שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט ישראלי

מהאהבה של כבירי - ועד חובות הענק: עשר הערות על קריסת הפועל תל אביב

למועדון האדום יש אוהדים שלא יעזבו אותה גם בליגה ג' - וגם חובות של 100 מיליון שקל. המספרים מאחורי הבקשה להקפאת הליכים

אוריאל דסקל 20:1306.12.16

1. לפי תמצית הבקשה להקפאת תהליכים שהגישה הפועל תל אביב, מדובר באחד ממועדוני הכדורגל המובילים והוותיקים בישראל, שהחל ממועד היווסדו ב-1923 זכה באליפויות וגביעי מדינה רבים, ומאחוריו מאות אלפי אוהדים. אמיר כבירי, עדיין לא בן 40, לא יפיל מוסד בן 93.

 

 

 

מועדוני כדורגל לא נעלמים בדרך כלל. זאת בניגוד לחברות, שברגע שמאבדות את הרלבנטיות - נעלמות. לפי בדיקה של ההיסטוריונית לזלי האנה, חצי מהחברות המובילות בשוק העולמי ב-1912 נעלמו עד 1995. גם חלק מחברות הענק ב-1995 לא קיימות כיום. אבל קבוצות כדורגל, כמעט כולן, נשארות שנים על גבי שנים. ב-1923 היו באנגליה 88 קבוצות מקצועיות. 85 מהן עדיין קיימות. וכך גם עם הפועל. איכשהו, ימצאו לה פתרון. תירגעו. יש לה לקוחות שלא יפסיקו לצרוך אותה, גם אם היא תהיה בליגה השנייה או בליגה ג' בגלל חובות.

 

 

הפועל תל אביב. קריסה מקצועית הפועל תל אביב. קריסה מקצועית צילום: עוז מועלם

 

 

2. בבקשה נכתב כי "הכדורגל הוא הדת הגדולה בעולם מבחינת מספר המאמינים", וכי חיסולו של המועדון אינו בא בחשבון. כמו כן, יש איזושהי הנחה שמישהו יתגייס להקמת "הפועל תל אביב החדשה". הכל טוב ויפה, אבל אמיר כביר הגיע להפועל "באהבה גדולה" ובלי תוכנית עסקית מסודרת או שפויה. את הפועל תל אביב צריך לנקות מהחובות ואז לבנות מחדש עם תוכנית עסקית ותוכנית ספורטיבית שאינן תלויות באיש אחד או אנשי עסקים אלא בהכנסות שלה. עם האוהדים, נותני החסות הפוטנציאלים והכנסות גדלות מזכויות שידור – אפשר וצריך לקיים קבוצה עם תקציב שפוי.

 

3. עלות השכר ברוטו של כלל עובדי הפועל תל אביב מסתכמת ב-1,858,000 שקל בחודש. זה לא בשמים. מה שבשמים זה החובות.

 

4. הפועל תל אביב, לפי הבקשה להקפאת הליכים, חייבת כ-100 מיליון שקל. כ-41.2 מיליון שקל למס הכנסה בגין ניכויים לשנים 2009-2014; כ-39.4 מיליון שקל לספקים ולשחקנים לשעבר; כ-15.5 מיליון שקל לנושים פיננסים, כולל חברה מאיי סיישל; כ-3.3 מיליון שקל למס הכנסה בגין ניכויים ב-2016; כ-1.7 מיליון שקל לשכר שחקנים שלא שולם. בבקרה התקציבית מונחת ערבות של 15 עד 22 מיליון שקל, ולא ברור בכמה מהכסף הזה ניתן להשתמש. כמו כן, לא ברור איך אלי טביב, לשעבר הבעלים של הפועל תל אביב, הצליח לרכוש את בית"ר ירושלים למרות שבאופן די ברור נראה שיש חובות מתקופתו כבעלים של הפועל תל אביב. להתאחדות לכדורגל שאישרה את רכישת בית"ר על ידי טביב הפתרונות. הפועל תל אביב דורשת מטביב יותר מ-11 מיליון שקל בגיל החובות שהשאיר בקבוצה כביכול.

 

5. בסעיף 20 בבקשה כתוב: "בכדי להמשיך ולקיים את הפועל תל אביב הזרימו בשנים האחרונות בעלי מניותיה וכן גורמים נוספים, מתוך אהבה אמיתית למועדון ודאגה להמשך קיומו, מיליונים רבים של שקלים, אשר בלעדיהם היתה מגיעה הפועל תל אביב לחדלות פירעון עוד לפני זמן רב. בכדי לסבר את האוזן, יודגש כי החל משנת 2015 ועד היום הזרים כבירי לבדו להפועל תל אביב כספים בסך העולה על 43 מיליון שקל".

