$
ספורט ישראלי

מחקר: מה קושר את אוהדי הפועל באר שבע לקבוצה שלהם

מחקר חדש באוניברסיטת חיפה קובע: הגורם המרכזי ביותר שקושר את אוהדי הפועל באר שבע למועדון הוא ה"באר שבעיות" שלהם. "מבחינתם, ההצלחה של הקבוצה בשנים האחרונות והפיכתה לגורם קבוע בצמרת, היא הוכחה שאפשר לנצח את המרכז. שאפשר להיות טובים יותר מתל אביב"

שירות כלכליסט 10:4601.11.17

הגורם המרכזי ביותר שקושר את אוהדי הפועל באר שבע למועדון שלהם הוא ה"באר שבעיות" שלהם, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "מבחינת אוהדי הפועל באר שבע, ההצלחה של הקבוצה בשנים האחרונות והפיכתה לגורם קבוע בצמרת, היא הוכחה שאפשר לנצח את המרכז. שאפשר להיות טובים יותר מתל אביב", מסר עורך המחקר פרופ' אהרון כהן מבית הספר למדעי המדינה של אוניברסיטת חיפה.

 

 

 

 

שחקני הפועל באר שבע. "הפועל באר שבע היא הקבוצה הבולטת היחידה בבאר שבע, מה שמאפשר לקשר הזה בין באר-שבעיות, אהדת העיר ואהדת המועדון להיות חזק ומועצם כל כך" שחקני הפועל באר שבע. "הפועל באר שבע היא הקבוצה הבולטת היחידה בבאר שבע, מה שמאפשר לקשר הזה בין באר-שבעיות, אהדת העיר ואהדת המועדון להיות חזק ומועצם כל כך" צילום: איי אף פי

 

 

המחקר של פרופ' כהן נערך במהלך עונת האליפות ההיסטורית של באר שבע ב-2015 בקרב 350 אוהדים במשחק בית באצטדיון טרנר. מטרתו המרכזית של המחקר הייתה לבדוק אילו מאפיינים קשורים לאהדת הקבוצה והאם רמת האהדה לקבוצה משפיעה על איכות חייהם של אוהדי הקבוצה.

 

לדבריו של פרופ' כהן, המקרה של הפועל באר שבע הוא בעל מאפיינים ייחודיים: מדובר בקבוצה שמגיעה מהפריפריה ושהייתה לאורך שנים ארוכות מחוץ לצמרת הכדורגל ולכן אי אפשר להשליך מהממצאים על קהלים של קבוצות אחרות, בוודאי שלא על כאלה מהמרכז. "ועם זאת, אפשר לשרטט מן המחקר פרופיל של אוהדי הכדורגל של הקבוצה המצליחה בישראל בשנים האחרונות ולהבין כיצד הצלחת הקבוצה השפיעה על הדימוי העצמי של מאות אלפים מתושבי הדרום", אמר פרופ' כהן.

 

כאמור, המאפיין שנמצא בקשר החזק ביותר עם אהדת הקבוצה הוא המחויבות לעיר באר שבע: ככל שהאוהד היה "שרוף" יותר, כך הוא חש יותר מחויבות לעיר באר שבע והפוך, ככל שהם הרגישו יותר "באר שבעים" - כך אהדו את הקבוצה יותר.

 

מחויבות זו באה לידי ביטוי בפעילות למען העיר, חיבור עם העיר, תחושת גאווה עם העיר וכדומה.

 

גורם נוסף שהיה קשור לאהדת הקבוצה היה רמת הריגוש (האדרנלין) שהמשחק מעניק לו וגורם נוסף, אם כי חלש יותר בהשפעתו, היה הרצון לראות כדורגל טוב.

 

אחד הממצאים החשובים במחקר היה הקשר שבין אהדת הקבוצה ורמת האושר, כך שככל שהאוהד היה "שרוף" יותר, כך הוא היה יותר מאושר מאוהד פחות "שרוף". השאלה שעולה היא האם ההצלחה של הקבוצה - המחקר נערך כאמור בעונת האליפות ההיסטורית - היא זו שהביאה לדיווחים על האושר של האוהדים ואם בעונות מוצלחות פחות, רמת האושר תרד.

 

ואיזה מאושרים האוהדים

 

פרופ' כהן, שחוקר שנים את הקשר שבין כדורגל ואוהדי הכדורגל מאמין שגם עונות לא טובות לא ישנו את העובדה שאהדה רבה יותר של אוהדי באר שבע תגדיל את רמת האושר שלהם. "התחושה שלי היא שהעובדה שהפועל באר שבע הפכה לקבוצת צמרת והראתה לאוהדים שהם יכולים להתחרות ואף לגבור על קבוצות המרכז היא זו שחיזקה את הקשר בין אהדת הקבוצה לבין רמת האושר. זה לא משהו שיעלם בעקבות עונה או שתיים לא טובות. נכון להיום, הפועל באר שבע נמצאת בצמרת וזה מה שמעניק תחושת גאווה ואושר לאוהדים", אמר.

 

 

מאמן הפועל באר שבע ברק בכר מאמן הפועל באר שבע ברק בכר צילום: איי אף פי

 

 

מה עוד תורם לאושרם של אוהדי באר שבע? מהמחקר מתברר כי ככל שהאוהדים מתעניינים פחות בהימורי ספורט, כך הם מאושרים יותר.

 

לדבריו של פרופ' כהן, יש אמונה שאוהדי כדורגל רבים עוסקים ומתעניינים בהימורי כדורגל ולפחות במקרה של אוהדי באר שבע, נמצא דווקא קשר הפוך.

 

המחקר אף בדק את המסוגלות העצמית של האוהדים - התפיסה של כל אדם שהוא יכול לשנות ולהשפיע על חייו. במקרה הזה, לא נמצא קשר בין אהדה לקבוצה לבין מסוגלות עצמית, אולם נמצא קשר בין מסוגלות עצמית לבין אושר. "אפשר לתאר זאת כך - ההצלחה והאהדה של הפועל באר שבע הפכה את האוהדים השרופים למאושרים יותר. ורמת האושר הגבוהה יותר משפיעה על היכולת שלהם להאמין בעצמם וביכולות שלהם", אמר פרופ' כהן והוסיף כי המחקר חשף פרופיל חיובי ביותר של אוהדי הקבוצה והראה כי אהדת הכדורגל כאשר היא מכוונת נכון, תורמת הן לקהילה והן לאושר האישי של האוהדים: הזדהות עם קבוצה הכדורגל עוזרת למנוע דכאון ורגשות שליליים אחרים. לאנשים שמאושרים בחייהם יהיו יותר משאבים אישיים כדי להיות מעורבים רגשית בפעילויות של הקבוצה, הזדהות עם הקבוצה ותרומה לקהילה ולעיר.

 

"הפועל באר שבע היא הקבוצה הבולטת היחידה בבאר שבע, מה שמאפשר לקשר הזה בין באר-שבעיות, אהדת העיר ואהדת המועדון להיות חזק ומועצם כל כך", הוא סיכם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x