$
ספורט ופוליטיקה

שחקן הפוטבול העיד שקבוצתו דרשה ממנו לא לדון בפומבי בפגיעות מוח

השחקן לשעבר בדטרויט ליונס, דאנדרה לוי, טען בעדותו בוועדת האנרגיה והמסחר של הסנאט שנאמר לו לא לדון בפומבי בפגיעות מוח, זאת לאחר ששלח מכתב לעיתון בנושא. לוי: "מנסים להשתיק אותנו, אלה הפנים האמיתיות של ה-NFL"

שירות כלכליסט 15:1222.10.17
שחקן הפוטבול לשעבר של קבוצת דטרויט ליונס, דאנדרה לוי העיד בפני חברי המפלגה הדמוקרטית בוועדת האנרגיה והמסחר של הסנאט, וטען כי נאמר לו לא לדון בפומבי בפגיעות מוח ואנצפלופתיה טראומתית כרונית (CTE), זאת לאחר ששלח מכתב לעיתון דטרויט פרי פרס בנושא במרץ 2016.
"ברגע שהעליתי את זה, קיבלתי שתי שיחות טלפון שהזהירו אותי לא לדבר על זה", אמר לוי לעיתון. "כתבתי את המאמר, ומרגע שהתפרסם נאמר לי לא לדבר על זה, חשבתי שהכוונה היא שאנשים מתעניינים רק בפוטבול, אבל זה לא נשמע לי טוב כשמדובר בפגיעה מוחית". "ברגע שהעליתי את זה, קיבלתי שתי שיחות טלפון שהזהירו אותי לא לדבר על זה", אמר לוי לעיתון. "כתבתי את המאמר, ומרגע שהתפרסם נאמר לי לא לדבר על זה, חשבתי שהכוונה היא שאנשים מתעניינים רק בפוטבול, אבל זה לא נשמע לי טוב כשמדובר בפגיעה מוחית". צילום: טוויטר

 

"ברגע שהעליתי את זה, קיבלתי שתי שיחות טלפון שהזהירו אותי לא לדבר על זה", אמר לוי לעיתון. "כתבתי את המאמר, ומרגע שהתפרסם נאמר לי לא לדבר על זה, חשבתי שהכוונה היא שאנשים מתעניינים רק בפוטבול, אבל זה לא נשמע לי טוב כשמדובר בפגיעה מוחית".

 

הוא הוסיף כי לדעתו התגובות של דטרויט ליונס שיקפו את האופן בו המנהלים מנסים להסתיר את החומרה של פגיעות ראש. "זו לא הכתף שלי", הדגיש. "זה המוח שלי. הוא שולט בכל מה שאני עושה. הוא שולט בכל מה שאנחנו חושבים ומרגישים, ואם נשללת ממני הזכות לדבר על זה בתור שחקן - זה מראה לדעתי את התרבות האמיתית ב-NFL. זה משקף את השיחות מאחורי דלתיים סגורות של בעלי הקבוצות, שהם לא רוצים שנשמע, כי הבעלים עדיין מחפשים דרכים להשתיק אותנו".

 

הליונס פרסמו בתגובה הצהרה שהכחישה את הטענות הללו. "אנחנו מודעים לדבריו של ליונס, ואנחנו מתנגדים לטענתו שמישהו מהארגון שלנו ניסה להשתיק אותו", נמסר בהצהרה, כך לפי דיווח ב-ESPN.

 

במכתב, לוי חשף כי ניסה להבין כיצד האופי הפיזי של המשחק השפיע על המוח שלו, והודה כי חלפה בו המחשה שייתכן שיאובחן בהמשך כסובל ממחלת התנוונות. "הפכתי אדיש לעובדה שאני עלול להיות חולה ב-CTE", כתב. "לקח זמן להבין שזמזום בראש אחרי משחקים אינו נורמלי, ושהעליות והמורדות הרגשיות של משחק ועונת הפוטבול הם מעבר לטווח ההגיוני. אולי כשאני שוכח משהו, לא מדובר סתם בשכחה רגעית".

 

לוי הוסיף וכתב כי לא ייתכן ש"יעדיפו את השיווקיות והרווחיות של הפוטבול על פני הסיכונים הרפואיים הממשיים של המשחק".

 

לוי נבחר בסיבוב השלישי של הדראפט ב-2009, ובשמונה השנים הראשונות של הקריירה שלו שיחק בדטרויט. הוא שוחרר מהקבוצה במרץ לאחר שתי עונות של פציעות.

 

מספר חודשים לאחר מכן, לוי (30) הגיש תלונה נגד הליונס, בטענה שהקבוצה העניקה לו אישור לחזור לפעילות, אף שלא התאושש לגמרי מניתוח לתיקון קרע במניסקוס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x