$
ספורט עולמי

לא מאמן גדול. מאמן ריאל מדריד ענק

זינאדין זידאן מוכיח את עצמו פעם אחר פעם כמאמן אדיר של ריאל מדריד. יתכן מאוד שהגישה שלו לא מתאימה לקבוצות אחרות, אבל זה לא משנה - הוא בול מה שריאל מדריד צריכה

אוריאל דסקל 08:0703.05.17
1. ריאל מדריד כבשה העונה 21 שערים ב-10 הדקות האחרונות של המשחקים שלה. יותר מכל קבוצה אחרת בליגות הגדולות של אירופה. השערים הללו הביאו לה 17 נקודות - גם כן יותר מכל קבוצה. גם בליגת האלופות, הקבוצה כבשה שערים מאוחרים והנתון הבולט הוא ש-5 שערים שלה נכבשו על ידי מחליפים. יותר מכל קבוצה אחרת.

 

 

 

על פניו, מדובר בנתונים שמלמדים על כך שלשחקנים בלבן יש מנטליות של ווינרים ושלמאמן שלהם יש טאץ' מנצח, יודע את מי להכניס ומתי. אבל זינאדין זידאן סופג הרבה ביקורת על ההרכבים שלו. ובמקום שזידאן יקבל קרדיט על כך שכל הקבוצה שלו משתתפת בהתקפות קולקטיביות נפלאות לקראת סיום משחקים (מרסלו הוא המגן עם הכי הרבה בישולים-ושערים בליגה הספרדית - 9 בישולים, 2 שערים) - הוא סופג ביקורות על משחק מופקר.

 

ובשבוע שאחרי ההפסד בקלאסיקו (שבאמת היה משהו מופקר ביציאה האדירה להתקפה עם 10 שחקנים מול ברצלונה) - המסר מההנהלה היה שאם זידאן יסיים את העונה בלי תואר - הוא יפוטר.

זינאדין זידאן זינאדין זידאן צילום: איי אף פי

 

 

וזידאן יודע את זה. ואפילו מקבל את זה. "לא, אני לא בטוח שאני אשאר" אמר ל"אל פאיס". "אני מתכונן להכל, מה שאני אעשה זה מה שהשארתי לעונה הזו. אני יודע מה זה לאמן את ריאל מדריד, לטוב ולרע. אני מוכן לכל סוף".

 

וזה העניין. זה זינאדין זידאן. הוא יודע בדיוק מה זו ריאל מדריד. השחקנים שלו יודעים מי זו ויודעים מי הוא. כולם יודעים שכל משחק צריך לנצח - לא משנה נגד מי, לא משנה כמה שחקנים יש לך על המגרש. זה לא משנה. "ריאל מדריד צריכה לנצח" הסביר אלפרדו רלאנו. "עם הראש, עם הרגל, עם האגרוף - זה לא משנה. זה הערך העליון. עדיף לעשות את זה באלגנטיות. בריאל מדריד צריך להיות מטאדור. המהות של המטאדור היא להיות, בראש ובראשונה, לוחם. רק אחרי שהוא אמיץ מספיק כדי לעמוד מול השור - הוא יכול לעבוד על האסתטיקה של ההרג. אבל הוא חייב, קודם כל, להיות לוחם ברוחו ורק לאחר מכן לעבוד על האומנות שלו".

 

לריאל מדריד אין סגנון מובהק שהיא צריכה לשחק. אבל יש רוח מועדון. מעל דלת חדר ההלבשה של ריאל מדריד בסנטיאגו ברנבאו כתוב: "אנחנו אולי נפסיד, אבל אנחנו תמיד נלחם למען הניצחון". זידאן יודע את זה. השחקנים שלו יודעים את זה. וכאמור, הוא מגלם את הרוח הזו כמאמן.

 

לפעמיים לא צריך טקטיקה עילאית או אסטרטגיה משובחת. וזה בסדר. יש רוח מועדון, יש מאמן שהיה שחקן גדול במועדון ויודע בדיוק מה להגיד לשחקנים בחדר ההלבשה הספיציפי הזה, והם מספיק איכותיים כדי ליישם את המסרים שלו על המגרש.

 

זידאן מאמן ריאל מדריד ענק. וחשוב להדגיש. הוא "מאמן ריאל מדריד ענק". לא ידוע איך תפיסה כזו יכולה להצליח במקום אחר. אבל לריאל היא מתאימה בול.

 

2. זידאן אמר לקראת המשחק מול אתלטיקו מדריד שהקבוצה תנסה גישה חדשה. "אנחנו ננסה משהו חדש" אמר. "תמיד יש אקסטרה מוטיבציה. הפרטים הקטנים יכריעו את המפגש. אנחנו מכירים את הקבוצה השנייה היטב, והם מכירים אותנו".

