$
ספורט ישראלי

דעה

התרבות במכבי חיפה מקולקלת

מכבי חיפה, הקבוצה עם אחד מהתקציבים הגדולים בספורט הישראלי, מרחפת מעל הקו האדום. אנשי מקצוע מגיעים והולכים, שחקנים משתנים והכסף זורם - אבל משהו, כנראה בתרבות המועדון ומסביבו לא מתפקד

אוריאל דסקל 20:3708.03.18

בשיחה אחת עם ריק וולץ, נשיא גולדן סטייט ווריירס, אפשר להבין איך הקבוצה הזו נהפכה מאחת מהגרועות ביותר ב-NBA - לקבוצה הטובה ביותר בליגה.

 

 

 

וולץ היה אחד מיוצרי ה"דרים-טים", נבחרת הכדורסל האגדית של ארצות הברית באולימפיאדת ברצלונה 1992. הוא היה ממייסדי "סוף שבוע האולסטאר" של ה־NBA, והוא גם המנהל הבכיר היחיד בליגות המקצועניות שיצא מהארון. כשהגיע לגולדן סטייט ב-2011, הוא עשה מה שהיה צריך לעשות - ניקוי אורוות. ברור שהוא עשה זאת בדרך נורא אמריקאית ומנומסת, אבל זה מה שקרה.

 

 

ריק וולץ, האיש ששינה את גולדן סטייט ווריירס ריק וולץ, האיש ששינה את גולדן סטייט ווריירס צילום: איי אף פי

 

 

"הכול מתחיל מאנשים", אומר וולץ. "כשהגעתי לכאן היה צריך שינוי תרבותי, וזה מה שדרשתי. היו פה שני סוגי אנשים. אלו שאמרו 'אוקיי, יאללה, בוא נעשה את זה', והיו כאלה שאמרו 'נההה, זה לא הולך לקרות'. אז ויתרנו על אלה מהסוג השני ושלחנו אותם למקום שבו הם חושבים שהם יכולים להיות מוצלחים יותר. האנשים שנשארו היו אנשים אדירים שרצו להיות טובים. אליהם צירפנו כמה מהמנהלים המוכשרים ביותר בתעשיית הספורט, שיכולים ליצור קבוצה שמאמינה שהיא תשנה את העולם. זה מה שעשינו, וזה מה שאנחנו נמשיך לעשות".

 

"כשמבקשים ממני עצה", מתבדח וולץ, "אני תמיד ממליץ לקנות קבוצה שיש לה כבר את סטף קרי בסגל. זה עוזר. אבל באמת, הדבר הכי חשוב להצלחה ממושכת ב-NBA הוא בעלות, בעלות, בעלות - ואנחנו התברכנו בבעלות של ג'ו (לאקוב) ופיטר (גובר). הם רוצים לנצח, הם רוצים לעשות את זה בדרך הנכונה, והם לא מפחדים לנצל הזדמנויות ולעשות את הצעד הבא".

 

חזרה למזרח התיכון.

 

בחיפה יש קבוצת כדורגל ענקית. מכבי חיפה. הכי הרבה אוהדים בארץ (לפי סקרים), האצטדיון הכי חדיש ומשוכלל בארץ, מחלקת נוער מטופחת ותארים רבים. אבל בשנים האחרונות משהו מרגיש רקוב במערכת. הקבוצה עם אחד מהתקציבים הגדולים בספורט הישראלי מרחפת מעל הקו האדום. אנשי מקצוע מגיעים והולכים, שחקנים משתנים והכסף זורם - אבל משהו, כנראה בתרבות המועדון ומסביבו לא מתפקד.

 

 

יעקב שחר. השינוי כבר לא יגיע ממנו יעקב שחר. השינוי כבר לא יגיע ממנו צילום: ראובן כהן

 

 

מכבי חיפה צריכה מישהו כמו וולץ שיגיע ויעשה שינוי תרבותי.

 

אבל זו בעיה. למה? "בעלות, בעלות, בעלות".

 

בשביל שבמכבי חיפה יבינו שיש בעיה בתרבות, הבעלים - יעקב שחר - צריך להבין שעד מיטשל גולדהאר, הכוח העיקרי של מכבי חיפה היה כסף. כסף שקנה את השחקנים הכי טובים והביא ניהול איתן. ברגע שהכסף אבד כיתרון יחסי, התחילו הבעיות.

 

בשביל שינוי תרבותי, שחר יצטרך להיות אמיתי עם עצמו ולהבין שהגיעו, או לא הגיעו, שחקנים ומנהלים על סמך שיקולים לא סבירים. הבעלים צריך להבין שתחתיו התפתחה תרבות של "כסף יפתור בעיות". תחתיו התפתחה תרבות של חוסר קוהרנטיות טקטית בכל המועדון. תחתיו התפתחה תרבות שבה נרכשים שחקנים שלא מתאימים למועדון. תחתיו התפתחה תרבות של חגיגות עלייה לפלייאוף העליון. תחתיו התפתחה תרבות של האשמת המאמן בכל הצרות וזריקת אחריות על מנהלים ספורטיביים שסופגים האשמות לפני שבכלל הצליחו להשפיע. תחתיו התפתחה תרבות של "נההה, זה לא הולך לקרות".

 

שחר צריך להבין שככל הנראה הוא כבר לא יצליח לשנות את התרבות הזו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x