$
רכישות

צ'לסי היא הבעלים דה פאקטו של ויטסה?

הקשרים הקרובים בין קבוצת הכדורגל ויטסה ארנהם ההולנדית וצ'לסי האנגלית, שהוגדרו כ"מערכת יחסי העבודה הקרובים ביותר" היא גם מקור ללא מעט ספקולציות

שירות כלכליסט 09:5402.03.17
הקשרים הקרובים בין קבוצת הכדורגל ויטסה ארנהם ההולנדית וצ'לסי האנגלית, שהוגדרו כ"מערכת יחסי העבודה הקרובים ביותר" היא גם מקור ללא מעט ספקולציות.

 

 

 

 

ויטסה וצ'לסי. חשוד מאוד ויטסה וצ'לסי. חשוד מאוד

 

התאחדות הכדורגל ההולנדית חקרה את הקשרים בין הקבוצות פעמיים ב-2010 וב-2015, ומצאה שאף שהבעלים הנוכחי של ויטסה, אלכסנדר ציגירינסקי הוא חבר ומקורב של האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ', הבעלים של צ'לסי, אין הנהלה או בעלות משותפת בין המועדונים. מאז שנוצר הקשר בין המועדונים, צ'לסי השאילה שחקנים רבים לוויטסה ועל פי חלק מהשחקנים של הקבוצה, הם לא קיבלו דקו משחק בגלל שאינם חתומים במועדון הלונדוני.

 

בכל מקרה מבנה מסוג זה אינו מנוגד לחוקים בכדורגל, שמרשים שאדם אחד יהיה הבעלים של יותר מקבוצה אחת, כפי שעושה משפחות פוצו, הבעלים של ווטפורד ושל אודינזה האיטלקית. אופ"א כן הטילה הגבלה לפיה שני מועדונים עם אותם בעלים מנועים מלשחק באותה הליגה או תחרות.

ויטסה וצ'לסי גורסים כל הזמן כי אין ביניהם קשר רשמי, אך התכתבויות מייל, שנחשפו כחלק ממשפט המתנהל בהולנד, מצביעות על מערכת יחסים קרובה יותר מכפי שנודע עד כה. ההתכתבויות נחשפו ב"גרדיאן" על ידי דיוויד קון.

 

המיילים חשפו ששני מנהלים אצל אברמוביץ', שניהם בעלי תפקידים בכירים בהנהלה של צ'לסי היו מעורבים בעסקת הרכישה של ויטסה. יוג'ין טננבאום, שקיבל החלטות מרכזיות לגבי מחיר הקבוצה ונתן את ההוראה להתקדם עם הרכישה, הוא ראש הפיננסיים ומקורב לאברמוביץ מאז החברה שלו סיבנפט צברה את הונה בשנות ה-90. טננבאום מתואר באתר של צ'לסי כ"אחד האנשים הקרובים ביותר לרומן אברמוביץ'".

 

הבכיר הנוסף שנחשף במיילים הקשורים לרכישת ויטסה ביולי ובאוגוסט 2010 הוא פול היגרן. הוא ביצע את בדיקת הנאותות, מינה את עורכי הדין ההולנדים, דיווח לטננבאום והשיג אישור לגבי המחיר.

 

היגרן משמש מאז 2002 כמזכיר של חברת ההשקעות העיקרית של אברמוביץ' בבריטניה, מילהאוס קפיטל, שקרויה כיום MHC, שמשרדיה יושבים בסטמפורד ברידג'. היגרן משמש גם מאז 2004 כמזכיר של פורדסטם, החברה שמשמשת לאברמוביץ' ככלי לבעלות על צ'לסי מאז רכש את הקבוצה ב-2003, היא סיפקה את ההלוואות בגובה 1.1 מיליארד ליש"ט שהזרים לקבוצה במטרה שתזכה בתארים. טננבאום הוא הדירקטור היחיד של פורדסטם.

 

המידע על המעורבות הזו ש הבכירים מצ'לסי לא נודעה בעת שמארב ג'ורדניה, השחקן לשעבר של דינמו טבליסי ונשיא התאחדות הכדורגל של גיאורגיה הפך ב-16 באוגוסט, 2010 לבעלים החדש של ויטסה לאחר חמישה שבועות של פעילות רכישה מצד היגרן וטננבאום. ההצהרה שפרסם המועדון כללה רק את ההודעה שג'ורדניה הוא הבעלים החדש, שמחזיק ב-100% מהמניות. לא היה כל אזכור למממנים אחרים, כמו ציגירינסקי. ג'ורדניה צוטט רק כאומר: "רשת הקשרים שלי חשובה, ויש לי קשרים טובים עם קבוצות בינלאומיות אחרות, שיטיבו עם ויטסה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x