חסויות וזכויות שידור

הספונסרים מתרחקים מהמונדיאל ברוסיה

פיפ"א, שמארגנת את הטורניר, החתימה מאז המונדיאל האחרון בברזיל שותפה מרכזית אחת, דליאן גרופ הסינית. במקביל, אלפא בנק ממוסקבה הוא היחיד שהסכים לשמש ספונסר אזורי, הדרגה הזולה ביותר של ספונסרשיפ

שירות כלכליסט 18:1621.02.17
נותרו עוד 16 חודשים עד למונדיאל הבא, אך החברות הגדולות לא ממהרות להצטרף כספונסריות ולקשר את השם שלהן לטורניר שיתקיים ברוסיה ב-2018.

 

פיפ"א, שמארגנת את הטורניר, החתימה מאז המונדיאל האחרון בברזיל שותפה מרכזית אחת, דליאן גרופ הסינית. במקביל, אלפא בנק ממוסקבה הוא היחיד שהסכים לשמש ספונסר אזורי של המונדיאל, הדרגה הזולה ביותר של ספונסרשיפ.

 

בשלב זה לפני המונדיאל בברזיל, נחתמו כבר כמעט כל ההסכמים כשמרביתם אושרו שלוש שנים לפני בעיטת הפתיחה. להערכת אנדרו ג'ורגיו, מנכ"ל סוכנות הספורט לאגרדרה, הסיבות לחוסר ההיענות של החברות הן המחיר - החוזה היקר ביותר עומד על 150 מיליון דולר - וההשלכות של שערוריית השחיתות בפיפ"א. 

 

פירמת עורכי הדין קווין עמנואל אורקוורט וסאליבן מוושינגטון מבצעת חקירה פנימית לגבי ההתנהלות בפיפ"א. היא אמורה להגיש את הדו"ח שלה לפיפ"א בחודש הבא, שלושה חודשים לפני שרוסיה תארח את גביע הקונפדרציות, טורניר של שמונה מדינות שמתקיים תמיד שנה לפני המונדיאל.

 

נכון לעכשיו, פיפ"א שמוכרת ספונסרשיפ לפי שלוש קטגוריות, חתומה עם 9 חברות בלבד, זאת בהשוואה ל-20 חברות שחתמו לפני המונדיאל בברזיל, בהן שתי חברות מקומיות בקטגוריה העולמית, השנייה היקרה ביותר.

 

חברת הגז הממשלתית של רוסיה, גזפורם, הצטרפה כשותפה לפיפ"א ב-2013. רק ביולי 2016 הצטרף אלפא בנק שהוא בינתיים, כאמור, הספונסר האזורי היחיד. זאת בעוד שהיעדים השאפתניים שהציבה כוללים 14 ספונסריות בשני המעגלים הראשונים, ועוד 20 ספונסריות אזוריות שייצגו חמישה אזורים ברחבי העולם.

 

אצטדיון ספרטק מוסקבה אצטדיון ספרטק מוסקבה צילום: אם סי טי
לפי פיפ"א, ב-2013 חוזי ספונסרשיפ הקשורים למונדיאל הכניסו 404 מיליון דולר. נתון זה ירד ל-246 מיליון דולר ב-2015.

 

"הליך המכירה מתמשך וחברות מסחריות נוספות יצטרפו לתכנית השיווק לפני המונדיאל", נמסר מפיפ"א, שלא הוסיפה פרטים נוספים.

 

עם זאת, ג'ורגיו מזהיר כי בעיות נוספות ממתינות מעבר לפינה. נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו שכנע את החברים להרחיב את המונדיאל ל-48 נבחרות החל מ-2026 מ-32 כיום. ההרחבה הזו עלולה לפגוע באיכות הטורניר, ומפחיתה מהשווי של חוזי השידור של המוקדמות הנמשכות לרוב שנתיים. "השווי יורד", הוא מסביר. "השווי ירד בכל האזורים".

 

פיפ"א סירבה להגיב, והפנתה למסיבת העיתונאים שקיים אינפנטינו בינואר. "קדחת הכדורגל שיש במדינה שמעפילה למונדיאל היא קידום המכירות הגדול והחשוב ביותר שהכדורגל יכול לקבל", הוא אמר בשעתו.

 

הרחבת המונדיאל היא אחת מהבטחות הבחירות של אינפנטינו בעת שהתמודד על נשיאות פיפ"א בפברואר 2016. הוא גם הבטיח ל-211 המדינות החברות בארגון להעלות את התמיכה הפיננסית. "שינינו את הספורט כתוצאה מהפוליטיקה, ולא לפי מה שנכון לכדורגל", טוען ג'יורגיו. "אני לא בטוח שזה לטובה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x