$
ספורט עולמי

האם ליאו מסי וכריסטיאנו גדולים או גדולים על לה ליגה?

ברצלונה וריאל מדריד שוות פי 10 יותר מכל יריבה. שחקני יובנטוס ובאיירן מינכן מרוויחים פי 6 מעמיתיהם בליגה. הפערים בין "הסופר קלאבס" לקבוצות בליגות שלהם גדלו בעשרות אחוזים בעשור האחרון והמחסור בתחרותיות כלכלית ניכר מדי שנה בטבלה הסופית

יוחאי שטנצלר 07:2306.09.17

ליאו מסי, כוכב ברצלונה וכריסטיאנו רונלדו, כוכב ריאל מדריד, הם פורצי דרך שיובילו את הרשימה של הכדורגלנים הגדולים בכל הזמנים. שיאי הכיבושים שלהם מגבים את הטענה הזו. אך לא רק הם מצטיינים במיוחד בשנים האחרונות ־ מכוכבי פריז סן ז'רמן, דרך השחקנים הראשיים של באיירן מינכן ועד שחקני יובנטוס, נראה שהרבה שיאי כיבושים והישגים אישיים נשברים בעשור האחרון. וייתכן מאוד שיש סיבה כלכלית לשבירת השיאים הללו. ייתכן מאוד מושגים בזכות הגידול בפערים הכלכליים בכדורגל האירופי, שמאפשרים לקבוצות העל להיות סופר קבוצות, עם השחקנים הטובים בליגה בכל עמדה וגם על הספסל, בפער גדול מהליגה שלהם.

 

מספר מדדים מראים את הפערים הללו שהפכו את מלאכת הניצחון לקלה יותר עבור הקבוצות הגדולות, ואת מלאכת הכיבוש לנפוצה יותר עבור כוכבי הסופר־קלאבס.

 

 

 

 

מסי. לפחות בחצי מהמשחקים, ברצלונה וריאל מדריד משחקות מול קבוצות שהשווי שלהם גדול פי 10 מהיריבה מסי. לפחות בחצי מהמשחקים, ברצלונה וריאל מדריד משחקות מול קבוצות שהשווי שלהם גדול פי 10 מהיריבה צילום: אי פי איי

 

לא שווה

אתר Transfermarket עוקב באופן קבוע אחרי שוק ההעברות ומפרסם את שווי השוק של שחקני הכדורגל. שווי הוא עניין מורכב אבל בקצרה הוא נותן ערך לשחקן בהתאם לגיל שלו, הישגיו, מוצאו ואורך החוזה שלו בהתבסס על עסקאות דומות. שווי השוק של שחקני ריאל מדריד בתום עונת 2016/17 עמד על כ־666 מיליון ליש"ט, כ-40 מיליון ליש"ט יותר מה-623 מיליון של ברצלונה. החציון בליגה הספרדית של יתר הקבוצות הוא 67 מיליון ליש"ט. המשמעות? לפחות בחצי מהמשחקים, ברצלונה וריאל מדריד משחקות מול קבוצות שהשווי שלהם גדול פי 10 מהיריבה. וזה כאמור רק החציון, בשיפולי הטבלה הפער כבר מתקרב לפי 20. ומה היה המצב לפני 11 שנים? לפי האתר, בעונת 2005/06 השווי של ריאל מדריד וברצלונה עמד על 241 מיליון ליש"ט ו־234 מיליון בהתאמה. צמיחה של כ־170% (!). החציון של יתר הליגה (ללא אתלטיקו מדריד) צמח ב־83%. כלומר, שתי הגדולות צמחו פי שתיים יותר מהאחרות, כשגם אז כאמור הפער היה אסטרונומי, פי 6.5.

