$
ספורט ופוליטיקה

האצטדיון של ווסטהאם מפסיד בין 10 ל-20 מיליון ליש"ט בשנה

ראש עיריית לונדון סאדיק חאן מאשים את בוריס ג'ונסון בעלות של 20 מיליון ליש"ט שהוטלה על משלמי המסים בשל העסקה שארגן עם ווסטהאם יונייטד על האצטדיון האולימפי לשעבר

שירות כלכליסט 18:1403.12.17
ראש עיריית לונדון סאדיק חאן מאשים את, בוריס ג'ונסון,  כיום שר החוץ של בריטניה ובעבר כראש עיריית לונדון, בעלות של 20 מיליון ליש"ט שהוטלה על משלמי המסים בשל העסקה שארגן עם ווסטהאם יונייטד על האצטדיון האולימפי לשעבר.

 

 

 

סאדיק קאן, ראש עיריית לונדון. "טביעות האצבע של ראש העירייה הקודם מרוחות על התהליך כולו" סאדיק קאן, ראש עיריית לונדון. "טביעות האצבע של ראש העירייה הקודם מרוחות על התהליך כולו" צילום: רויטרס

 

בדיקה עצמאית שהוזמנה על ידי חאן מצאה "קטלוג של טעויות" במעבר של האצטדיון שנבנה עבור אולימפיאדת 2012 למתחם רב שימושי, כשהעלויות היו גבוהות מהמצופה, וגבוהות בהרבה מהשכירות שמשלמת קבוצת הכדורגל.

 

ראש העיר הכריז כי ישתלט על האצטדיון לאחר שהמחוז ניוהאם נסוג מהשותפות שמחזיקה בבעלות על האצטדיון. הוא הבטיח לעבוד ביחד עם ווסטהאם, התאחדות האתלטיקה של בריטניה ושותפים אחרים כדי "להתקדם לעבר מצב פיננסי בטוח ויציב יותר".

 

הדו"ח, המתפרס על פני 169 עמודים, שנכתב על ידי רואי החשבון מפירמת מור סטיבנס, מצא שלא ניתן יהיה לכסות על העלות של 323 מיליון ליש"ט להמרת האצטדיון. זאת בעוד שהאצטדיון עצמו ימשיך להפסיד בין 10-20 ליש"ט בשנה.

 

ההחלטה לשנות את מהות האצטדיון ולהיכנס לחוזה "מעיק" עם ווסטהאם התבססה על "הערכות פיננסיות שגויות" שנגרמו בשל "טעויות בחישוב ובמצגת" לצד "התייקרות לא מספקת" של הסיכונים המעורבים.

 

חאן אמר כי הממצאים היו "מזעזעים לגמרי", וחשפו "תהליך קבלת החלטות משובש שטביעות האצבע של ראש העירייה הקודם מרוחות על כולו".

 

לדבריו, ג'ונסון "נלחץ" ב-2011 כשהוגשו עתירות נגד ההצעה המשותפת שלך ווסטהאם וניוהאם להפוך לבעלים של האצטדיון, ולכן החליט לערוך מחדש את המכרז כש"משלמי המסים לוקחים על עצמם את כל הסיכונים ומשלמים את מרבית החשבון".

 

לפי הדו"ח, ההחלטה הזו מייצגת את השלב שבו התהליך למציאת מורשת לאצטדיון האולימפי "השתבש".

 

ווסטהאם, שיש לה חוזה שכירות ל-99 שנים לאצטדיון בעל 60 אלף המושבים, העבירה תשלום חד פעמי של 15 מיליון ליש"ט לכיסוי ההמרה לאחר האולימפיאדה. הקבוצה משלמת שכירות של 2.5 מיליון ליש"ט בשנה.

 

תג המחיר המלא לאצטדיון, שכולל גם התקנת גג חדש, מוערך ב-752 מיליון ליש"ט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x