$
ספורט עולמי

מחקר מטלטל בארה"ב: 99% משחקני הפוטבול שנבדקו סובלים מפגיעה מוחית קשה

בנתיחות שלאחר המוות נמצאה אצל 177 מתוך 202 השחקנים שנבדקו מחלת הניוון המוחית CTE, הנגרמת בד"כ מפגיעות חוזרות ונשנות בראש וגורמת בין השאר לאיבוד זיכרון, בלבול, אגרסיביות וחרדה. מליגת ה-NFL נמסר: "נותרו עוד הרבה שאלות לגבי הסיבות למחלה"

שירות כלכליסט 14:2626.07.17
מחלת המוח אנצפלופתיה טראומתית כרונית (CTE) התגלתה ב-99% משחקני הפוטבול שתרמו את גופם למדע לאחר מותם, כך מצא מחקר חדש שפורסם השבוע בכתב העת הרפואי JAMA.

 

מחלת הניוון המוחית הזו לרוב מתגלה אצל אנשים שספגו חבטות חוזרות ונשנות בראש, והסימפטומים שלה כוללים איבוד זיכרון, בלבול, שיקול דעת מוטעה, אגרסיביות, דיכאון, חרדה, בעיה בשליטה על דחפים ולעיתים אפילו נטיות התאבדויות.

 

שחקני פוטבול. אילוסטרציה שחקני פוטבול. אילוסטרציה צילום: רויטרס

 

 

ניתן לאבחן את המחלה באופן רשמי רק באמצעות ניתוח לאחר המוות, והיא מתגלה לרוב בחיילים משוחררים וספורטאים, בייחוד שחקני פוטבול.

 

"אין שום ספק שיש בעיה בפוטבול. האנשים שמשחקים פוטבול נמצאים בסכנה לחלות במחלה", כך לפי ד"ר אן מקי, מנהלת מרכז ה-CTE באוניברסיטת בוסטון ואחת ממחברות המחקר. "אנחנו צריכים למצוא בדחיפות תשובות. לא רק עבור שחקני הפוטבול, אלא גם עבור החיילים המשוחררים ואנשים אחרים הנחשפים לטראומות ראש".

 

המחקר הנוכחי הוא הגדול ביותר מסוגו, והדרישה הייתה שכל הנבדקים ספגו את מרבית פגיעות הראש שלהם במהלך משחקי פוטבול, לא נערכה חלוקה בין נבדקים שהפגינו סימפטומים במהלך חייהם לבין כאלה שלא. עם זאת, המחברים מודים שהייתה חסרה להם קבוצת ביקורת, ובשל כך חסרה למחקר הערכה כוללת לגבי רמות הסיכון של המשחקים פוטבול והשפעות המשחק על המוח.

 

מבין 202 שחקני פוטבול לשעבר שנבדקו לאחר מותם – שהורכבו מכאלה ששיחקו בתיכון, במכללה ובאופן מקצועי – המחלה אובחנה אצל 177. המחקר מפרט את נתוני הנבדקים לפי רמת המשחק שלהם: המחלה אובחנה ב-110 מתוך 111 שחקני NFL לשעבר, אצל 3 מבין 14 שחקני תיכון ואצל 48 מתוך 53 שחקני מכללות. המחקר כלל גם את המוחות של שחקנים לשעבר שידוע כי חלו במחלה, ביניהם קן סטיבלר, קווין טרנר, בובה סמית ודייב דוארסון.

 

"הקהילות הרפואיות והמדעיות ירוויחו מהפרסום הזה, וה-NFL ימשיך לעבוד עם מגוון מומחים כדי לשפר את הבריאות של שחקני הווה ועבר", נמסר בהצהרה מטעם הליגה. "נותרו עוד הרבה שאלות ללא מענה לגבי הגורמים והשכיחות של ההשפעות ארוכות הטווח של פגיעות ראש כמו CTE".

 

הליגה הכירה לראשונה בקשר בין המשחק ל-CTE רק ב-2016, זאת לאחר שביוני 2015 שופט פדראלי אישר הסדר בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד הליגה מצד אלפי שחקנים לשעבר, במסגרתה הסכימה הליגה לשלם 5 מיליון דולר לכל שחקן לשעבר לטיפול בבעיות רפואיות חמורות המקושרות למכות חוזרות ונשנות בראש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x