$
ספורט ופוליטיקה

לה ליגה שוקלת לקיים משחקי ליגה מחוץ לספרד, אך זה כרגע בלתי אפשרי ולא משתלם

נראה שמנהלי הליגה פספסו נקודה חשובה: ריאל מדריד וברצלונה לא מפורסמות כי הן משחקות בלה ליגה, אלא הלה ליגה מפורסמת כי הן משחקות בה

שירות כלכליסט 16:1812.09.17

שבוע סוער עבר על נשיא הליגה הספרדית, חוויאר טבס. לפני שהופיע בכנס העולמי של Soccerex במנצ'סטר, טבס כמעט ולא היה מוכר מחוץ לספרד, על אף שמונה לתפקיד ב-2013. 

 

 

חאווייר טבס עם שחקני לה ליגה. לא פורטו מיקומים ספציפיים, אך ההערכה היא כי ארה"ב וסין הן יעדים הגיוניים חאווייר טבס עם שחקני לה ליגה. לא פורטו מיקומים ספציפיים, אך ההערכה היא כי ארה"ב וסין הן יעדים הגיוניים צילום: אי פי איי

 

אך שורה של הצהרות שנויות במחלוקת שאמר בתוך שבוע, העלתה אותו לכותרות. ראשית, טבס האשים את פריז סן ז'רמן, מנצ'סטר סיטי וצ'לסי בתמרון ההכנסות שלהן על מנת לעמוד בחוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א.

 

בנוגע למעבר של ניימאר לפריז, ההערות של טבס היו צבעוניות במיוחד. עוד קודם לכן הוא שלח מכתב לאופ"א בבקשה לפתוח בחקירה סביב פריז סן ז'רמן.

 

התגובה המיידית ממנצ'סטר סיטי הייתה היוועצות משפטית. המטרה: לבחון אם לנקוט בצעדים משפטיים נגד דבריו של טבס.

 

לקראת סוף השבוע שעבר טבס הפנה את תשומת הלב שלו למשאל העם על עצמאות קטלוניה, המתוכנן להתקיים ב-1 באוקטובר. בית המשפט בספרד עדיין דן בחוקיות ההצבעה, אך בכל זאת טבס מיהר לומר את דעתו. טבס הזהיר את ברצלונה שאם קטלוניה תקבל עצמאות, הקבוצה לא תורשה להשתתף בלה ליגה או בליג 1 הצרפתית.

 

לפי דעתו של טבס, תוצאה שכזו תוביל בסופו של דבר לחיסולה של ברצלונה כמעצמת כדורגל באירופה. בין שתי ההכרזות הללו, זרק טבס פצצה נוספת. בראיון לפיננשל טיימס, טבס אמר כי 20 הקבוצות החברות בלה ליגה דנו באפשרות לשחק משחקים מחוץ לגבולות המדינה. בכירים שנשארו בעילום שם, אישרו כי המהלך יכול לצאת לדרך כבר בעונה הבאה.

 

לא פורטו מיקומים ספציפיים, אך ההערכה היא כי ארה"ב וסין הן יעדים הגיוניים.

 

איטליה וצרפת ארגנו כבר משחקי פתיחת עונה מחוץ למדינות. הסופר קאפ האיטלקי התקיים מחוץ למדינה ב-1993 בוושינגטון, ובשמונה מקומות נוספים מאז, עם הצלחה חלקית.

 

9 המהדורות האחרונות של סופר קאפ הצרפתי התקיימו מחוץ לצרפת. התכנית הספרדית שונה גם מזו שעלתה לדיון על ידי הפרמיירליג לפני מספר שנים, אך בסופו של דבר בוטלה. לפי התכנית, היה מתקיים מחזור 39 בעונה, והמשחק היתום היה מתקיים ברחבי העולם.

 

לפני שההצעה הספרדית תצא לפועל, יש עוד כמה מכשולים שעליה להתגבר עליהם. ההנחה הבסיסית היא שאופ"א ופיפ"א יאסרו על התכנית, מבלי לקחת בחשבון את ההשלכות. אם הלה ליגה כן תקבל את האישור, ואם התכנית תתגלה כמצליחה, כיצד יוכלו הרשויות לאסור על הליגות האחרות שיהיו מעוניינות ללכת בעקבות הספרדים? שד המחשקים בחו"ל יצא מהבקבוק, ולא ניתן יהיה להשיב אותו.

 

הצלחה תביא עמה בעיה נוספת. ההתאחדויות הזרות קרוב לוודאי שירצו לחלוק בהכנסות. עם זאת, התוצאה הסבירה יותר היא שמרבית הקבוצות בלה ליגה יגלו שהן לא אטרקציה כזו גדולה. במקרה הטוב, זו תהיה המקבילה של הכדורגל לעקרון פארטו: 20% מהמועדונים בכל ליגה (בפרמיירליג זה אולי יתרחב ל-30%) מייצגים 80% מההתעניינות של האוהדים ברחבי העולם.

 

כך שאם הלה ליגה תצא לסיבוב עולמי, ככל הנראה יהיו רק ארבעה משחקים – שבהם ישתתפו ריאל מדריד, אתלטיקו מדריד, ברצלונה ועוד קבוצה אחת – שימשכו את הצופים.

 

פירש הדבר שיהיו שישה משחקים נוספים של 12 קבוצות ופחות מוכרות. גורם המשיכה היחיד: הן חלק מהלה ליגה. בדיקה של נתוני הצפייה במגרשים בספרד מצביעה על כך שחלק מהקבוצות הללו לא זוכות לפופולאריות אפילו במדינה עצמה.

 

נראה שמנהלי הליגה פספסו נקודה חשובה: ריאל מדריד וברצלונה לא מפורסמות כי הן משחקות בלה ליגה, אלא הלה ליגה מפורסמת כי הן משחקות בה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x