$
רכישות

החתמת אלכסיס סאנצ'ס במנצ'סטר יונייטד: מציאה או הימור מסוכן?

האם מדובר בהחתמה חכמה, ובזול, של שחקן בן 29 או האם ביונייטד התחייבו ל-4 וחצי שנים של חלוץ מעבר לשיאו?

אוריאל דסקל 08:4018.01.18
באוניברסיטת רדפורד בווירג'יניה ניסו לברר באיזה גיל כדורגלן מגיע לשיאו. החוקרים בדקו סטטיסטיקות בין 2010 ל-2015 באתר WhoScored.com, שמעניק ציון לכל הופעה של שחקן בליגות הבכירות של אירופה. נבדקו 1,721 חלוצים, 2,779 קשרים ו-3,468 שחקני הגנה. מה שהם גילו זה שלכל תפקיד יש את הגיל שבו מגיעים לשיא. קשרים, למשל, מגיעים לשיא בביצועים בין הגילאים 25 עד גיל 27. בלמים מגיעים לשיא אחרי גיל 27 ואין ממש מגמה קבועה של ירידה עד גיל 34+. חלוצים ושחקנים קדמיים? הם מגיעים לשיא בגיל 25 ומתחילים לדעוך, די מהר, בגיל 28. בגיל 33 רבים מהם פורשים.

 

 

 

 

אלכסיס סאנצ'ס. כובש ומבשל אלכסיס סאנצ'ס. כובש ומבשל צילום: איי אף פי

 

מדוע גרף הדעיכה של חלוצים תלול? באוניברסיטת קליפורניה סטייט ואוניברסיטת מדריד, חקרו את המהירות ל-10 מטר ול-30 מטר של שחקנים לפי עמדות וגילו שחלוצים/שחקנים קדמיים, הם השחקנים המהירים ביותר - זה היתרון העיקרי שלהם מול שחקנים מקצוענים אחרים בתפקידים אחרים. קשרים מרכזיים מקום שני במהירות בעוד שמגנים ושחקני כנף פחות מהירים מקשרים וחלוצים. בלמים הם הכי איטיים. זו הוכחה נוספת לכך שבלמים לא צריכים מהירות כדי להצטיין בתפקידם. ולעיתים, בלמים פורחים מאוחר יותר בגלל שהם יכולים להסתמך יותר על ידע, יכולת התמצאות במרחב, אנטיפיטציה והבנה טקטית (כמו כן, דרישות אירוביות נמוכות יותר משל קשרים וחלוצים) — כלומר הם מסתמכים יותר על יכולות מוחיות ופחות על יכולות גופניות. אלכס פרגוסון הסביר זאת היטב כשהוא לוקח לדוגמה את בלם מנצ'סטר יונייטד לשעבר, ריו פרדיננד. "בשנותיו האחרונות של ריו במנצ'סטר יונייטד אמרתי לו שהוא חייב לשנות את המשחק שלו", אמר פרגוסון. "אין מה לעשות, השנים נראות עליך, אתה צריך ללכת אחורה מטר או שניים בשביל לתת לעצמך צ'אנס נגד החלוצים. פעם היית יכול להסתמך על המהירות שלך כדי לתפוס את החלוצים שברחו ממך, אבל אתה לא יכול לעשות את זה יותר — אתה צריך להיות בזירת הרצח לפני הרצח".

 

בכל מקרה, מהירות, כך נראה, היא קריטית לחלוצים ושחקנים קדמיים. ומהירות היא עניין של צעירים. ד"ר פול קורנאו וד"ר ריצ'רד שולץ ניתחו נתונים היסטוריים וגיל שספרינטרים מגיעים לשיא האישי שלהם בגיל 25. אותו גיל השיא של חלוצים. נראה שבשביל להצליח נגד בלם איטי אך חכם, צריך להיות הרבה יותר מהיר ממנו וחלוץ יהיה הכי מהיר שלו בגיל 25 ומאבד את היתרון העיקרי שלו אחרי גיל 28.

 

כל הנתונים הללו מובילים להחלטות שמועדונים מקבלים בחלון העברות הנוכחי.

 

אלכסיס מצטרף לשושלת?

