$
ספורט עולמי

הפורטוגלי התורן: כך הפך לאונרדו ז'ארדים לאחד המאמנים המרתקים באירופה

לאונרדו ז'ארדים, מאמן מונאקו, הוא מאמן נוסף מפורטוגל שעושה חיל בצמרת הכדורגל האירופי. מה הסוד שלו ושל המדינה בת 10 מיליון התושבים שמייצרת עשרות מאמנים לקבוצות בכל העולם?

אוריאל דסקל 09:3221.04.17
ויקטור פראדה, פרופסור באוניברסיטת פורטו והמנהל האקדמי של קבוצת פורטו FC, מוכר באירופה כהוגה תיאוריית האימונים Tactical Periodization, שמתבססת על חלוקה של האימונים, המשחקים ואפילו המגרשים על פי סיטואציות שקורות במשחק עצמו. החלוקה מגוונת מקבוצה לקבוצה אבל השיטה היא זו שהחליפה את שיטות האימונים הדומיננטיות בספורט הקבוצתי עד שנות התשעים - שהתמקדו בבניית כושר לצד עבודה טקטית, כשהעבודה הטכנית נותרת כחלק מתורת אימון של ילדים ונוער.

 

 

 

אין סיפור פורטוגלי יותר מזה של לאונרדו ז'ארדים, המאמן של מונאקו אין סיפור פורטוגלי יותר מזה של לאונרדו ז'ארדים, המאמן של מונאקו צילום: אי פי איי

 

פראדה וחלוצים אחרים כגון פאקו סיירול-לו (Paco Seirul-lo) הכחידו לחלוטין את שיטות האימון ללא כדור, הלינאריות והמקובעות - שמגיעות מענף האתלטיקה וענפי כוח כאלו ואחרים - והחליפו אותן באימונים שמטרתם לגרום לשחקנים לחשוב ולפתור בעיות מסובכות בסימולציות של אירועים שעשויים לחזור על עצמם במשחקים. חלק המאמנים הבכירים ביותר כיום בכדורגל האירופי, ביניהם פפ גווארדיולה וז'וזה מוריניו, שתו מאותה באר תיאורטית של פראדה ופאקו.

 

Tactical Periodization היא הבסיס המקצועי של הכדורגל הפורטוגלי. כדי להיכנס טיפה יותר למה זה אומר, יש לציין שבגדול השיטה מתבססת על חלוקת הכדורגל לארבעה רגעים של "ארגון התקפי", "ארגון הגנתי", "מעבר מהתקפה להגנה" ו"מעבר מהגנה להתקפה" וארבעה אלמנטים (פיזיים, טכניים, טקטיים ופסיכולוגיים).

 

מטרתה של מתודת הפריודיזציה הטקטית היא לאמן כל קבוצה איך להגיב - טקטית, טכנית, פיזית ופסיכולוגית - בצורה אוטומטית לכל רגע בכדורגל. האינדיבידואל הטוב על פי השיטה הזו הוא זה שמקבל את ההחלטה הטובה ביותר על פי התסריטים שהמשחק מציג בפניו. כל אימון לפעולה מגיע עם מימד טקטי והכנה להתמודדות עם יריב ספציפי. לפני כל משחק מאמן מכין שחקניו על פי השאלות הבאות:

 

א' – מה אנחנו עושים בכדור נגד X.

ב' – מה אנחנו עושים כשאין לנו הכדור נגד X.

ג' – מה אנחנו עושים בכדור במעבר מהגנה להתקפה נגד X.

ד' – מה אנחנו עושים בלי הכדור במעבר מהתקפה להגנה נגד X.

 

לכל שאלה ספציפית כזאת הוא גם מכין שחקן אינדיבידואל להתמודדות עם היריב שמולו. "כל שחקן מקבל די.וי.די של השחקן שנגדו הוא יתמודד הכי הרבה פעמים במהלך משחק", הסביר דקו, שהתאמן אצל ז'וזה מוריניו בפורטו. מוריניו היה אחד המאמנים הראשונים שהצליח עם השיטה הזו והפיץ אותה ברחבי אירופה. הוא היה הסנונית הראשונה במה שנראה כמו תור הזהב של המאמן הפורטוגלי.

