$
ספורט עולמי

הבעלים של לסטר סיטי הסתבך עם החוק בתאילנד

חברת קינג פאואר של ויצ'אי סריבאדהראנפראבה, שבבעלותה קבוצת הכדורגל לסטר סיטי ושמימנה את עלייתה של הקבוצה עד להפיכתה לאלופת הפרמיירליג ב-2016, מואשמת בשחיתות במיליוני ליש"ט בעסקים שלה בתאילנד

שירות כלכליסט 13:2215.07.17

החברה שבבעלותה קבוצת הכדורגל לסטר סיטי ושמימנה את עלייתה של הקבוצה עד להפיכתה לאלופת הפרמיירליג ב-2016, מואשמת בשחיתות במיליוני ליש"ט בעסקים שלה בתאילנד. החברה, קינג פאואר, שבבעלות ויצ'אי סריבאדהראנפראבה (Vichai Srivaddhanaprabha) ובנו אייאווט, מואשמת שמנעה מממשלת תאילנד את החלק המוסכם שלה בחנויות הדיוטי פרי המצליחות של החברה בשדה התעופה בבנגקוק.

 

 

 

קינג פאואר אינטרנשיונל, שבבעלותה לסטר, מואשמת שלא שילמה לממשלה בתאילנד 14 מיליארד באט (327 מיליון ליש"ט) מהפעילות של החנויות בשדה התעופה, שהזיכיון המקורי שלהן מ-2006 קבע ש-15% מההכנסה תשולם לממשלה.

 

התביעה - שההעתק שלה הגיע לידי העיתון הבריטי גרדיאן - הוגשה על ידי צ'רנצ'אי איסרסנראק, סגן יו"ר תת הוועדה הממשלתית למלחמה בשחיתות. הוא טוען שהחברה קשרה קשר עם עובדי נמל התעופה כדי לשלם לממשלה רק 3% מההכנסות של חנויות הדיוטי פרי.

 

קינג פאואר רכשה את לסטר סיטי ב-2010 עבור סכום מדווח של 39 מיליון ליש"ט. באותה תקופה הקבוצה שיחקה בליגת המשנה, הצ'מפיונשייפ. מאז הרכישה, החברה הלוותה לקבוצה מעל 100 מיליון ליש"ט עבור שחקנים, משכורות וכיסוי הפסדים, שנמחקו לאחר שהקבוצה העפילה לפרמיירליג ב-2014.

 

 

מימין: ויצ'אי ובנו מימין: ויצ'אי ובנו צילום: רויטרס

 

 

"אנחנו מבקשים מבית המשפט להתייחס לתביעה כאל תביעה פלילית, ולהשתמש בחוק כדי להעניש את האשמים", אמר צ'רנצ'אי לכתבים. "אנחנו גם מבקשים מבית המשפט לשקול להחרים 14.29 מיליארד באט. אסור שאיש ירוויח משהו מהסכום הזה... המקרה הזה יצר נזק משמעותי למדינה וזה מקרה חמור ביותר".

 

שתי חברות בת נוספות של קינג פאואר שבבעלות המשפחה גם מואשמות בשחיתות. כתבי אישום הוגשו גם נגד בכיר בחברה, ונגד 14 בכירים בשדות התעופה. כתב האישום טוען להתנהלות לא הולמת ופעולות לא ישרות.

 

החנות הקטנה שהפכה למעצמה

 

ויצ'אי הקים את החברה ב-1989, שהחלה כחנות קטנה בבנגקוק. הוא הרוויח הון רב ב-2006 כשהחברה זכתה בזיכיון הבלעדי לחנויות הדיוטי פרי בשדה התעופה, הנחשב ה-12 העסוק בעולם. באותה תקופה ראש ממשלת תאילנד היה תאקסין צ'ינוואט, שהודח לאחר מכן בהפיכה צבאית. יריביו של צ'ינוואט, שהיו הבעלים של מנצ'סטר סיטי בין יולי 2007 וספטמבר 2008, נותרו בשליטה במדינה.

 

התביעה גורסת שהדרישה להעביר לממשלה 15% מההכנסות נכללה בחוזה כבר ב-2006. ראש הממשלה הנוכחי של תאילנד ג'נרל פריות צ'אן-אוצ'ה מצוין כעד מטעם התביעה, ביחד עם 32 אנשים נוספים. כמו כן, הוגשו 50 עמודים של ראיות.

 

צ'רנצ'אי מסר כי הוא עובד על 4 תביעות נוספות נגד קינג פאואר, שאותן הוא מקווה להגיש תוך חודשיים. החלטת בית המשפט האם לקבל את התביעה הראשונה צפוייה להתקבל ב-25 ביולי, כך לפי הדיווחים.

 

"הגשת תביעה נגד אנשים אינה מהנה", אמר צ'רנצ'אי. "הם יכולים להגיש תביעה נגדית, אך בדקנו את הפרטים ואנחנו מוכנים לקבל תביעה נגדית. לא עשינו זאת כי יש לנו משהו אישי נגדם, אלא זה קשור למדינה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x