 

מנצ'סטר יונייטד תרכוש את אלכסיס סאנצ'ס עבור הנריק מחיטריאן (שווי 30 מיליון ליש"ט) למרות שבקיץ יונייטד תוכל להביא את הצ'יליאני בחינם. יונייטד גם הבטיחה לשלם לאלכסיס סכום של 14 מיליון ליש"ט בשנה אחרי מס (שדרוג מ-6.5 מיליון ליש"ט בארסנל) לארבע שנים + 5 מיליון ליש"ט לסוכנו. סאנצ'ס חגג בחודש שעבר 29. על פניו לא תמיד הסתמך על מהירות אבל הצעד הראשון שלו נתן לו תמיד יתרון נאה על מגנים ובלמים.

 

מנצ'סטר סיטי סירבה לשלם עליו 20 מיליון ליש"ט ושכר של 14 מיליון ליש"ט בשנה. זאת למרות שהסכימה לשלם עליו 60 מיליון ליש"ט בקיץ עם שכר של 120 מיליון ליש"ט ל-4 שנים. "למה זה יקר מדי עכשיו כשזה לא היה יקר מדי לפני 5 חודשים?" תהה גארי נוויל, הפרשן המוביל של סקיי ספורטס. זו שאלה. האם בסיטי הסתכלו על ההופעות הבינוניות של סאנצ'ס העונה (שייתכן מאוד שקשורות אך ורק לפציעות שלו בשריר החשק) ואמרו לעצמם שהוא "פגע" בתקרת הגיל ולכן לא שווה את הכסף שיונייטד מוכנה לשלם? ייתכן מאוד.

 

באיירן מינכן סירבה להחתים את סאנצ'ס בגלל הדרישות הכספיות שלו. לפי הכתב הגרמני, רפאל הוניגשטיין בבאיירן חששו שהשכר שלו יהרוס את הכימיה חדר ההלבשה. אולי גם בסיטי חשבו כך.

 

אחד מהכובשים והמבשלים המצטיינים 

 

סאנצ'ס הוא שחקן פנטסטי.

 

גם העונה, בה הוא מגמגם, הוא אחד מ-20 המכדררים הכי טובים בפרמיירליג (ל-90 דקות), אחד מ-15 הכובשים המצטיינים בפרמיירליג (ל-90 דקות), אחד מ-5 מוסרי מסירות המפתח הטובים בליגה (ל-90 דקות), הוא גם אחד מהחמישה הבועטים המצטיינים בליגה (ל-90 דקות, כאמור). אולי מה שהרתיע את סיטי זו הנטייה של אלכסיס לאבד את הכדור (2.5 פעמים במשחק - רק 4 שחקנים מאבדים יותר ממנו). חמור עוד יותר, אלכסיס נוטה לאבד הרבה כדורים בגלל נגיעות ראשונות גרועות בכדור - 3.8 במשחק. רק שחקן אחד בפרמיירליג רושם יותר נגיעות רעות בכדור מאשר אלכסיס. אבל גם מוחמד סאלח סובל מאיבודים תכופים ונגיעות גרועות - ובמערך של ליברפול זה מסתדר יופי. אולי במערך של סיטי, שמתבסס על השתלטויות מהירויות על הכדור ושחרור מהיר של מסירה, זה יעבוד פחות טוב.

 

על פניו, למרות החסרונות, אלכסיס הוא אקס-פקטור רציני. בעונה שעברה כבש 33 שערים ובישל 17 שערים ב-55 משחקים בכל המסגרות. בפרמיירליג בלבד יש לו 60 שערים ו-25 בישולים ב-122 משחקים. הוא גם יצר 43 מצבים ברורים לשער, שבמסורת הארסנלית, הוחמצו.

 

הוא מישהו שיוסיף לקבוצה שלך (לפי סטטיסטיקות שלו בשנותיו בארסנל) 2.2 מסירות מפתח למשחק, 3 בעיטות ל-90 דקות, 1.8 כדרורים מוצלחים ל-90 דקות, xG0.2 אסיסטים במשחק (כלומר אסיסטים מצופים) ו-0.3xG שערים למשחק (כלומר, שערים מצופים). אין הרבה שחקנים כאלה בעולם. האם הוא יכול לספק את המספרים הללו במנצ'סטר יונייטד ל-3-4 עונות ואז גם "להשתלם" לקבוצה? אם כן, אז ייתכן שהוא שווה את ההימור הזה. בסיטי, כך נראה, החליטו ללא להמר. כדי להשיג שחקן כזה בקיץ, הם יצטרכו לשלם, כנראה, הרבה יותר מ-80 מיליון ליש"ט. אבל אז הם ככל הנראה יביאו שחקן מתחת לגיל 23 - ואז גם יהנו מהשיא שלו.

