$
אירועי ספורט

פס פס איטס א קאם: כך שוברים שיאים בספורט

זה לא מקרי ששתיים מקבוצות הספורט הייחודיות והמצוינות ביותר מבססות את הצלחתן על כוכבים גדולים שמוכנים לוותר על הכדור

אוריאל דסקל 09:2030.04.18

מנצ'סטר סיטי של פפ גווארדיולה בדרך לשבור שיאים. 3 משחקים לסיום העונה היא צריכה עוד 3 נקודות כדי לשבור את שיא הנקודות בשנה (95), עוד שני שערים כדי לשבור את שיא הכיבושים בשנה (103) ועוד ניצחון אחד כדי לשבור את שיא הניצחונות בעונה (30). כרגע יש לה את שיא הפרש השערים בשנה (76+) ואם מנצ'סטר יונייטד תאבד נקודות, סיטי יכולה לסיים גם עם פער השיא ממקום שני.

 

נתונים מדהימים נוספים על סיטי. 4 מ-4 מבשלי השערים המצטיינים העונה הם שחקני מנצ'סטר סיטי, כולל קווין דה ברוינה - שאם יבשל 6 שערים בשלושה משחקים, ישבור את שיא הבישולים בשנה (20). היא גם הקבוצה הראשונה שמסיימת משחק פרמיירליג עם יותר מ-1,000 מסירות. יש לה כ-5,000 יותר מסירות מהמקום השני במסירות בפרמיירליג (26,082 - שיא שמנפץ את שיא המסירות הקודם, גם כן של סיטי של פפ - 22,706).

 

פפ גווארדיולה פפ גווארדיולה צילום: רויטרס

 

הקשר בין שיאי השערים והנקודות לשיאי המסירות הוא לא מקרי. אחרי כישלונו של פפ גווארדיולה בעונה שעברה, טענו שהכדורגל שלו - שמבוסס על משחק מסירות קצרות - לא יכול לעבוד בכדורגל האנגלי. אבל גווארדיולה הראה "שאפשר לשחק את הכדורגל של ברצלונה גם באנגליה". הוא הקצין את הדרישות מהשחקנים שלו לעוד יותר מסירות.

 

הרציונל הוא יצירת "עייפות" פיזיולוגית ומנטלית אצל היריבים. לגרום לשחקני ההגנה לנוע בחוסר יציבות וסנכרון עם חבריהם לקבוצה. עושים את זה על ידי הנעת "השחקן המהיר ביותר על המגרש" - הכדור. "אנחנו לא מתמסרים כדי שאנחנו נזוז, אנחנו מתמסרים כדי להזיז את היריב" הסביר פפ במסיבת עיתונאים. המטרה שלו היא להפוך את הדשא ללא יציב עבור ההגנה. הוא רוצה להרחיב את המשחק, למתוח את ההגנה, לגרום להגנה לזוז כל הזמן וככה לייצר יותר חללים שאפשר למסור/לרוץ/לכדרר לתוכם. "זה ככה בכל ספורט קבוצתי עם כדור, כדוריד, כדורסל, הכל".

 

במילותיו האלמוותיות של שלומי ארבייטמן: "פס פס איטס א קאם". תרגום: מסור, מסור, בסוף זה יגיע (כנראה).

 

קבוצות נדירות

 

גולדן סטייט ווריירס, קבוצת הכדורסל הטובה בעולם ב-4 השנים האחרונות, גם כן מבססת את כל השיטה שלה על עקרון המסירה. ג'ו לאקוב, הבעלים של גולדן סטייט ווריירס, סיפר בראיון ל-KPCP: "השיטה של סטיב קר, הדרך שלו, מתבססת על מסירות. הוא סופר את מספר המסירות במשחק. וזה עניין גדול. סטטיסטית, ככל שמוסרים יותר ככה קולעים יותר. למה? שלוש נקודות שוות יותר משתי נקודות. אם זורקים לשלוש כשאין מישהו שמגן עלייך באופן צמוד, אז הסיכויים לקלוע גדלים באופן משמעותי. אם אתה מוסר יותר, רואים שמקבלים יותר זריקות חופשיות מהשלוש. זה עניין של להזיז את היריבים".

 

אלו דברים מאוד דומים לאלו של פפ.

 

וגם הסטטיסטיקות דומות. גולדן סטייט מובילה את ה-NBA באסיסטים ומסירות בארבע השנים האחרונות. וגם ברגעי ההכרעה של העונה - כאשר כמעט כל קבוצה אחרת מהמרת על 'הכוכב' שישחק 'הירו-בול' ויציל אותה לבדו, עם חדירות לסל וקליעות שהוא יוצר לעצמו - גולדן סטייט מגבירה את משחק המסירות.

 

כמה מקצינה? מאז 2015 לווריירס של סטיב קר יש 13 משחקי פלייאוף עם 30+ אסיסטים. באותה תקופה לשאר הליגה יש 17 משחקים כאלו.

 

קבוצות NBA רבות התחילו לחקות את גולדן סטייט בעונות האחרונות. הבולטת ביותר היא פילדלפיה 76, שלמרות העובדה שיש לה את חלק מהשחקנים המוכשרים בתבל, מבססת את המשחק שלה על תנועה רבה ומסירות רבות.

 

גם מבחינה "חברתית", כשכולם נוגעים בכדור, כולם מרגישים מעורבים יותר במשחק - ההתקפה וההגנה (או כפי ששאקיל אוניל אמר: 'אם אתם רוצים שהכלב ישמור על הבית, תנו לו אוכל'). זה נכון לכדורסל וגם כדורגל.

 

זה לא קל להתאים כוכבים והאגו שלהם לתוך שיטה שעובדת בעיקר על היכולת שלהם לוותר על הכדור. זה דורש מועדון שמוכן לשים את השיטה מעל הכוכבים וחשוב יותר, זה דורש כוכבים מסוג מסוים - כאלו שמבינים את תפקידם ואת השיטה. מדובר על שני אלמנטים נדירים בספורט מקצועני.

 

ולכן קבוצות כגון סיטי והוווריירס כל כך נדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x