$
ספורט ופוליטיקה

חשדות נוספים בפיפ"א: בכירים שילמו שוחד לצורך הטיית חוזים מסחריים

החשדות מתווספים לאלה שעלו במסגרת החקירה שהחלה נגד הארגון בחודש מאי 2015, ובמסגרתה הוגשו כתבי אישום נגד 40 בכירים וחברות. עד כה כללו האישומים, בין היתר, מתן שוחד, סחיטה, הונאה והלבנת הון

בלומברג 17:0911.02.17
חקירה פנימית של פיפ"א חשפה התנהגות לא נאותה, מעבר לשחיתות שבה כבר הואשם הארגון בשנה שעברה על ידי החוקרים האמריקאים - כך דיווחה סוכנות בלומברג. על פי הדיווח, המתבסס על אדם המקורב לנושא, הפרטים החדשים שהתגלו עלולים להוביל להגשת כתבי אישום נוספים על ידי הרשויות בארה"ב ובשוויץ. חלק מהממצאים קשורים לחוזים מסחריים של פיפ"א ומצביעים על חשדות לשוחד ששילמו בכירים לשעבר.

ממצאי החקירה הפנימית יוגשו לבכירי פיפ"א ככל הנראה לקראת סוף החודש, ויוסיפו לסערה שפגעה בארגון מאז נחשפה חקירת הרשויות בחודש מאי 2015.

משרדי פיפ"א משרדי פיפ"א צילום: אי פי איי

 

פירמת עורכי הדין שמנהלת את החקירה הפנימית, קווין עמנואל אורקווהרט אנד סליבן (Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan LLP), גבתה כבר מעל 30 מיליון דולר מפיפ"א עבור שירותיה. החקירה הפנימית יצאה לדרך זמן קצר לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי הכריז על הגשת כתבי אישום נגד מספר בכירים בארגון וחשף שחיתות נרחבת בארגון, שנמשכה למעלה משני עשורים.

 

משרד המשפטים האמריקאי הגיש עד כה כתבי אישום נגד 40 בכירים בפיפ"א וחברות שונות הקשורות לארגון, כשהאישומים כוללים סחיטה, הונאה והלבנת הון. כתבי האישום פירטו מזימות למתן שוחד וטובות הנאה בתמורה לזכייה בחוזי שידור וספונסרשייפ בשווי של יותר מ-200 מיליון דולר.

 

פיפ"א, שהמטה שלה שוכן בציריך, עמדה גם במרכז חקירה של הרשויות בשוויץ, שבה היו מעורבים הנשיא לשעבר ספ בלאטר, שממשיך להכחיש את ההאשמות. בדצמבר נדחה ערעור של בלאטר נגד השעייתו לשש שנים על ידי בית הדין לגישור בספורט (CAS).

 

בלאטר כיהן כנשיא פיפ"א במשך 17 שנים, ונאלץ להתפטר ביוני 2015 לאחר הגשת כתבי האישום בארה"ב נגד חברים לשעבר בוועד הפועל של הארגון. אף שלא הוגש נגד בלאטר כתב אישום הוא הפך מעורב בשערורייה כשבפיפ"א החליטו בדצמבר 2015 להשעות אותו ואת נשיא אופ"א באותה תקופה, מישל פלטיני מכל פעילות הקשורה לכדורגל. ההשעיה הייתה בשל תקרית מ-2011, אז אישר בלאטר תשלום של 2 מיליון פרנק שוויצרי (1.98 מיליון דולר) מפיפ"א לפלטיני עבור עבודה שביצע עשור קודם לכן.

 

הרשויות בשוויץ פתחו בחקירה פלילית נגד בלאטר בשל התשלום הזה לפלטיני, וחשדות סביב מכירת חוזי השידור למונדיאל. החקירה עדיין פעילה, ולכן הפרטים החדשים שנחשפו על ידי פיפ"א יועברו לרשויות.

 

"החקירות בארה"ב ובשוויץ מצביעות על הצורך ברפורמות משמעותיות בפיפ"א", נכתב בהצהרה שפרסם הארגון. "פיפ"א ערכה חקירה פנימית סביב ההאשמות על התנהלות לא נאותה וכן ביצעה ביקורת מלאה של הזרוע הפיננסית. פיפ"א ביצעה רפורמות נרחבות וממשיכה לשתף פעולה עם הרשויות ולספק להן את תוצאות הבדיקות שלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x