 

 

פייר אמריק אובאמינאג. בן 29 בקיץ פייר אמריק אובאמינאג. בן 29 בקיץ צילום: איי פי

 

ומה קורה עם ארסנל?

 

פייר אמריק אובמיאנג מגיע לארסנל. הוא בן 29 בקיץ. אחרי שתי עונות שיא בבונדסליגה. האם הוא מה שארסנל צריכה? חלוץ אחרי שיאו כשבקיץ הובא חלוץ אחר, אלכסנדר לאקזט, בן 26. לאקזט, למרות התחלה טובה, לא מצליח לכבוש בחודשים האחרונים וזה כשמשחק מאחוריו אחד מהמוסרים הטובים ביותר של מסירות מפתח, מסוט אוזיל, שמייצר יותר הזדמנויות מכל שחקן אחר בפרמיירליג.

 

מדוע אלכסיס הצטרף לארסנל ב-2014? בעיקר בגלל מסוט אוזיל. "עם אוזיל בסגל, ארסנל יכולה לזכות באליפות" אמר סאנצ'ס לפני שהצטרף לקבוצה, והוסיף: "יודעים שם לטפל בשחקנים. אני מקווה שאני אוכל להוסיף הרבה בעצמי ונוכל לזכות בתארים רבים".

 

סאנצ'ס בחר את ארסנל על פני ליברפול.

 

ארסן ונגר הצליח לשכנע אותו ואת הסוכן שלו שבארסנל יקבל דקות, הזדמנויות בליגת האלופות וששיתוף הפעולה שלו עם אוזיל הולך לעשות לו טוב. אבל אחרי שנים טובות מבחינת אישית אך מאכזבות מבחינה קבוצתית, סאנצ'ס כל כך נואש לעזוב את ארסנל, שזה מבהיל. בקיץ, כשהוא שחקן חופשי, הוא לבטח יקבל הצעות גדולות יותר - אבל הוא לא רוצה להישאר בארסנל עוד דקה אחת. זה רק מראה עד כמה "המועדון שיודע לטפל בשחקנים ויכול לזכות באליפויות" איכזב את סאנצ'ס.

 

זה מצביע גם על הדעיכה של ארסנל אבל גם על הדעיכה של ארסן ונגר כמאמן שיכול לשכנע כוכבים להצטרף אליו. ולהישאר איתו.

 

כשארסן ונגר הגיע לארסנל, הקבוצה היתה קבוצה שנלחמת על מקומה בטופ 6 ובגביע אופ"א, במרחק אדיר מהמתחרות על אליפות. כיום היא באותו מקום. ואולם, כשוונגר הגיע לארסנל ב-1996, הקבוצה היתה אלופה ב-5 שנים שלפני. ונגר קיבל את אחת מהרביעיות האחוריות הטובות בהיסטוריה של המשחק ושוער נבחרת אנגליה, דיוויד סימן. בסגל היה את דניס ברגקאמפ ואפילו פטריק ויירה. אם ונגר עוזב השנה, מה נשאר בסגל למאמן הבא? אלכסיס עזב. אוזיל מסיים את החוזה ויכול לעזוב בחינם. גם ג'ק ווילשר יכול לעזוב. ארון ראמזי יכול לעזוב בחינם בקיץ 2019. לורן קוסלייני עם גיד אכילס לא אמין, חבריו להגנה הם שקודראן מוסטפי, רוב הולדינג וקאלום צ'יימברס. בקושי בלמים למידלסבורו, שלא לדבר על קבוצת צמרת. אחרי עזיבתו של אלכסיס, אין בסגל של ארסנל יותר מ-3 שחקנים שיכולים לשחק בהרכב של הקבוצות היריבות לצמרת. אובאמינאג והנריק מחיטריאן שחקנים בעייתיים. ייתכן שמאלקום, שאולי גם כן יצטרף, צעיר מדי להשפיע על הפרמיירליג בשנים הקרובות - אפילו עם מאמן טוב יותר מוונגר. אם ונגר עוזב בקיץ, וספק גדול שזה יקרה, הוא יעזוב את הקבוצה במצב גרוע יותר מאשר הוא קיבל אותה לפני יותר מ-22 שנה.

 

לא סתם אלכסיס בורח.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x