כריסטיאנו רונלדו וליאו מסי. עם המשכורת המשולמת לשחקני בארסה או ריאל אפשר לשלם לכל השחקנים ב־10 הקבוצות עם תקציב השכר הקטן ביותר בספרד ביחד כריסטיאנו רונלדו וליאו מסי. עם המשכורת המשולמת לשחקני בארסה או ריאל אפשר לשלם לכל השחקנים ב־10 הקבוצות עם תקציב השכר הקטן ביותר בספרד ביחד צילום: אי פי איי

 

 

בליגות הגדולות האחרות מלבד הפרמיירליג, התמונה לא שונה משמעותית. באיירן מינכן תמיד הייתה הקבוצה החזקה בגרמניה בפער משמעותי ועדיין, בשנות ה־90' היא זכתה רק בשלוש אליפויות, בעשור שלאחר מכן היא כבר השיגה שש, כעת היא עומדת כבר על חמש ברצף כשנותרו עוד שלוש עונות לעשור – סבירות גבוהה מאוד שתזכה לפחות בשתיים נוספות. מבחינת שווי, של הבאוורים צמח מ־2005/06 עד לעונה האחרונה מ־146 מיליון ליש"ט ל־481 מיליון ליש"ט. גידול של 230%. דורטמונד צמחה אמנם יותר באחוזים (456%), אבל באיירן עדיין שווה פי 1.5 ממנה. בכמה שאר הליגה צמחה? רק ב־72%. אז כשבאיירן משחקת בליגה, היא משחקת לפחות חצי מהפעמים מול קבוצה שפערי השווי ביניהם עולה על 6.5. לפני 11 שנה זה היה בערך 3.4. שוב, גידול של כמעט פי שתיים בפערים עצומים.

 

באיטליה, במבט ראשוני לעונת 2006, ניתן לראות שדווקא הפער של יובנטוס מהליגה קטן, אבל צריך לזכור שבאותה עונה היא הייתה בשיאה, לפני שירדה לליגה השנייה בפרשת השחיתות, ומרגע זה חלפו מספר שנים עד שהתייצבה והפכה שוב לשליטה של הכדורגל האיטלקי. מעונת 2007/08, עונת החזרה שלה לליגה הראשונה, צמחה יובנטוס מ-186 מיליון ליש"ט ל-403 מיליון, גידול של 117% לעומת גידול של 65% בלבד בליגה. גם בצרפת המצב לא שונה ולכן האליפות של מונאקו כל כך סנסציונית. פריז סן ז'רמן צמחה בזכות הכסף הקטארי במעל 500%(!) מ־65 ל־393 מיליון ליש"ט. גם הליגה הזאת, שנחשבה לנפלאה ולא צפויה אפילו בשביעיית האליפויות הרצופות של ליון שחלקן היו צמודות, הפכה לליגה של קבוצה וחצי. הליגה עצמה צמחה בסה"כ ב־15%. זה אומר שפריס סן ז'רמן משחקת, לפחות חצי מהזמן, מול קבוצה שהשווי שלה הוא 41 מיליון ומטה. פי 9 וחצי. ב-2005/6 הפער היה פחות מפי 2.

 

 

רוברט לבנדוסבקי. לא רק מסי ורונלדו שוברים שיאים רוברט לבנדוסבקי. לא רק מסי ורונלדו שוברים שיאים צילום: איי אף פי

 

פערים בכיס

 

בסקר המשכורות העולמי לעונת 2016/17 של sportinteligence, התקבלו נתונים שמעידים כמובן על הפערים הנפתחים. ברצלונה משלמת בממוצע 5.6 מיליון ליש"ט לשחקן, כחצי מיליון יותר מריאל מדריד. המשכורת החציונית לשחקן בליגה היא כחצי מיליון ליש"ט. פער של בין פי 10 ל־11. הפער בין הראשונה לאחרונה עומד על פי 20.7. הפער השני הכי גבוה בסקר אחרי הליגה הצרפתית – שם פער המשכורות של פריז (כ־4.5 מיליון ליש"ט) מהחציונית עומד על 12.2 (!) ופי 21.5 מהאחרונה. עם המשכורת המשולמת לשחקני בארסה או ריאל אפשר לשלם לכל השחקנים ב־10 הקבוצות עם תקציב השכר הקטן ביותר בספרד ביחד. ומה עם יובנטוס שהשתלטה על הליגה האיטלקית עם שש אליפויות רצופות? משכורת ממוצעת של כמעט 4 מיליון ליש"ט לשחקן, פי 5.8 מהחציון ופי 12.8 מהאחרונה. באיירן מינכן עם מספרים דומים לאלו של הגברת הזקנה (4.2 מיליון ליש"ט, 7.2 ו-13.9) – פערים עצומים.

