$
ספורט עולמי

פחות שווה יותר: לא תמיד השחקן הכי חרוץ הוא הכי טוב

מחקרים וצפייה בליאו מסי מלמדים שכל קבוצה (או חברה) צריכה שחקן שלא יתעסק בהכל, אלא פשוט יתרכז במה שהוא טוב בו

אוריאל דסקל 12:0118.01.18
פרופסור מורטן האנסן, חוקר נורבגי בבית ספר לעסקים של ברקלי, בדק במשך חמש שנים את הרגלי העבודה של העובדים האמריקאים ובראיון לבלומברג פרסם את אחד הממצאים שלו. "העובדים הכי טובים הם לא בהכרח אלו שעובדים הכי הרבה" טען האנסן. "מהמחקר שלנו עולה שהעובדים הכי טובים עושים, בעצם, הכי מעט".

 

 

מסי מול ריאל מדריד. לעבוד פחות אבל נכון זה הדבר הכי טוב שליאו מסי עושה בשנים האחרונות מסי מול ריאל מדריד. לעבוד פחות אבל נכון זה הדבר הכי טוב שליאו מסי עושה בשנים האחרונות צילום: אי פי איי

 

זה לא שאנשים מוצלחים לא עובדים קשה, הם פשוט לא אלו שעובדים את השעות הכי ארוכות על הכי הרבה נושאים. הם עושים מעט דברים ועושים אותם טוב. האנסן בדק 4,964 מנהלי חנויות, נציגי מכירות, עובדים במפעלים ואפילו דילרים בלאס וגאס. הוא ראיין אותם ואת הבוסים שלהם וגילה שיש אנשים שעושים מעט וגם משיגים מעט אבל העובדים הטובים יותר הם אלו שמצליחים לעשות מעט אבל בצורה הטובה ביותר. הם אלו שמבינים מה חשוב יותר לעשות ואיך לעשות את זה טוב. הם לא מתעסקים בדברים אחרים בזמן שהם מתרכזים בעבודתם ולעיתים אף אובססיביים בקשר למשימות עד כדי כך שהם מתעלמים מכל משימה אחרת שמנסים להטיל עליהם.

 

לעבוד פחות אבל נכון זה הדבר שליאו מסי עושה הכי נכון בשנים האחרונות. הסטטיסטיקות שלו בקלאסיקו האחרון - שער ובישול בסנטיאגו ברנבאו - היו מדהימות עוד יותר כשחושבים על כך שהוא בילה 83% מהזמן בקצב הליכה ו-10.8% מהזמן בריצה קלילה. הוא רץ רק 4.95% מהזמן שלו על המגרש ורק 1.15% בספרינט. השחקן הממוצע הולך 36% מהזמן וכל שאר הזמן רץ בכל מיני קצבים או עושה ספרינטים (2% מהזמן שלו על המגרש). זה לא נדיר שמסי מסיים משחקים כשהוא רץ עם 4-5 ק"מ פחות מאשר חבריו לקבוצה או הלך 80%+ מהזמן.

 

מסי שומר את כל הכוחות שלו לפרצי כדרור או ספרינטים חשובים בתזמון הנכון ולמקום הנכון (בעיקר בחצי השני של המשחקים - כשהיריבה מותשת). זאת בעוד שכל עולם הכדורגל סביבו אובססיבי בקשר ללחץ גבוה וקולקטיבי של כל השחקנים, מסי שומר את הכוח שלו לפעולת קידום קבוצתו לכיוון השער. לכן הוא אחד מהמכדררים היעילים ביותר בעולם (75%-80% הצלחה עם מספר ניסיונות גבוה בהרבה משחקנים בעמדתו) ומ-2012, לפי סטטיסטיקות של Squawka, אף אחד באירופה לא הצליח ביותר כדרורים ממסי. כמו כן, מ-2012 אף אחד לא יצר יותר הזדמנויות הבקעה ממסי ואף אחד לא מסר יותר מסירות עומק ממסי. באופן לא מפתיע כלל, מ-2012 מסי כבש הכי הרבה שערים באירופה (+הכי הרבה בעיטות חופשיות מוצלחות) וחילק הכי הרבה בישולים.

 

לא כל אחד הוא מסי, מן הסתם, אבל ייתכן שמאמנים צריכים לקחת בחשבון שהיוצרים העיקריים שלהם לא צריכים לעבוד כל כך קשה. מה הטעם ששחקן יוצר רץ אחרי בלם אם הוא אחר כך עייף מדי כדי לעקוף בכדרור את אותו בלם?

 

בסופו של דבר, בין אם הוא מוקף בשחקנים שרצים עבורו או לא, מסי הוא הגשמת החזון של יוהן קרויף, האב הרוחני של ברצלונה, שטען, בעבר: "כל מאמן מדבר על תנועה וריצה רבה, אבל אני אומר - אל תרוצו הרבה, כדורגל זה משחק שמשחקים עם המוח. אתה צריך להיות במקום הנכון בזמן הנכון, לא מוקדם מדי, לא מאוחר מדי". בקיצור, אם אתם מתכננים לא לעבוד קשה מדי, וודאו שאתם סוג של מסי. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x