• תפריט
ספורט ישראלי

מאור בוזגלו שווה מיליונים. שלמו לו מיליונים

כדורגלן ממוצע מרוויח מעט מדי כסף, מועסק במשחק מעט מדי זמן וחשוף לסכנות שאנשים נורמלים אינם חשופים להן. שחקנים נדירים כמו מאור בוזגלו אינם חמדנים - הם פשוט רוצים את שמגיע להם לפני שישכחו אותם

אוריאל דסקל 10:3411.01.17
להיות כדורגלן מקצועי זה עניין נדיר. להרוויח כסף גדול מכדורגל זה עניין עוד יותר נדיר.

 

 

 

 

מאור בוזגלו. שחקן סופר מוכשר בן 28, אבא ואיש משפחה, שמעוניין להבטיח את העסקתו ההוגנת במקום עבודה שהוא רוצה להמשיך בו. מאור בוזגלו. שחקן סופר מוכשר בן 28, אבא ואיש משפחה, שמעוניין להבטיח את העסקתו ההוגנת במקום עבודה שהוא רוצה להמשיך בו. צילום: עוז מועלם

 

רק 12% משחקנים באקדמיות ובמחלקות נוער הופכים שחקנים מקצועיים באחת מהליגות המקצועיות. כלומר 88% מהילדים במחלקות הללו אולי חיים כמו כדורגלנים, מקריבים מעצמם כמו כדורגלנים ולא הופכים כדורגלנים.

 

רק 3% מגיעים מתישהו לליגה הבכירה. רק 0.15% מאותם ילדים ירוויחו מעל מיליון שקל בשנה במהלך עונה. רק 0.025% יגיעו לאחת מהליגות הגדולות באירופה.

 

כפועל יוצא מהנתונים הללו ניתן לחשוב שכדורגלנים הם מיוחדים ולכן צריכים להרוויח מלא כסף. ובכן, לא. מחקר של איגוד השחקנים העולמי עולה שהשכר החציוני החודשי של השחקנים שהשתתפו בסקר נע בין 1,000-2,000 דולר, כש-60% מהנשאלים מרוויחים פחות מ-2,000 דולר בחודש.

 

וזה לא שיש הרבה זמן להרוויח את כל הכסף הזה.

 

לפי בדיקה של איגוד הכדורגלנים האנגלי, אורכה של קריירה ממוצעת של כדורגלן מקצועי, מהרגע שחתם על החוזה הראשון שלו ועד שפרש, הוא 8 שנים בלבד. מחקרים אחרים מראים שהקריירה הממוצעת לא ממשיכה מעבר לעשור. במחקר שנעשה בארה"ב, על ידי חוקרים שהיו שחקנים (ג'יימס קארי ונת'ניאל בודן), עולה שכ-50% מהשחקנים שמגיעים לליגה הבכירה לא נמצאים בה שנתיים לאחר כן. במחקר שמומן על ידע הגרדיאן אישרו את הממצא הזה (בין השנים 1967 ל-2010).

 

הקריירה הקצרה הזו נמצאת בסכנת התקצרות תמידית. מחקר של RD הוקיס ו־CW פולר מראה הסיכוי שכדורגלן יסיים את הקריירה במהלך עבודתו, באימון או משחק, הוא גבוה פי 1,000 מאשר במקצועות שנחשבים למסוכנים. אגב, על פי מחקר של FIFPro, הסיכוי ששחקן יתקל באלימות כלפיו במהלך עבודתו גבוה פי חמישה מכל מקצוע אחר. כמו כן, אורך חוזה ממוצע אינו ארוך. בישראל הוא 11.6 חודשים וישראל היא בין האחרונות בעולם בקריטריון זה, כשרק אירלנד (11.5 חודשים) וברזיל (10.7 חודשים) אחרינו בדירוג.

 

כמו כן, מחקרים מראים שכדורגלנים נוטים להיות אבות בגיל צעיר מהממוצע הכולל במדינותיהם.

 

כל הממצאים הללו מראים שלכדורגלן יש קריירה קצרה, היא רוויה בסיכונים. על הדרך הוא גם איש משפחה. בגיל 30 עד גיל 35 הוא נתקל בסיטואציה שחבריו הלא כדורגלנים נתקלים בה רק 40 שנה אחריו. ולכן כל הפסיכולוגיה וההתייחסות לכדורגלנים צריכה להיות שונה.

 

כדורגלן שרוצה להרוויח הרבה כסף במעט זמן הוא לא פושע או חצוף. הוא פשוט ילד מוכשר הרבה יותר מאחרים, שעבר קשיים אדירים כדי להגיע לאן שהגיע, הוא איש משפחה שאוטוטו ממש יוצא לפנסיה והוא רוצה לדאוג לעתידו ולעתיד ילדיו כמו כולם.

 

ולכן, אין מה לכעוס על כדורגלן שרוצה למקסם את האפשרויות הכלכליות שלו. ולכן כשמאור בוזגלו יוצא בהודעה בפייסבוק ("נכון, יש לי מגוון הצעות אבל אף אחת מהן לא מהמועדון שלי - הפועל באר שבע!") זה לא מתאוות בצע או ילדותיות. זה שחקן סופר מוכשר בן 28, אבא ואיש משפחה, שמעוניין להבטיח את העסקתו ההוגנת במקום עבודה שהוא רוצה להמשיך בו.

 

יש לו עוד פחות מחצי שנה על החוזה. החוזה הבא שלו הוא האחרון או אחד האחרונים. אסור לו להסתפק במועט כי ממש עוד מעט הכל מסתיים, ואז מה? מי שמגיב לו ב"תתעסק בכדורגל" או "אל תהיה ילדותי", הוא זה שידאג לו? לא.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x