 

 

מוריניו. המאמנים הפורטוגלים מגיעים מתוך תרבות ספוגה בכדורגל מוריניו. המאמנים הפורטוגלים מגיעים מתוך תרבות ספוגה בכדורגל צילום: איי אף פי

 

תרבות ספוגה בכדורגל

 

המאמנים הפורטוגלים מגיעים מתוך תרבות ספוגה בכדורגל וחשיבה על כדורגל לצד תרבות של הגירה והתאמה תמידית למציאות חדשה. המצב הכלכלי במדינה גם מכריח אותם לצאת מחוץ לגבולות המדינה ולהפיץ את הידע הזה. במקביל הוא מאפשר למאמנים פורטוגלים אחרים למצוא עבודות בפורטוגל עצמה - מאחר שקודמיהם עזבו. זה מייצר מאגר ניסיון רחב מאוד, שפעמים רבות חוזר למדינה דרך לימודים באקדמיה - באוניברסיטאות של פורטו וליסבון, שמפעילות קורסי מאמנים ותיאוריות כדורגל.

 

כל זה נעשה בתרבות כדורגל מפוארת (3 מ-6 העיתונים הכי נמכרים במדינה הם עיתוני כדורגל ושלוש הקבוצות הגדולות הן בבעלות אוהדים ורשומות בין 10-20 קבוצות האוהדים הגדולות בעולם מבחינת מספר חברים/בעלים). "אנחנו מדינה קטנה אבל מדינה שמעריצה כדורגל, זה הסוד", הסבירה מריאנה קארבל, כתבת בעיתון Expresso ומאמנת בעצמה למגזין Politico. "כולם משחקים כדורגל כילדים, כולם גדלים עם המשחק".

 

"למאמנים פורטוגלים יש ידע טקטי נרחב וידע אסטרטגי של המשחק, מה שהופך אותם לטובים בעולם", הסביר ז'ורג'ה ז'זוס, מאמן ספורטינג ליסבון, שאימן גם בבנפיקה ובניגוד לעמיתיו לא יצא מגבולות פורטוגל.

 

לפורטוגל יש מאמנים ביוון, בשווייץ, בצרפת, באנגליה, באיטליה, ברוסיה, במצרים, בקניה, בקוריאה, במקסיקו וגם בישראל. בסין יש 30 מאמנים פורטוגלים - רובם מאמנים במחלקות הנוער והילדים שם.

 

הגירה זה לא עניין זר לפורטוגלי. לא לשחקן הפורטוגלי שמוצא את עצמו בכל מקום באירופה, ולא למאמן הפורטוגלי - שכאמור מאמן בכל מקום באירופה - ולא לאזרח הפורטוגלי. כ-20% מהפורטוגלים חיים מחוץ למדינה שלהם, שבעבר היתה כוח אימפריליסטי וכיום פחות. לפי ז'וזה פריירה, יו"ר איגוד המאמנים הפורטוגלי. "מאמנים פורטוגלים הם כמו הפורטוגלים בכללי", מוסיף פריירה ל-Politico. "יש להם יכולת להתאים את עצמם לכל מקום וסיטואציה. אנחנו מדינה שמייצרת המון מהגרים ובאופן כללי הם מתקבלים יפה בכל מקום, זה בגלל שהם מתאימים את עצמם בקלות לסביבה חדשה".

 

מונאקו. יתקפו כל קבוצה מונאקו. יתקפו כל קבוצה צילום: איי אף פי

 

אין סיפור פורטוגלי יותר מזה של לאונרדו ז'ארדים, המאמן של מונאקו.

 

הוא נולד בברצלונה, ונצואלה, להורים פורטוגלים. כשהיה צעיר עברו הוריו ביחד עימו לאי באוקיינוס האטלנטי השייך לפורטוגל, מדיירה (שם גדל כריסטיאנו רונלדו). ז'ארדים שיחק כדוריד וכדורגל, אך אף פעם לא היה טוב מספיק כדי לשחק ברמה הכי גבוהה. לכן התמקד באימון. בגיל צעיר עשה קורסי אימון ובגיל 19 אימן ילדים עד גיל 13, כשהוא משמש גם כנהג המיניבוס שמסיע את הילדים ממקום למקום. כדי להשלים פרנסה הוא אימן גם כדוריד וקבוצת נערות ונשים. בגיל 21 כבר נהיה עוזר מאמן של קבוצת הכדורגל המקומית, AD קאמצ'ה.

 

"אימנתי ילדים בני 12 כשהייתי בן 19", אמר ז'ארדים למגזין פור-פור-טו. "בגיל 21 כבר הייתי עוזר מאמן בקאמצ'ה ובגיל 27 קיבלתי את תפקיד המאמן הראשון שלי בקאמצ'ה. אף פעם לא הפסקתי ללמוד ולהשתפר מאז. הרבה לא מבינים את זה לגבי - בגיל מאוד צעיר כבר היה לי המון ניסיון. וניסיון זה לא ידע, ניסיון זה ניסיון. ניסיון מעניק לי את היכולת לעשות פחות טעויות, לקבל החלטות יותר טובות ולשפר את הליך קבלת ההחלטות שלי".