 

מתוך הדו"חות של הפועל תל אביב ומשיחות עם חברי הנהלה ובעלים, אמיר כבירי בנה תקציבים עם גירעון של 35 מיליון שקל בשתי העונות שלו כבעלים. 35 מיליון שקל, שעל פי התקציב שבנה, הוא צריך להביא מהבית או מכיסו. הוא מציין שהוזרמו 43 מיליון שקל - אך בכל מקרה הוא אמור להעביר עוד כ-30 מיליון שקל, שכבעל עניין הוא בעצמו בנה עליהם. בקיצור, נראה שהוא קפץ מעל הפופיק. "אהבה גדולה" או לא.

 

 

אוהדי הפועל תל אביב אוהדי הפועל תל אביב צילום: עוז מועלם

 

6. הפועל תל אביב באוברדראפט רציני בבנק. כאילו, ברור. אבל הנה המספרים. נכון ל-1 בדצמבר, הפועל ביתרת חובה של 956,114 שקל, כאשר מסגרת החשבון עומדת על 750,000 שקל. זה בבנק הפועלים. לבנק דיסקונט, הפועל תל אביב חייבת יותר מ-9.8 מיליון שקל שלקחה בהלוואה.

 

7. להפועל תל אביב יש הסכם חסות פוטנציאלי בשווי 10 מיליון יורו לחמש שנים עם חברת הבנייה הסינית CMEC. עם זאת, ההסכם ייצא לפועל רק אם הפועל תל אביב תקבל אישור לבנות אצטדיון בבת ים. הקבוצה זכתה במכרז לבניית אצטדיון כדורגל עם מרכז מסחרי. את המכרז הוביל כבירי, שראה באצטדיון כ"בוננזה", ולכן המשיך להיות הבעלים של הקבוצה, למרות שלא יכל להרשות לעצמו לזרוק 30-35 מיליון שקל בשנה על הקבוצה. בהפועל בטוחים כי אחרי שקיבלו את האישור מעיריית בת ים, הם יקבלו את האישור ממשרד הפנים בחודשים הקרובים. אופטימיות או חלומות באספמיה?

 

8. הקבוצה מחכה למיליון שקל ממכירת שחקנים, למענק של חצי מיליון שקל מאופ"א, וכספים מההתאחדות לכדורגל ומנהלת הליגה  בהיקף של 1.2 מיליון שקל. כסף קטן. עם זאת לקבוצה יש צפי של כ-11 מיליון שקל ממכירת כרטיסים (בעונות האחרונות הכניסה ממכירת כרטיסים בין 10 ל-11 מיליון שקל) ועוד בין 9 ל-10 מיליון שקל בהכנסות נוספות. על פניו, הפועל יכולה להכניס סכום נאה של בין 20 ל-30 מיליון שקל בשנה. תקציב גדול ומכובד ביחס ליריבות ליגת העל הקטנות והבינוניות. זה אמנם לא ה-70, 80, ו-140 מיליון של הפועל באר שבע, מכבי חיפה ומכבי תל אביב, אבל זה בהחלט תקציב שמאפשר מחייה מכובדת בליגת העל.

 

9. נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, קבע כי ביום ראשון יתקיים הדיון בבבקשה להקפאת ההליכים אשר הגישה הקבוצה באמצעות עוה"ד רון בר-ניר, ליאור בר-ניר ושי בר-ניר ממשרד מ.פירון ושות'. בית המשפט התבקש למנות את עו"ד רון בר ניר לנאמן בעת הקפאת ההליכים. בבקשה נטען, כאמור, כי חובות הקבוצה לנושיה עומדים על למעלה מ-100 מיליון שקל. על סכום זה יש להוסיף עשרות מיליוני שקלים שקיבלה הקבוצה מכבירי. השופט אורנשטיין אף נתן צו ארעי לפיו נאסר על הקבוצה לעשות כל שינוי בנכסיה - "בין במישרין ובין בעקיפין". לפי ההחלטה, "הצו אוסר על ביצוע כל תשלום על ידי החברה שאינו במהלך העסקים הרגיל וכן אוסר לפרוע ערבויות שניתנו להבטחת התחייבויות החברה".

 

 

 

10. עמותת האוהדים של הפועל תל אביב, הבעלים של 20% מהקבוצה, רוצה מפרק אחר מאחר שעו"ד בר ניר עבד עם כבירי על הקפאת ההליכים. בנוסף, העמותה שלחה אמש מכתב דחוף ליו"ר הבקרה התקציבית, רו״ח עופר אורליצקי, ובו דרישה כי הערבויות הנמצאות בידי הבקרה לטובת תקציבה של הפועל ת"א, ישמשו גם לתשלום שכרם של עובדי המועדון, העובדים הזמניים במחלקת הנוער ונותני השירותים הקבועים. אמש פורסם כי בכוונת הבקרה להפשיר כספים מהערבויות המצויות בידה לטובת תשלום שכר נובמבר של שחקני הקבוצה והצוות המקצועי, וכן להעמיד את הערבויות לטובת הנאמן. העמותה סבורה כי על הבקרה להבטיח שערבויות אלו ישמשו גם לטובת עובדי המועדון הקבועים והזמניים אשר בשל הבקשה להקפאת הליכים שהוגשה כעת שכרם מוגן באופן חלקי בלבד על ידי הביטוח.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x