$
ספורט עולמי

משפחת בול משנה את הבסקטבול

שלושה אחים מתיכון צ'ינו היל בקליפורניה, לקחו את סגנון המשחק של סטפ קארי לקיצוניות של זריקות וקליעות מ-15 מטרים ויותר. האם ככה יראה הכדורסל בעתיד. לפי הסטטיסטיקות, כן

אוריאל דסקל 14:4329.12.16

סטפ קארי, כוכב גולדן סטייט ווריירס, שחקן חלוצי במובן מאוד מסוים. הוא הראשון שהחל לקחת זריקות הרבה מעבר לקשת השלוש בכמויות. וגם לקלוע אותן.

 

 

 

 

סטפן קארי סטפן קארי צילום: איי אף פי

 

ב-2014/15 הוא זרק 16 זריקות משלוש מ-10+ מטר (המרחק מקו השלוש לסל הוא 6.7 מטר עד 7.24 מטר). בעונה שאחרי הוא כבר הכפיל בשלוש את מספר הזריקות שלו מ-10+ מטר. בכך, הפך את ההתקפה של גולדן סטייט להתקפה הטובה ביותר ביותר וסחב אחריו את כל הליגה: זריקות משלוש ומשלוש + הפכו לנורמה של ממש. המקומות 1,2 ו-3 בזריקות משלוש העונה הן ה-1,2,3 בכל הזמנים בזריקות מהשלוש. סנטרים זורקים יותר לשלוש מרג'י מילר וקארי ממשיך להפציץ.

 

עכשיו קארי לא נהפך לתותחן מהשלוש בגלל שנגע לו מלאך במצח. כיוון שהוא יחסית נמוך ורזה יחסית הוא החליט להפוך את השלשות ממרחק לנשק שלו נגד המגנים האתלטים והגבוהים ממנו. הוא זורק מלא באימונים ומהמרחקים שהוא זורק מהם במשחק. הוא מתחיל עם 100 זריקות. לעיתים הוא מגיע ל-1,000 זריקות באימון, רבות מהן מ-10+ מטר - לעיתים הוא זורק ומכדרר עם משקף מיוחד שמהבהב ומסייע לו בחידוד הזריזות והרפלקסים.

 

צ'יפ אינגלנד, מאמן הזריקות של סן אנטוניו, גם כן מאמן את שחקני הקבוצה בשיטות דומות ולכן גם הפך את קוואי לנארד משחקן של 25% מהשלוש לשחקן של 40%. בקיצור, האמונה ב-NBA היא שכל שחקן יכול להיות קלע לשלוש ברמה גבוהה יותר או פחות ויש להתאמן על זה. לשם הולך המשחק. יוסטון קולעת 14.9 שלשות למשחק העונה והיא הכי טובה בליגה בקטגוריה הזו. הכי גרועה העונה היא שיקגו עם 6.1 קליעות משלוש למשחק. ב-2003/04 זה היה שם אותה במקום השישי בליגה. המוליכה בליגה באותה עונה, סקרמנטו, היתה במקום ה-29 העונה.

 

 

לונזו בול. "אין דבר כזה זריקה רעה, כל עוד אתה מתאמן עליה". לונזו בול. "אין דבר כזה זריקה רעה, כל עוד אתה מתאמן עליה". צילום: אם סי טי

 

לונזו, ליאנג'לו ולאמלו

 

בבית ספר התיכון צ'ינו הילס, קליפורניה, לקחו את עניין השלשות מרחוק לנקודת קיצון - שרבים מאמינים שהיא לאן שהולך הכדורסל. צ'ינו הילס זה הבית של משפחת בול ושלושת האחים בול, לונזו (Lonzo) הבכור, ליאנג'לו (LiAngelo) הסנדוויץ' ולאמלו (LaMelo) הקטן, שינו לחלוטין את מה שאפשר לחשוב על שלשות - זריקה אחרי זריקה מ-10-15 מטר.

 

אביהם, לאבר (LaVar) אחראי על הטירוף. הוא שיחק כדורסל ופוטבול במכללות (וושינגטון סטייט וקאל סטייט) ואף היה שחקן פוטבול מקצועי בלונדון מונארקס (קבוצת פוטבול מקצועית ב-World League of American Football - מיזם כושל) והיה בסגלי האימון של קרוליינה פנת'רס וניו יורק ג'טס. בקולג' פגש את טינה, אם המשפחה, שגם כן שיחקה כדורסל. ל-The Ringer אמר לאבר ש"אין דבר כזה זריקה רעה, כל עוד אתה מתאמן עליה". לפיו: "אם אתה מתאמן על זריקות מ-10, 15 מטרים גם הזריקות הללו יכולות להיות טובות. אתה זורק שאף אחד לא בפנים שלך ואם הטכניקה שלך מספיק טובה, אז זו זריקה טובה יותר מאשר לזרוק על קו השלוש כשיש יד על הפרצוף שלך". אז הוא פיתח "מעבדה" לכדורסל ולימד את הילדים שלו לזרוק ממרחקים מטורפים מגיל 7 במקביל לתרגילי זריזות וכדרור אינסופיים, ככה שכשיוצאים אליהם לזריקה מ-10+ הם יכולים לנצל את כל השטח כדי לכדרר לתוך הסל. "זה פשוט שימוש נכון יותר בכל המגרש" הסביר האב. "אתה מרווח את כל המגרש".

 

לונזו וליאנג'לו שיחקו בקבוצת התיכון של צ'ינו הילס עם התפיסה הזו ופשוט קרעו את היריבות. ההפרש המצטבר שלהם בעונה שעברה עמד על 994 נקודות ב-35 משחקים. גולדן סטייט, לשם השוואה, ניצחה ב-882 נקודות 82 משחקים.

 

לונזו כיום מככב במדי UCLA כפי שניתן לראות בווידאו. ליאנג'לו צפוי להצטרף ל-UCLA בעונה הבאה ו בסוף השבוע, לאמלו, בן ה-14, זרק מהחצי וקלע משל זרק מקו העונשין

 

"אני אומר להם לזרוק ככה מגיל 7" הסביר האב ליו.אס.טודיי. "כל אימון הם זורקים הרבה מקרוב לחצי".

 

באותו משחק, אחיו, ליאנג'לו, קלע 65 נקודות. יש לו העונה משחקים של 72 נקודות ו-56 נקודות. ללונזו יש עונה טובה ב-UCLA, ביחד עם הבן של בראד ליף, TJ, ויש לו אחוזי קליעה של כ-45% מהשלוש. ייתכן מאוד שנראה אותו ב-NBA בעונה הבאה למרות שהחלום שלו הוא לשחק עם אחיו ב-UCLA.

 

צפייה בסרטונים שלהם מראה שעבודת הרגליים שלהם והקשת שהם מייצרים עם הכדור פשוט מושלמות.

 

האם ככה יראה הכדורסל בעתיד? זריקות מאזור החצי ב-45% הצלחה? לפי דעתי זה מדהים. ותחשבו על שחקן כדורגל שכל בעיטה שלו מ-35 מטר זה חצי גול. תארו לעצמם מה שזה יכול לעשות להגנות, למשחק. להיסטוריה של המשחק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x