא שילמתי על זה פני. הלכתי לראות משחק על הפרקט. ויצא לי לראות משחק NBA בפלייאוף. לא שילמתי על הכרטיסים. אחרי זה, הלכתי ל-3-4 מסעדות ואכלתי ב-20:30 ואז חזרתי למלון ונתנו לי להיכנס. ובבוקר היתה לי ארוחת בוקר. והכל בחינם. איך אפשר לשנוא את העבודה הזאת? ברור שאני נהנה וברור שאני מרגיש מאוד מסופק. יוצא לי לעבוד עם חבר'ה צעירים. אני רואה אותם גדלים. הם עושים ילדים - טוב, הנשים שלהם עושות ילדים - והם גדלים כאנשים, מתבגרים, מייצרים חברים לחיים. זה די קול".

 

מי רוצה לשחק עם ברודי?

 

פול ג'ורג', כאמור, חופשי להצטרף לכל קבוצה. אוקלהומה כבר הביעה עניין להמשיך את שיתוף הפעולה שלו עם ראסל ווסטברוק (ברודי) וגם תנסה להשתחרר מהחוזה המפלצתי של כרמלו אנת'וני (28 מיליון דולר). משהו שעשוי לפגוע בכל מאמץ חיזוק הקבוצה. עם זאת, הת'אנדר בפלונטר רציני. ווסטברוק אמנם חתום על חוזה של 200 מיליון דולר פלוס אבל מרשימת השחקנים שעזבו - ופרחו - נותר לתהות אם ראסל ווסטברוק הוא חבר טוב לקבוצה שהופך את השחקנים סביבו לטובים יותר. לג'יימס הארדן וקווין דוראנט, ניתן להוסיף את ויקטור אולדיפו כאולסטאר שעזב. שחקנים משובחים אחרים שעזבו את OKC, ובעיקר את ווסטברוק, ופרחו: סרג' איבאקה, דומנטוס סאבוניס, רג'י ג'קסון, דיון ווייטרס, אנס קאנטר ואחרים. אם לרשימה הזו מוסיפים את פול ג'ורג' וכרמלו אנת'וני, אפשר לומר: אוקלהומה, יש לנו בעיה.

 

 

ראסל ווסטברוק עם פול ג'ורג' וכרמלו אנת'וני. ישאר לבד. ראסל ווסטברוק עם פול ג'ורג' וכרמלו אנת'וני. ישאר לבד. צילום: twitter

 

האכילס של בוגי

 

דימרקוס "בוגי" קאזינס הוא אחד מהגבוהים הטובים בליגה. השנה נבחר לחמישייה הראשונה של המערב ושיחק מצוין לצד אנתוני דיוויס עד שלקראת סוף העונה קרע את גיד האכילס שלו. החלמה מפציעה כזו היא קשה ומעטים הם השחקנים שמצליחים להתאושש ממנה ב-100% - בטח כשהם שוקלים כ-130 ק"ג על 2.11 מטר. בוגי מסיים את החוזה שלו וכל הצעת חוזה לשחקן שצפוי להעדר עד אמצע העונה הבאה, היא הימור. בטח כשבוגי בעצמו דורש "חוזה מקסימום" (כלומר 30% מתקציב השכר). כמה מאמצים הפליקנס ישקיעו בהשארת בוגי, כאשר הקבוצה משחקת טוב יותר בלעדיו? איזו קבוצה תהיה מוכנה להקריב הרבה מקום מתחת לתקרת השכר עבור שחקן שצריך לעבור הליך החלה רציני? האם תהיה קבוצה שתוכל להביא אותו בזול וככה להרוויח את אחד מהשחקנים הטובים בליגה בזול?

 

החשק של אנתוני דיוויס

 

בלי קשר למה שקורה בפלייאוף הנוכחי - הראשון של אנתוני דיוויס כסופרסטאר אמיתי - עוד כשהפליקנס היו בדרכם לפלייאוף, השחקן בן ה-25 תהה בפומבי אם הוא צריך להישאר בקבוצה קטנה. זה קרה אחרי שדיבר עם קווין גארנט, שבילה את רוב הקריירה שלו במינסוטה טימברוולבס חסרת הסיכוי לתואר, עד שעזב לבוסטון סלטיקס בגיל 31, שם התחרה על האליפות מדי שנה (וזכה באחת). האם דיוויס, שהעונה נבנתה סביבו קבוצה לא בכלל אך חסרת סיכוי אמיתית לזכייה בתואר, ירצה לעזוב את הפליקנס עבור קבוצה עם סיכויי טוב יותר לאליפות? לדיוויס יש חוזה עם הפליקנס עד גיל 28 לפחות. זה אומר שקבוצה שרוצה אותו צריכה לתת לפליקנס את כל הסרוויס היקר פלוס מה שיש בבוידעם כדי להביאו. לכמה קבוצות יש מספיק נכסים כדי להביא את אחד מחמשת השחקנים הטובים בליגה? מה שבטוח זה, ששלוש מילים של דיוויס ("אני רוצה לעזוב") עשויות להפוך את הקיץ הזה לעוד יותר משמעותי לעתיד הליגה.

