• תפריט
רכישות

בלעדי לכלכליסט

בעלי אמריקן איגל מנהל מגעים לרכישת מכבי ת"א בכדורסל

ג'יי אל שוטנשטיין, הבעלים של רשת האופנה האמריקאית, מנהל מו"מ לרכישת מועדון הכדורסל לפי שווי של 35 מיליון דולר. מסתמן כי פדרמן ומשפחת רקנאטי, שמחזיקים ב-58% מהקבוצה, הביעו נכונות למכור את חלקם. שוטנשטיין ניסה לרכוש את הקבוצה ב־2013

גולן חזני 07:0219.03.17

ג'יי אל שוטנשטיין, בעל השליטה ברשת האופנה האמריקאית אמריקן איגל, מנהל מגעים לרכישת השליטה במועדון הכדורסל מכבי תל אביב לפי שווי של כ־35 מיליון דולר.

 

בעלי המניות המרכזיים בקבוצה כיום הם בעל השליטה בחברת פטרוכימיים הבורסאית דיוויד פדרמן ובעלת השליטה לשעבר באי.די.בי משפחת רקנאטי. כל אחד מהם מחזיק ב־29% ממניות המועדון. איש העסקים האמריקאי ריצ'רד דיץ' מחזיק ב־17.5% מהמניות, שמעון מזרחי מחזיק 14.5% מהמניות ואיש הנדל"ן האמריקאי, בן אשכנזי, מחזיק ב־10% ממניות הקבוצה.

 

מקורבים למגעים טוענים כי פדרמן ורקנאטי הביעו נכונות למכור את חלקם בקבוצה. מזרחי, בעל המניות הוותיק ביותר והיו"ר המיתולוגי של הקבוצה, טרם נתן תשובה סופית. דיץ' ואשכנזי, השותפים הפאסיביים, מביעים אדישות למגעים בשלב זה ויתכן כי יחליטו לא למכור את אחזקותיהם, שאותם רכשו ב־2013 לפי שווי של 30 מיליון דולר.

ג'יי אל שוטנשטיין, בעל השליטה באמריקן איגל ג'יי אל שוטנשטיין, בעל השליטה באמריקן איגל צילום: שי וליץ

 

בתקופה שבה נכנסו דיץ' ואשכנזי להשקעה בקבוצה התנהלו מגעים עם שוטנשטיין, אולם בעלי אמריקן איגל דרש אז לרכוש לפחות 51% מהקבוצה כדי להשיג את השליטה במועדון, אולם אז בעלי השליטה פדרמן ורקנאטי סירבו. יתכן כי מצבה הכלכלי של הקבוצה, שהדרדר בשנה האחרונה, הוא שהביא לכך שכעת השניים מוכנים למכור.

 

תקציב העונה הנוכחית של מכבי תל אביב (2016/2017) עומד על 115 מיליון שקל ומכיוון שהקבוצה לא העפילה לרבע גמר היורוליג היא עשויה לסיים את העונה בגירעון של כ־20 מיליון שקל. לא כל בעלי המניות של הקבוצה הם בעלי יכולת כלכלית שווה או רצון להכניס את היד לכיס כדי לתמוך בקבוצה. חלק מבעלי הקבוצה כיום מחזיקים בה כבר שנים וככל הנראה הזרימו לה לא מעט כסף מכיסם הפרטי.

 

מדוע שוטנשטיין, מיליארדר יהודי־דתי שלאחרונה עמד מאחורי אירועים של הדרת נשים, מעוניין לרכוש את השליטה בקבוצת הכדורסל הישראלית? שוטנשטיין שמתגורר בניו יורק הוא בעל זיקה עמוקה לישראל ותורם כספים רבים למוסדות שונים, בעיקר חרדיים. בנו הוא חובב כדורסל שמקורב לקבוצת הכדורסל מיאמי היט שמשחקת בליגה האמריקאית הבכירה NBA. ככל הנראה, בנו הוא הגורם שדוחף אותו לביצוע העסקה. בנוסף, אחד משותפיו של שוטנשטיין בנדל"ן בארה"ב הוא הראל ויזל, בעלי חברת האופנה הישראלית FOX, שהיא המאמצת של מכבי תל אביב בכדורסל ויבואנית אמריקן איגל לישראל.

 

שוטנשטיין מחזיק ב־19 חברות. חברות האופנה אמריקן איגל ו־DSW הן הידועות שבהן. עבור כלל עסקיו הקמעונאיים שוכר שוטנשטיין שטחי מסחר בהיקף של 2.5 מיליון מ"ר. לשם השוואה, שטחו של קניון רמת אביב בתל אביב הוא 24 אלף מ"ר. כמו כן, לשוטנשטיין יש חברת נדל"ן שמחזיקה בשטחי מסחר בהיקף של 1.6 מיליון מ"ר שאותם היא משכירה לכמיליון מותגים ב־23 מדינות בארה"ב. בישראל שוטנשטיין מחזיק נתח מיקבי כרמל ואת הפנטהאוז במלון ולדורף אסטוריה בירושלים.

 

גורמים במכבי ת"א אמרו כי מעצם היותה אחת המובילות והמעוטרות באירופה, הקבוצה מייצרת עניין רב בקרב ספונסרים ואנשי עסקים מכובדים בארץ ובעולם המעוניינים לחבור ולהיות חלק מהמועדון, בייחוד נוכח שינוי פורמט היורוליג והפיכתו לנ.ב.א. האירופי. אותם גורמים אמרו כי הם מעריכים ומכבדים את ההתעניינות אך מבהירים כי לא מתקיים מו"מ למכירת הקבוצה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x