 

ז'ארדים הוסיף לאתר אופ"א: "יש לי המון רגעים ורגעים מגוונים בחינוך שלי שסייעו לאימון שלי היום. אימנתי נשים - שלעיתים זה קשה יותר מלאמן גברים, במיוחד לגבר. אימנתי בליגה הרביעית, בליגה השלישית, בליגה השנייה. אני מבין את המשחק טוב יותר בגלל זה. אני מבין יותר את המקצוע שלי".

 

ז'ארדים טיפס במעלה הליגות הפורטוגליות, משך את תשומת הלב של קבוצות הליגה הראשונה ובגיל 37 הגיע לשם בעצמו, כאשר הוביל את ביירה מאר לליגה הראשונה וסייע לה להישאר בה. בגיל 37 כבר קיבל הצעה מבראגה, מועדון בינוני-גדול בפורטוגל. משם המעבר לגדולות היה על הפרק. הצלחות באולימפיאקוס וספורטינג ליסבון הובילו אותו לתפקיד נחשק במונאקו ב-2014. 

 

במונאקו ז'ארדים מראה שהוא גם אחד מהמאמנים המגוונים ביותר בעולם. בשנה שעברה, למשל, מונאקו שלו היתה אחת מקבוצות ההגנה הטובות בצרפת ובאירופה. העונה היא בעלת ההתקפה הכי פורייה באירופה. אבל הוא לא מאמין שיש דבר כזה מאמן התקפי או מאמן הגנתי. "קודם כל, אני מאמין באימונים משולבים", אמר לאתר אופ"א. "השחקנים צריכים להיות עם הכדור ברגל בכל אימון, כולל אימוני כושר. האימון הוא כללי, טכני, טקטי, הכול משולב. הכול עם הכדור. כדורגלנים לא יכולים להתאמן בלי הכדור. זה כמו פסנתרן. הוא לא רץ לפני שהוא מתיישב לנגן על הפסנתר".

 

ז'ארדים מאמין "בגישה הוליסטית ובמתודות אקולוגיות". שימור אנרגיה ואימון אך גם באימון צעירים - שחקנים יותר "אקולוגים" - בעלי פחות אגו ועלות נמוכה יותר, אך ספיגת ידע טובה יותר. "פיתוח צעירים זה משהו שמעניק לי הרבה אושר. צריך לעשות את זה בהרבה תשוקה - להביא אותם לרמה הכי גבוהה, לראות אותם משחקים כדורגל קבוצתי - זה אושר".

 

באולימפיאקוס פיתח כמה שחקנים יוונים צעירים, ביניהם קוסטס מאנולאס. בספורטינג ליסבון הכניס לקבוצה הבוגרת שחקנים כגון ווילאים קארבליו, אדריאן סילבה, רוי פאטריסיו, אריק דאייר, איסלם סלימאני - כולם שחקנים בכירים, שחלקם נמכרו במיליונים. ובמונאקו הוא אחראי לקבוצה הצעירה הכי מרגשת בשנים האחרונות. קיליאן מבאפה, ברנארדו סילבה, תומאס למאר, טימואה באקאיוקו, בנג'מין מנדי ואחרים, הפכו תחתיו לשחקנים שהקבוצות הגדולות בעולם מוכנות לשלם עליהם מיליונים רבים.

 

ז'ארדים הוא מאמן פרגמטי אך מגיע לחצאי גמר ליגת האלופות כשהוא מוביל את הקבוצה ההתקפית ביותר. 140 שערים העונה, כולל 4 משחקים רצופים בשלב הנוק-אאוט של הצ'מפיונס ליג עם 3 + שערים (הקבוצה הראשונה בהיסטוריה שעושה זאת) יפחידו גם את הגנות הברזל של יובנטוס ואתלטיקו מדריד. "אי אפשר להגביל את השחקנים שלך", אמר ז'ארדים אחרי הניצחון על דורטמונד ברבע הגמר. "אנחנו מייצגים מדינה שלמה - צרפת לא רגילה שיש לה קבוצות בשלבים הללו. לא משנה מול מי נשחק, אנחנו נתמודד עם קבוצה מאוד מנוסה, אך אנחנו תמיד נחפש את השער הנוסף. זו הדרך שאנחנו משחקים בה. זה ה-DNA שלנו. היריבות ירצו אותנו בהגרלה אבל האמביציה שלנו היא ליהנות ולשחק עם כל האיכויות ההתקפיות שלנו. אנחנו תמיד נשחק ככה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x