$
ספורט עולמי

האיש שבנה את השושלת של מייקל ג'ורדן

ג'רי קראוס, הג'רל מנג'ר האגדי של שיקגו בולס, מת הלילה בגיל 77. הוא היה מהאמיצים היחידים שעמדו מול מייקל ג'ורדן וייתכן שגם היה זה שהציל לו את הקריירה

אוריאל דסקל 23:2521.03.17
כשג'רי קראוס מונה לתפקיד הג'נרל מנג'ר של שיקגו בולס, הוא קיבל קבוצה עם "מייקל ג'ורדן ועוד 11 שחקנים שלא רציתי" לפיו. קראוס - שעבד כסקאוט כדורסל ובייסבול במשך שנים, ובין השאר מקבל קרדיט על כך שגילה את ארל מונרו, כוכב בולטימור בולטס וניו יורק ניקס האגדי - הפך את הקבוצה הזו שהוא לא אהב לאחת מהשושלות הזכורות ביותר בתולדות ה-NBA. 
קראוס עם שיקגו בולס הגדולה הראשונה.לא היתה שם אהבה גדולה קראוס עם שיקגו בולס הגדולה הראשונה.לא היתה שם אהבה גדולה צילום: אתר שיקגו בולס

 

קראוס מת הלילה בביתו בגיל 77. הוא ככל הנראה יכנס להיכל התהילה של הכדורסל השנה או שנה הבאה.

 

קראוס, יהודי שנולד וגדל בשיקגו, סיפר בפודקאסט שהקליט בפברואר עם אדריאן ווז'נרובסקי, איך התחנך על רגליי רד הולצמן, סקאוט שעבד איתו ונהפך למאמן זוכה אליפויות עם ניו יורק, איך פחד לדבר עם רד אורבך, הג'נרל מנג'ר-מאמן אגדי של בוסטון סלטיקס, איך ת'יאו אפשטיין זכה, לדעתו, באליפות ה-MLB עם שיקגו קאבס ועוד דברים, שהוגשו עם מבטא שיקאגואי-יהודי. אך הסיפור הבולט ביותר בראיון האחרון שהעניק לווז' היה על דראפט 1987 ובחירתו מעוררת ההשראה של סקוטי פיפן - אולי הכוכב הגדול ביותר של הליגה בזמנו אחרי מייקל ג'ורדן - ושחקן שאפשר היה לבנות איתו קבוצה שתנצח בכל גמר שתגיע אליו.

 

זה לא היה פשוט.

 

פיפן נולד בהמבורג, ארקנסו ושיחק בקולג' מקומי - ולא בליגות הגדולות של המכלללות. שמו לא היה מוכר וקראוס "גילה אותו" אחרי שקיבל טיפ עליו ממרטי בלייק, ראש מערך הסקאוטינג של ה-NBA.

 

קראוס סיפר שהוא ראה בפיפן "אתלט אדיר" "עם הזרועות הארוכות ביותר שראה בכדורסל", אך לא היה משוכנע שהוא באמת טוב בכדורסל בגלל הרמה ששיחק בה. עם זאת. לפי קראוס: "התאהבתי בפיפן, כשראיתי אותו חשבתי - או אלוהים".

 

לקראוס היו שתי בחירות בסיבוב הראשון בדראפט. 8 ו-10. והוא היה משוכנע שהליגה לא מכירה את השחקן שהוא זומם עליו לבחירה 10. ואולם, פיפן נרשם לכמה מבחנים בקבוצות בליגה והמניה שלו עלתה.

 

ביום הדראפט הבין קראוס שהסוד נחשף ופיפן הולך להיבחר גבוה מ-8 או 10. הוא היה צריך לנהוג בערמומיות רבה כדי להשיג את את הפורוורד.

 

"ראיתי את ג'ון אקלסון, הג'רנל מנג'ר של סקרמנטו, מדבר עם פיפ בצד" אמר קראוס לפוד של ווז', The Vertical, "ואמרתי 'הו לא, הם בוחרים 6, אני לא אוהב את השיחה הזו'. אבל הם נשבעו לכולם שהם לא הולכים לבחור את פיפן אלא את קני סמית' מצפון קרולינה. אבל אני ראיתי שקני סמית' עשה בדיקות על הברך שלו עם 5-6 קבוצות ולא עם סקרמנטו. ידעתי שמישהו משקר לי."

