$
ספורט ופוליטיקה

איחוד האמירויות מתכננת להשתמש במונדיאל בקטאר נגד הקטארים

איחוד האמירויות המתכוונות לתקוף את המטבע של קטאר ולהוביל לפיחות בכלכלה. לצד הלוחמה הפיננסית נפתחת גם מתקפת יחסי ציבור שמטרתה להרוס את האמון בכלכלה הקטארית ולהוביל לשלילת זכויות אירוח המונדיאל

שירות כלכליסט 11:3614.11.17
החרם שהטילו המדינות הערביות על שכנתן קטאר בשל יחסיה עם איראן דוחף את אירוח מונדיאל 2022 לתוך מערבולת גיאופוליטית. החדשות האחרונות הן שמדינת איחוד האמירויות הערביות מתכוונות לתקוף את המטבע של קטאר (הריאל) ולהוביל לפיחות בכלכלה. לצד הלוחמה הפיננסית נפתחת גם מתקפת יחסי ציבור שמטרתה להרוס את האמון בכלכלה הקטארית ולהוביל לשלילת זכויות אירוח המונדיאל.

 

 

 

 

דוחא, קטאר. . לצד הלוחמה הפיננסית נפתחת גם מתקפת יחסי ציבור שמטרתה להרוס את האמון בכלכלה הקטארית והוביל לשלילת זכויות אירוח המונדיאל דוחא, קטאר. . לצד הלוחמה הפיננסית נפתחת גם מתקפת יחסי ציבור שמטרתה להרוס את האמון בכלכלה הקטארית והוביל לשלילת זכויות אירוח המונדיאל צילום: רויטרס

 

התכנית הודלפה ל- The Intercept באמצעות Global Leaks. המסמכים הגיעו ככל הנראה מחשבון הוטמייל ששייך לשגריר האמירויות בארה"ב, יוסף אל אוטייבה.

התכנית נהגתה על ידי בנק האבילנד (Banque Havilland), בנק פרטי שבסיסו בלוקסמבורג, והיא מתמקדת בהורדת "השווי של האג"ח הקטאריות והגדלת העלות לבטח אותן, כשהמטרה העיקרית היא יצירת משבר מטבע שידלל את עתודות המזומן של המדינה", כך לפי הדיווח.

 

ההתקפה האסטרטגית על המדינה שנבחרה לארח את מונדיאל 2022 מבוססת על פגיעה באמון ביכולת של קטאר לממן את הקצאת 200 מיליארד הדולר שהתחייבה להזרים לפרויקט. התוכנית של האמירויות היא לאלץ את פיפ"א לשקול מחדש את הבחירה בקטאר בהתבסס על החשש שהמדינה לא תוכל יותר לממן את ההכנות למונדיאל. בהמשך התוכנית, האמירויות מתכוונות להגיש ערעור לפיפ"א ולבקש לחלק את האירוח בין מדינות האזור, ולהציב את הכדורגל "ככלי לייצב את האזור".

 

לפי התכנית, "אם הקטארים יתנגדו להצעה, הם ייתפסו כמי שלא מוכנים לעבוד עם שכנותיהן במפרץ הפרסי".

 

אולם זו טענה אירונית בהתחשב בכך שסעודיה והאמירויות היו הספקיות הראשיות של חומרים גולמיים לבניית האצטדיונים למונדיאל עד להתחלת החרם.

 

התוכנית של האמירויות כוללת גם קמפיין דיסאינפורמציה בנוגע לתהליך הבחירה המקורי של קטאר והטענות על תשלום שוחד, זאת בנוסף להעלאת נושאים כמו זכויות עובדי הבנייה במדינה.

 

יש לא מעט פגמים בתכנית הזו של האמירויות, בראשם שהיא לא מבוססת על מטרות הקשורות לכדורגל, אלא על מטרות פוליטיות, דבר שלרוב פיפ"א מתנגדת לו (אם כי בצורה די סלקטיבית).

 

עד כה פיפ"א ממשיכה לתמוך בזכותה של קטאר לארח את המונדיאל, על אף החרם וההתנגדות של המדינות השכנות, ונראה שהארגון לא מתכוון לשנות בקרוב את עמדתו. גם ארה"ב (שהפסידה לקטאר בקרב על אירוח מונדיאל 2022) קרוב לוודאי שלא תתמוך בשלילת הזכויות. נשיא התאחדות הכדורגל של ארה"ב סוניל גולאטי ציין מספר פעמים שהמדינה ממוקדת בזכייה באירוח מונדיאל 2026 ושמבחינתו המונדיאל של 2022 מתקיים כסדרו בקטאר.

 

עם זאת, האמירויות וסעודיה כבר הביעו אי נכונות להשתתף במשחקי כדורגל עם קטאר, והוצב להן תאריך יעד להחליט האם הן וגם בחריין ישתתפו בגביע המפרץ הפרסי, שיתקיים בחודש הבא בקטאר.

 

סעודיה, שמתמודדת עם משבר פוליטי פנימי, סופגת ביקורת מצד ארגוני ספורט בינלאומיים בשל התערבות הממשלה בפדרציות הספורט הלאומיות. שר הנוער החדש טורקי אל אשייח ביצע 17 מינויים בפדרציות הספורט של המדינה, ואף שבכירי הכדורגל נותרו במקומם, הסברה היא שאינם מקבלים החלטות.

 

החלפת הבכירים בצמרת התאחדות הכדורגל הסעודית עלולה להוביל להתערבות מצידה של פיפ"א, ואף לסכן את השתתפותה של המדינה במונדיאל הקרוב ברוסיה.

בשלב זה, לא נראה שלתוכנית של האמירויות יש הרבה סיכויים להצליח, והיא אף עלולה להסיט את דעת הציבור בעד קטאר - דבר שבמדינה המפרצית לא חוו מאז בחרו לארח את הטורניר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x