.. ..

 

איפה אנגליה?

אחת הסיבות הגדולות לגידול בפערים בליגות הגדולות האחרות היא הסכומים העצומים שמשלמים לשחקנים באנגליה בזכות הסכמי השידור. זה אומר שחוץ מריאל מדריד, ברצלונה, באיירן מינכן, פריז סן ז'רמן ואולי יובנטוס, אין מועדונים באירופה שיכולים להתחרות בהכנסות מזכויות שידור עם כל קבוצה באנגליה, אפילו קבוצות התחתית. זה גם גורם לשחקנים בינוניים מהליגות הגדולות ללכת לצ'מפיונשיפ. השחקנים הטובים עוזבים את הקבוצות הבינוניות בספרד ואיטליה ובכך גדלים את הפערים מהגדולות.

 

באנגליה שילמו בעונה שעברה 1.6 מיליארד ליש"א משכורות שחקנים, שזה יותר מפי 2 ממה ששילמו השנה בספרד (806 מיליון), איטליה (790) וגרמניה (715), אבל זאת לא רק כמות הכסף, אלא חלוקת הכספים ותשלום המשכורות שהינו שיוויוני יותר. המשכורות שמשלמות מנצ'סטר יונייטד (5.7 מיליון ליש"ט לשחקן) וסיטי (5.4), בסה"כ משלמות פי 2.4 מהחציונית ופי 6 מהאחרונה. גם לפי מדד הצמיחה שהצגנו קודם, מועדונים כמו יונייטד וצ'לסי צמחו פחות בשווי מהחציון של הליגה. כלומר, הפערים באנגליה למעשה הצטמצמו בעשור האחרון בזכות חלוקה שיוויונית יותר של כספי זכויות שידור.

 

ליגת האלופות/עלובות

 

גם שם כאמור ההבדלים הולכים וגדלים, בעיקר בגלל השיטה של פלאטיני שהכניסה 5 קבוצות קטנות החל מעונת 2009/10 ופגעה בעניין. רונלדו ומסי משתלטים על טבלת מלכי השערים, הרבה בזכות משחקים מול קבוצות מאוד קטנות. לפי דוח של CIES Football Observatory יותר מחמישית (21%) ממשחקי שלב הבתים הסתיימו בהפרש של שלושה שערים או יותר, כלומר, לא ממש תחרותי. הנתון הציב אותה במקום ה־3 מתוך 31 ליגות באירופה (אחרי קפריסין ואוסטריה) ב"משחקי גארבג'". כל חמשת הליגות הגדולות נמצאות גם הן בחצי העליון (צרפת 7, אנגליה 9, ספרד 10, איטליה 12 וגרמניה 16). גם ההצלחה שלהן בשלבי הנוקאאוט היא תוצאה מזה שהמשחקים בליגות אינטנסיביים פחות ומאפשרים להן להגיע במצב אידיאלי יחסית למשחק. ריאל וברצלונה זכו ב-6 מ-9 אליפויות אירופה האחרונות, ובכל ארבע האחרונות. בדרכה לתואר אלופת אירופה שיחקה ריאל מול קבוצות שבממוצע השווי שלה גדול פי 2.5 משלהן, וזה גם לאחר שמשקללים קבוצות כמו באיירן ויובנטוס.

 

ענקים עם כוכבית

כן, רונלדו ומסי הם ענקיים והגדולים ביותר בדור הזה. ויכול מאוד להיות שהם הגורם המשמעותי ביותר בשליטה של המועדונים שלהם. אני לא אומר שהם גדולים יותר או פחות ממראדונה, פלה וכו'. אני אומר שההשוואה בעייתית בגלל הגידול בפערים. נכון, הכדורגל כולו התקדם, ההגנות השתפרו, קבוצות משחקות יותר טקטי, אבל כשהפערים הכלכליים בין הצדדים כל כך גדולים, כך גם הפערים המקצועיים.

 

הכותב הוא רואה חשבון ובלוגר כדורגל ב-hazavit.co.il  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x