 

מה שקראוס עשה היה לדבר עם הג'נרל מנג'ר של סיאטל סוניקס, בוב וויסיט - לו היה את הבחירה 5 בדראפט 1987. קראוס ניסה לעשות "טרייד אפ". ב-4 לפנות לילה הם הגיעו להסכם על הבחירה. סוניקס קיבלו את הבחירה 8, שתי בחירות סיבוב שני ובחירה עתידית בסיבוב הראשון. "נתתי לו את כל מה שהיה לי" אמר קראוס. "את כל הזבל שהיה לי. לא היה לי שום דבר אחר לתת לו".

 

בליל הדראפט, הסוניקס בחרו בפיפן ב-5 והעבירו אותו לשיקגו, שהעבירה להם את הבחירה מספר 8 (אולדן פוליניס). בבחירה 10, קראוס הביא שחקן נוסף שיהיה משמעותי ב-3 האליפויות הראשונות של הקבוצה, הוראס גרנט. פיפן נהיה אחד מהשחקנים החשובים בהיסטוריה של המשחק - לא פחות.

 

קראוס הוסיף ל-Vertical: "מה שרציתי לצד מייקל ג'ורדן זה עוד אתלט אדיר. חשבתי הגנה. המוח שלי תמיד חשב הגנה. ומה שראיתי בפיפן זה צ'אנס לשחק הגנתי נדיר. ראיתי בחור עם זרועות ארוכות, רגליים מהירות וידיים גדולות - כל הדברים הללו. והוא לא ידע לקלוע. הוא לא היה קלע טוב. עכשיו, כשראיתי את מייקל ג'ורדן לראשונה - גם הוא לא היה קלע טוב. אבל היכולת לקלוע אפשר לשפר. זה כישור. אפשר לעבוד על זה. פיפן היה יכול להגן על גארדים, על פורוורדים - התאהבתי בזה.... ג'ורדן שאל, 'עד כמה הוא קשוח', זו השאלה הראשונה שג'ורדן שאל".

 

 

קראוס. "ג'ורדן שאל 'כמה פיפן קשוח?'" קראוס. "ג'ורדן שאל 'כמה פיפן קשוח?'" צילום: creative commons

 

קראוס לא היה אהוב במיוחד על ידי הכוכבים שלו. ג'ורדן וגם פיפן לא תמיד אהבו את השחקנים שצירף לקבוצה - כולל טוני קוקוץ' ובערך כל סנטר שהביא. עם זאת, הוא תמיד הצליח להביא את השחקנים המשלימים הנכונים. אם זה ג'ון פקסון, סטיב קר, רון הארפר, בי.ג'יי ארמסטרונג, וויל פארדיו או אפילו דניס רודמן. קראוס ידע לשלב את הכישרונות ולשמור על היררכיה.

 

הוא היה איש כדורסל ואיש בייסבול (שעבד כסקאוט בייסבול בפגרות כדורסל). הוא הבין ספורט וספורטאים. ואף ידע לרסן את מייקל ג'ורדן כשזה נפצע פציעה קשה בתחילת הקריירה שלו ורק רצה לחזור לשחק. קראוס מנע ממנו לחזור לשחק משחקים מלאים אחרי הפציעה ועד מותו טען שזו היתה הסיבה שג'ורדן לא אהב אותו. אך ייתכן מאוד שהקרב של קראוס מול ג'ורדן על דקות משחק אחרי פציעה היה הקרב שאיפשר לג'ורדן להפוך לכוכב שהוא היה.

 

קראוס גם היה האיש ששמר על קשר עם פיל ג'קסון מלפני 1967, עוד כשג'קסון היה שחקן אלמוני בצפון דקוטה. הוא שמר על קשר עם ג'קסון כשהאחרון היה מאמן באלבוני פאטורנס מהליגות הפיתוח. והיה זה שהכניס אותו למערך המקצועי של שיקגו בולס. קראוס הוא גם הג'נרל מנג'ר שהעניק לג'קסון את המושכות לקבוצה שבנה. ג'קסון, כאמור, נהיה אחד מהמאמנים הגדולים בכל הזמנים ב-NBA.

 

ג'נרל מנג'רים לא זוכים להמון קרדיט, אבל הם שם לענות על השאלות שהכוכבים הגדולים לא עונים עליהן. הם שם כדי למנוע מהאוהדים והעיתונאים לשאול "מה היה קורה לו XXX היה חותם או YYY היה משוחרר". אלו שאלות שמעטים עונים עליהן נכון. קראוס היה אחד מאותם מעטים שענו עליהן נכון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x