 

אז "הפרטים הקטנים" היו אקסטרה ריכוז בהגנה (ריאל נוטה לאבד ריכוז במשחקי בית) והמשהו החדש היה 4-4-2 בלי שחקני כנף. עומס במרכז המגרש, שטח וחללים למרסלו וקארבאחל באגפים ובהגנה חיפוי באגפים של שני החלוצים - קרים בנזמה וכריסטיאנו רונלדו. אתלטיקו מדריד חיה מלחסל את האמצע של היריבות. זידאן העמיס את האמצע בחיילים וביטל את היתרון המספרי שלהם. זו הסיבה לדומיננטיות הגדולה של ריאל מדריד בתחילת המשחק. ואז נעשו התאמות מצידו של דייגו סימאונה, שהובילו להתאמות מצידו של זידאן - אבל השער המוקדם שינה את כל התוכניות של אתלטיקו.

 

3. במקרה של עומס במגרש צריך שחקנים מדויקיים - שלא מאבדים כדורים וחושפים את ההגנה שלהם למתרפצות. ובגלל זה טוב שיש טוני קרוס (94% מהמסירות במחצית הראשונה היו מדויקות), לוקה מודריץ' (91%) ואיסקו (100%). כשאתה לא מאבד את הכדורים ומצליח לייצר לחץ על היריבה, זה מוביל לקרנות, ובמקרה של ריאל מדריד זה מולהעביר את המשחק לשליש של היריבה, זה מוביל לקרנות של טוני קרוס. אלו קרנות מדויקת לראשים של השחקנים הגבוהים והאתלטים של קבוצתו. ואלו הובילו לשער הראשון.

 

במחצית השנייה, ריאל מדריד בנתה הרבה על מתפרצות - היא מתה על זה. יש לה שחקנים מושלמים לזה. לקראת החצי של המחצית השנייה, זידאן שוב עשה את החילופים הנכונים, שחרר את האמצע (מרקו אסנסיו במקום איסקו) וחיסל את השור שנקרא דייגו סימאונה. מטאדור.

 

4. ואיך אפשר בלי מילה על רונלדו? הוא הראשון שכבש 50 שערים בשלב הנוק אאוט של ליגת האלופות. 52 מ-103 שעריו בליגת האלופות היו בשלב הנוק-אאוט. וכרגיל, הוא פורח בליגת האלופות עם מעורבות ב-15 שערים העונה. 10 שערים, 5 בישולים. אף אחד לא היה מעורב ביותר שערים ממנו בטורניר. הוא גם הראשון בהיסטוריה שכובש שלושער בשני משחקי נוק אאוט רצופים בליגת האלופות.

 

המאזן שלו בליגת האלופות במדי ריאל מדריד?

 

86 משחקים.

88 שערים.

23 בישולים.

 

פשוט מדהים.

 

5. יש הרבה טענות על קרים בנזמה. יש הטוענים שהוא לא שחקן ברמה של ריאל מדריד. ובכן, זה פשוט לא נכון. הוא השחקן ההתקפי שעובד הכי טוב עם רונלדו. מפנה לו שטחים ומפרגן לו אפילו בתוך הרחבה (השחקן עם הכי הרבה מסירות ברחבה בליגת האלופות). הוא חלוץ שעובד קשה מאוד עבור שערים של האחר וזה נדיר. הוא לא נמצא באותם המקומות כמוהו, לא דורך לו על הרגליים ועם תנועה חכמה, סוחב בלמים ושחקני הגנה איתו ומייצר עבור CR7 חללים אליהם הוא יכול לרוץ. אלבארו מוראטה לא עושה את העבודה הזו. ובסופו של דבר, למה בנזמה? כי הוא יכול להשתלט על כדור עם הגב ולשחרר את הכדור לרונלדו בתזמון מושלם. וזה מה שצריך בשביל שער שני כל כך חשוב נגד קבוצה כמו אתלטיקו מדריד, שבקושי סופגת.

 

6. וכשבנזמה נגמר, אז לא מוראטה החליף אותו. החליף אותו ואסקס, שכמו בנזמה יכול לשחק על האגף ולא לדרוך על הרגליים של רונלדו. עם אסנסיו בשמאל - לריאל מדריד היה פתאום כנפיים ורונלדו כבש את השלישי שלו כשהוא מתפקד כחלוץ ב-100%. "הוא כבש 400 שערים כשחקן אגף אבל תמיד יכול לשחק כמספר 9. בגלל האיכות שלו הוא יכול לעשות זאת" הסביר זידאן. "הוא השחקן הכי טוב שאני אימנתי. הסטטיסטיקות שלו מדהימות".

 

לרונלדו היו בעיות עם רפא בניטס כאשר הוא ניסה להפוך אותו לחלוץ מרכזי - 9, בלי הרבה חופש לצאת לאגפים. זידאן משתמש בו בכזה ולרונלדו אין בעיות עם זה. הרבה בגלל שזה זידאן ולא בניטס. אם יש מישהו בעולם הזה שיכול להגיד משהו לרונלדו כשהוא במדי ריאל מדריד, זה זידאן. כאמור, זידאן הוא מאמן ריאל מדריד ענק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x