$
ספורט עולמי

התיאוריה האקדמית של אלגרי נהפכה למציאות מצליחה

האיזון הטקטי, הפסיכולוגי, הטכני, הפיזיולוגי בקישור של יובנטוס מגיע ישר מהתזה של אלגרי

אוריאל דסקל 14:5618.04.17

בכדורגל האיטלקי אולי סובלים מבעיות ניהול ומשחיתות אבל המאמנים האיטלקים הם המשובחים בעולם. זאת מפני שהמאמנים האיטלקים עוברים קורס אקדמי בתנאי פנימייה במשך כמה חודשים, שבסופו צריך להגיש עבודת גמר.

 

 

יובנטוס חוגגת מול ברצלונה. הכנה מושלמת יובנטוס חוגגת מול ברצלונה. הכנה מושלמת צילום: גטי אימג'ס

 

כל מי שמעוניין להיות מאמן באיטליה צריך לעבור את הקורס הזה - בין אם הוא כוכב, בין אם שחקן בסרייה A ובין אם סתם אחרון אוהדי הכדורגל.

 

"האיטלקים מתייחסים לכדורגל באופן מדעי, אקדמי", כתב ג'יאנלוקה ויאלי, לשעבר כוכב יובנטוס, בספרו "The Italian Job". "בקורסים דנים מאמנים מנוסים ומאמנים צעירים בטקטיקות של כדורגל, בתיאוריות ובסטטיסטיקות במשך שבועות".

 

ג'ון פוט, שכתב את הספר "קאלצ'יו - ההיסטוריה של הכדורגל האיטלקי", גורס ש"העברת הידע בין הדור הישן של המאמנים האיטלקים לדור החדש היא הסיבה שגורמת לכדורגל האיטלקי להיות המשובח והמתקדם ביותר מבחינה טקטית. פאביו קאפלו ומרצ'לו ליפי קיבלו את הידע שלהם ממאמני עבר מפוארים והעבירו אותו הלאה לצעירים, ואלה ישביחו אותו ויעבירו אותו הלאה. זה הסוד של הכדורגל האיטלקי".

 

במרכז הכדורגל האיטלקי בטוסקנה - קוברצ'יאנו - "בית הנבחרות האיטלקי" לומדים את המשחק בצורה אוניברסיטאית. שם האיטלקים מפתחים תיאוריות על המשחק, בודקים אותן, לומדים מטעויות ונהנים מהעברת מידע, שלא קיימת גם במדינות כדורגל מפותחות. לא פעם מגיעים לקוברצ'יאנו מרצי אורח מכובדים - מאמני עבר ומאמנים גדולים כגון פאביו קאפלו, פפ גווארדיולה וז'וזה מוריניו - שמעבירים את הידע שלהם והניסיון הרב שלהם לתלמידים (שגם בסופו של דבר כותבים סוג של תזה על הכדורגל - רוברטו מאנצ'יני כתב, למשל, תזה על עתיד הפליימייקר בכדורגל המודרני וקרלו אנצ'לוטי כתב את התזה שלו על התקפה קולקטיבית של כל השחקנים).

 

מקס אלגרי פורס את התכונות שכל קשר בשלישיית הקישור צריך. אך מתחיל את הדיון עם משפט שאסור להיות דוגמטיים מדי - ולדעת "לשנות זהויות" תוך כדי משחק מקס אלגרי פורס את התכונות שכל קשר בשלישיית הקישור צריך. אך מתחיל את הדיון עם משפט שאסור להיות דוגמטיים מדי - ולדעת "לשנות זהויות" תוך כדי משחק צילום: איי אף פי

 

את התזה שלו, מסימיליאנו אלגרי עשה על שלישיית הקישור כקונספט: Characteristics of 3 Midfielders in a 3-Man Midfield

 

הוא פורס את התכונות שכל קשר בשלישיית הקישור צריך. אך מתחיל את הדיון עם משפט שאסור להיות דוגמטיים מדי - ולדעת "לשנות זהויות" תוך כדי משחק.

