$
ספורט ופוליטיקה

האם שערוריית הסמים בספורט תמנע מרוסיה לארח את מונדיאל 2018?

חבר הפרלמנט הבריטי דמיאן קולינס טוען כי יש לבדוק מחדש את בחירתה של רוסיה כמארחת מונדיאל 2018 לאור הגילויים על הסימום המערכתי של הספורטאים של המדינה

שירות כלכליסט 16:4411.12.16
חבר הפרלמנט הבריטי דמיאן קולינס טוען כי יש לבדוק מחדש את בחירתה של רוסיה כמארחת מונדיאל 2018 לאור הגילויים על הסימום המערכתי של הספורטאים של המדינה. דו"ח של הסוכנות הבינלאומית למלחמה בסמים בספורט (WADA) חשף "קנוניה במימון הממסד" שבו היו מעורבים מעל 1,000 ספורטאים אולימפיים. הכדורגל היה בין 30 ענפי הספורט שתוארו בדו"ח. "פיפ"א חייבת לבחון ברצינות את האופן שבו יתקיים המונדיאל", הגיב קולינס. "כיצד יכולה רוסיה להבטיח לפיפ"א ולעולם שינקטו צעדים ראויים נגד סמים במהלך המונדיאל?" קולינס משמש כיו"ר ועדת התרבות, המדיה והספורט בפרלמנט הבריטי.

 

 

 

 

"צריך לשאול כיצד יכול להיות שמישהו כמו ויטאלי מוטקו, שהיה באותה תקופה שר הספורט ולפי הדו"ח היה זה בלתי אפשרי שלא היה מודע למתרחש, יכול לכהן במועצה של פיפ"א", הוסיף קולינס. "צריך לשאול כיצד יכול להיות שמישהו כמו ויטאלי מוטקו, שהיה באותה תקופה שר הספורט ולפי הדו"ח היה זה בלתי אפשרי שלא היה מודע למתרחש, יכול לכהן במועצה של פיפ"א", הוסיף קולינס. צילום: איי אף פי

 

משרד הספורט הרוסי הכחיש את ההאשמות על תוכנית סימום בחסות הממשלה, אך ריצ'רד מקלרן, מחבר הדו"ח של WADA, טען שתחרויות ספורט בינלאומיות "היו שבויות ללא ידיעתן בידי הרוסים במשך שנים".

 

מקלרן הקנדי תיאר את אולימפיאדת לונדון 2012 כ"מושחתת בקנה מידה חסר תקדים". קולינס הוסיף: "זה מכתים את אולימפיאדת לונדון. המדהים מהדו"ח הוא שזה הכל היה באישור הממשלה. לא מדובר רק בניצול רחב היקף מצד המאמנים והספורטאים הרוסים אלא משהו שתוכנן ובוצע באישור ובתמיכת הממשלה הרוסית".

 

סגן ראש ממשלת רוסיה ויטאלי מוטקו כיהן כשר הספורט בתקופה המפורטת בדו"ח של מקלרן. הוא מתמודד על כהונה נוספת כחבר בוועד הפועל של פיפ"א.

 

"צריך לשאול כיצד יכול להיות שמישהו כמו ויטאלי מוטקו, שהיה באותה תקופה שר הספורט ולפי הדו"ח היה זה בלתי אפשרי שלא היה מודע למתרחש, יכול לכהן במועצה של פיפ"א", הוסיף קולינס.

 

"גופי הספורט צריכים לנקוט צעדים נגד הספורטאים הרוסים שמתחרים כל עוד אנחנו לא בטוחים שהמשטר נגד סמים ברוסיה הוא יציב ואמין. יתרה מזו, עליהם לבחון את התפקיד של מנהלי הספורט והפוליטיקאים הרוסים בעלי תפקידים בכירים בגופים המנהלים את הספורט העולמי. כיצד יכול להיות שהם מחזיקים בתפקידים האלה אם הם מעורבים בשערוריית הסמים?"

 

מוטקו, שמכהן כיו"ר הוועדה המארגנת של מונדיאל 2018, אמר כי רוסיה תנקוט צעדים משפטיים בתגובה להאשמות לסימום מערכתי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x