 

 

בוסטון סלטיקס. נכנסת לקיץ עם הכי הרבה נכסים בוסטון סלטיקס. נכנסת לקיץ עם הכי הרבה נכסים צילום: איי אף פי

 

בוסטון סלטיקס

 

למעט קבוצות יש יותר "נכסים" (בחירות דראפט ושחקנים צעירים וזולים) מאשר לבוסטון סלטיקס. אך בניגוד לקבוצות עם שחקנים צעירים ובחירות דראפט ביד שאינן מוצלחות על המגרש, בוסטון סלטיקס - בזכות האימון המבריק של בראד סטיבנס - תחרותית בפלייאוף כששניים מהשחקנים הטובים ביותר שלה לא משחקים בעקבות פציעות. בוסטון עברה עונה שלמה ללא ההחתמה הגדולה של הקיץ - גורדון הייוורד ושיחקה את המשחקים האחרונים של העונה וכל הפלייאוף ללא השחקן הגדול שהביאו בטרייד מקליבלנד קאבלירס, קיירי אירווינג. עיתונאים ואנשים המקורבים לדני איינג', נשיא הכדורסל של בוסטון סלטיקס, משוכנעים ש"לדני יש עוד העברה גדולה אחת לעשות בשביל הקבוצה הזו". השאלה מי יביא ובעד מי? ג'ייסון טייטום וג'יילן בראון - שניהם מתחת לגיל 21 - נראים כמו העתיד של הקבוצה. אל הורפורד הוא אולי השחקן הכי אנדרייטד בליגה, קיירי אירווינג רק הגיע והוא רק בן 25. גורדון הייוורד לא שיחק יותר מ-5 דקות וקשה להאמין שקבוצה אחרת תיקח סיכון איתו אחרי שבירת הרגל הגדולה. עם זאת, לאיינג' יש בחירות דראפט רבות בכיס וכנראה שגם כמה טריקים. "אני לא הייתי עושה שום עסקה איתו" הזהיר בריאן ווינדהורסט, הכתב הוותיק של ESPN.

 

יוסטון רוקטס

 

כריס פול וקלינט קאפלה, שניים משלושת השחקנים החשובים ביותר של יוסטון רוקטס, מסיימים את החוזה ביוסטון. ולמרות שכל אחד בסטטוס שונה - דריל מורי, הג'נרל מנג'ר של הרוקטס, יצטרך לשכנע אותם להמשיך בקבוצה. האם יוסטון תלך חזק על החתמת ענק כגון פול ג'ורג' ולברון ג'יימס. האם יצליחו לשנע חלק מהחוזים הגדולים כדי לפנות מקום לכוכב על שלישי שיוכל לעזור לרוקטס במאבק על בכורת המערב?

 

מי מוגבל?

 

שחקן שהוא שחקן חופשי אך Restricted Free Agent (שחקן חופשי-מוגבל) הוא שחקן שאין לו חוזה לעונה הבאה ויכול לקבל הצעות מכל קבוצה שהיא. עם זאת, הקבוצה שהוא שייך לה העונה יכולה להשוות כל הצעה שהוא קיבל והוא ישאר אצלה. שחקנים שהם Restricted הם בדרך כלל שחקנים צעירים שיש להם פוטנציאל רב, אך קבוצתם לא תמיד מוכנה להמר עליהם. יהיה מעניין מי יקבל הצעה שהוא לא יוכל לסרב לה וקבוצתו לא תשווה אותה. שחקני Restricted בקיץ הקרוב: קלינט קאפלה (יוסטון רוקטס), ארון גורדון (אורלנדו מג'יק), ג'וליוס רנדל (לוס אנג'לס לייקרס), ג'אברי פארקר (מילווקי באקס), זאק לווין (שיקגו בולס), יוסוף נורקיץ' (פורטלנד טריילבלייזרס), אלפירד פייטון (פיניקס סאנס), מרקוס סמארט (בוסטון סלטיקס), רודני הוד (קליבלנד קאבלירס), קייל אנדרסון (סן אנטוניו ספרס). ישנם כמה אחרים אבל אלו הבולטים.

 

מי יאמן?

 

מילווקי באקס, אורלנדו מג'יק, ניו יורק ניקס, פיניקס סאנס, פורטלנד טריילבלייזרס, וושינגטון וויזארדס, אטלנטה הוקס, ממפיס גריזליס, שרלוט הורנטס, טורונטו רפטורס - שליש מקבוצות ה-NBA החליפו או ככל הנראה יחליפו את המאמן שלהן. גם לזה תהיה השפעה בליגה בה, תרבות וסגנון משחק שנקבעים על ידי המאמן, הם קריטיים לעתיד המועדון.

 

ואל תשכחו את הדראפט

 

לפי מומחי הדראפט, הדראפט של השנה יכניס לליגה כמה כישרונות שיכולים להיות סופר-סטארים בליגה בעשור הקרוב. מלוקה דונצ'יץ' מריאל מדריד, דרך דיאנדרה אייטון, הסנטר האימתני ועד מו במבה (סנטר עם מבנה גוף נדיר), מרווין באגלי (פורוורד אתלטי) ומייקל פורטר, שכבר שנים נחשבים לכישרונות נדירים. ב-15 למאי "הלוטרי" - ההגרלה שתקבע את סדר הבחירות של הקבוצות. דברים יתחילו להפוך למעניינים יותר מיד אחרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x