$
חסויות וזכויות שידור

הבלוגר קיירון אוקונור מנתח כלכלית את 4 הקבוצות שהגיעו לחצי גמר ליגת האלופות

אוקונור, אחד מהבלוגרים המשפיעים ביותר על עולם הכדורגל, מסקר את המצב הכלכלי והפיננסי של ארבע הקבוצות, שאחת מהן תזכה באליפות אירופה העונה: ליברפול, רומא, באיירן מינכן וריאל מדריד

אוריאל דסקל 13:4824.04.18
4 הקבוצות שהגיעו לחצי גמר ליגת האלופות - ליברפול, רומא, באיירן מינכן וריאל מדריד - על שולחן הניתוחים הפיננסים של קיירון אוקונור, הידוע בעולם הכדורגל כ- SwissRamble והוא כנראה אחד מהבלוגרים המשפיעים ביותר על עולם הכדורגל בגלל התעסקותו המדוקדקת ומדויקת בצד הפיננסי של קבוצות. הוא בריטי, אוהד ארסנל ובעל רקע פיננסי.

 

 

 

 

אלסנדרו פלורנצי ודניאלה דה רוסי חוגגים אלסנדרו פלורנצי ודניאלה דה רוסי חוגגים צילום: רויטרס

 

כיום הוא גר ועובד בציריך (בגלל זה השם) ויש לו גישה לכמעט כל הדו"חות הכלכליים של הקבוצות הבכירות בעולם. את ניתוחיו הוא כותב בטוויטר

(@SwissRamble) או באתרו swissramble.blogspot.com .

 

לקראת חצאי גמר ליגת האלופות, הוא מסקר את המצב הכלכלי והפיננסי של ארבע הקבוצות, שאחת מהן תזכה באליפות אירופה העונה: ליברפול, רומא, באיירן מינכן וריאל מדריד.

 

הנתונים עשויים להפתיע בעיקר בגלל ששתיים מארבע הקבוצות "לא היו אמורות להיות" בחצי גמר - מאחר שתקציב השכר שלהן נמוך באופן משמעותי מהקבוצות שהתרגלנו לראות בחצי גמר ליגת האלופות.

 

ריאל מדריד היא הקבוצה המכניסה ביותר עם הכנסות (נכון לעונה שעברה) של 580 מיליון ליש"ט (204 מיליון ליש"ט מזכויות שידור, 259 מיליון ליש"ט מחסויות ופעולות מסחריות ו-117 מיליון ליש"ט מימי משחק, כלומר מכירת משחקים ומנויים ופעילויות באצטדיון). באיירן מינכן מכניסה 505 מיליון ליש"ט (84 מיליון ליש"ט מימי משחק, 126 מיליון ליש"ט מזכויות שידור ו-295 מיליון ליש"ט מפעילות מסחרית). ליברפול מכניסה סכום נמוך באופן משמעותי מהשתיים - 365 מיליון ליש"ט, כאשר 69 מיליון ליש"ט מימי משחק, 157 מיליון ליש"ט מזכויות שידור ו-139 מיליון ליש"ט מפעילות מסחרית. רומא היא האנדרדוגית בחצי הגמר עם הכנסה של 150 מיליון ליש"ט - פחות מחצי מההכנסה של ליברפול. רומא מכניסה בעיקר מזכויות שידור (98 מיליון ליש"ט) ומעט למדי מימי משחק (22 מיליון ליש"ט) ופעילות מסחרית (29 מיליון ליש"ט).

 

הכספים שמופנים לשכר שחקנים (ישנה קורולציה של בין 80% ל-90% בין תקציב השכר למיקום הסופי בטבלת הליגה המקומית) עשויים ללמד על גודל ההישג של רומא.

 

רומא משלמת 125 מיליון ליש"ט לשחקניה - 83% מההכנסות הטבעיות. זה מתיחה כמעט בלתי אפשרית, שאינה ברת קיימא לאורך זמן. ליברפול, יריבתה של רומא, משלמת רק 57% מהכנסותיה לשחקניה (208 מיליון ליש"ט) ועדיין יכולה להרשות לעצמה שחקנים יקרים ואיכותיים יותר מרומא, כולל כוכב רומא בשנה שעברה - מוחמד סלאח.

 

תמונה של מוחמד סלאח (ליברפול) בקהיר. עזב את רומא לליברפול, יעבור לריאל מדריד? תמונה של מוחמד סלאח (ליברפול) בקהיר. עזב את רומא לליברפול, יעבור לריאל מדריד? צילום: רויטרס

 

ריאל מדריד בספרות אחרות מליברפול ורומא בכל הקשור לתשלום לשחקנים. ריאל מדריד משלמת סכום של 324 מיליון ליש"ט לשחקניה - פי 1.5 מליברפול - כש-56% מהכנסותיה מופנות לשכר שחקנים (לא כולל ענפי ספורט אחרים שמשחקים תחת סמל המועדון). באיירן מינכן משלמת 228 מיליון ליש"ט לשחקניה וזה בעיקר בגלל ש"רק" 45% מהכנסותיה מופנות לשכר שחקנים.

 

כדי להתמודד עם ההוצאות ביחס להכנסות הטבעיות, רומא היתה צריכה להיות מאוד רווחית בשוק העברות השחקנים וכך היה. רומא רשמה הפסד של 31 מיליון ליש"ט בעונה שעברה - בעיקר בגלל הוצאות השכר הגבוהות ביחס להכנסות הטבעיות - אבל רשמה רווח של 81 מיליון ליש"ט בשוק העברות השחקנים - מה שסייע לה לשמר את מקומה בצמרת הליגה האיטלקית. זה הרווח הגדול ביותר בשוק העברות השחקנים ביחס לשלוש הקבוצות האחרות בחצי גמר ליגת האלופות. באיירן מינכן הרוויחה 45 מיליון ליש"ט בשוק, ריאל מדריד 44 וליברפול 38.

 

SwissRamble מקנח בתחזיות לסכום שבו הקבוצות יכולות לזכות בו אם יזכו בגביע עם האוזניים הגדולות. רומא עשויה לזכות בסכום הכספי הגדול ביותר אם תפתיע את כל העולם ותנצח את ליברפול בחצי גמר ואת באיירן/ריאל מדריד בגמר. הקבוצה האיטלקית עשויה לזכות ב-98 מיליון יורו מכספיי בונוסים וזכויות שידור (market pool) של אופ"א (וייתכן שההצלחה בליגת האלופות השנה גם תוביל לצמיחה בהכנסות המסחריות - רק אמש הודיעו ברומא על הסכם חסות חולצה עם קטאר אירווייז בשווי 40 מיליון יורו לשלוש שנים).

 

ליברפול עשויה להניף את הגביע בפעם השישית בהיסטוריה שלה וגם צ'ק של 83 מיליון יורו מאופ"א. ריאל מדריד יכולה לזכות ב-87 מיליון יורו - בדיוק אותו הסכום שבאיירן מינכן יכולה לזכות בו. אלו סכומים שלא מחשבים את ההכנסות מימי ליגת האלופות באצטדיוני הקבוצות ובעליית הערך ושווי החסויות/בונוסים מזכייה בליגת האלופות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x