 

"בכדורגל מודרני, צריך לקחת בחשבון, סגנונות שונים ואת כל האספקטים הפיזיולוגיים, הטכניים, הפסיכולוגיים והאישיותיים של המאמן ושחקניו.... אני לא אסתה ואכתוב על שיטות שצריך להתאים ליריבות שלך, מאחר שזו סטייה מנושא העבודה..... כמו כן, לאור הניסיון שלי צריך תמיד לבחור בחוכמה את התבנית לפיה הקבוצה משחקת ולדעת איך לשנות את הזהות שלה לאור שינויים ולאור העבודה שחייבים להוציא את המיטב מכל שחקן בצורה אינדיבדואלית".

 

אחרי הדיסקליימר שלו, שמתבסס על הניסיון שכבר צבר כמאמן בליגות הנמוכות ובסריה A, אלגרי כותב מה הוא מחפש בכל קשר.

 

למשל, "מספר 4", regista, פליימייקר עמוק - צריך להיות בעל כריזמה ואינטלגנציה. "הוא צריך לתת הוראות למספר 10 (trequartista) ומספר 8 (Box to Box) כשהם לא על הכדור וגם לכוון ולסדר את השחקנים האחרים - שחקני הכנף, 7 ו-11 וה-9 גם".

 

ה-Regista, במאי קולנוע באיטלקית, חייב להיות השחקן המרכזי בקישור. מלבד כריזמה ואינטלגנציה הוא צריך טכניקה טובה על הכדור ש"מאפשרת לקבוצה לשחק", "חוש לעמדה במקום הנכון", "יכולות מסירה לטווח הארוך", "יכולת להפוך הגנה להתקפה", "יכולת להעביר את הכדור לצד בו אין דומיננטיות של הקבוצה היריבה". יש עוד רשימה ארוכה של תכונות שכל מספר 4 של אלגרי צריך.

 

מספר 8 צריך להוסיף הרבה אנרגיות. הוא צריך להיות בעל אישיות של "מסייע". ולהעניק איזון לקבוצה בחילוצי כדור וארגון המשחק ההתקפי. מספר 8 צריך גם "יכולות הבקעה כמו בעיטות מחוץ לרחבה" ולדעת לנגוח. מספר 8 של אלגרי צריך להיות הכי חזק ודינמי בקישור ולדעת לחזור אחורה כשצריך את עזרתו בהגנה. אלגרי גם מפרט על לאילו שחקנים המספר 8 צריך לעזור ואיך הוא אמור לחפות.

 

ומספר 10, לפי אלגרי, הוא צריך תכונות מאוד ברורות שדורות איכויות טכניות וגופניות שאין למספר 8 או 4.

 

- "מספר 10 צריך לדעת איך לייצר 'יתרון מספרי' מול ההגנה על ידי כדרור מדויק.

- הוא צריך לדעת איך למסור את המסירה המושלמת.

- הוא צריך בעיטה טובה מרחוק.

- ויותר מזה, הוא צריך לדעת איך לדחוף את הקבוצה ורטקאלית ולייצר הזדמנויות הבקעה וחלל לשלושת השחקנים ההתקפיים.

 

עכשיו תחשבו על הקישור של יובנטוס של אלגרי. מיראלם פיאניץ' הוא הרג'יסטה. שחקן בעל יכולת מסירה ארוכה ואמנם לא כריזמטי או חכם כמו אנדראה פירלו, אבל הוא בהחלט עושה את העבודה (אידיאלית, יובה חולמת על מרקו וראטי). סמי חדירה זה בדיוק השחקן מספר 8 שאלגרי דמיין ופאולו דיבאלה הוא מספר 10 שאלגרי חשב עליו כשכתב את התזה: הדריבלר, שיודע לעקוף שחקנים בכדרור, למצוא שחקנים באופן "ורטקאלי" וגם לכבוש כשצריך.

 

האיזון הטקטי, הפסיכולוגי, הטכני, הפיזיולוגי בקישור של יובנטוס מגיע ישר מהתזה של אלגרי. מי אמר שלא יוצאים עם כלום מלבד דיפלומה מהלימודים באוניברסיטה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x