$
ספורט ופוליטיקה

המאבק נגד סמים בספורט מחפש מימון חיצוני

הרשות למלחמה בסמים בספורט (WADA) פונה לראשונה בתולדותיה למימון פרטי, כחלק מהניסיונות שלה להשיג יותר סמכויות

שירות כלכליסט 18:3825.10.16

הרשות למלחמה בסמים בספורט (WADA) פונה לראשונה בתולדותיה למימון פרטי, כחלק מהניסיונות שלה להשיג יותר סמכויות במאבק נגד סמים בספורט.

 

 

 

 

השינויים המתוכננים לא יהיו זולים, הזהיר המזכ"ל אוליבייה ניגלי, שאחראי לתקציב של 30 מיליון דולר. לדבריו, על מנת שהסוכנות תוכל לעמוד בנוף המשתנה של צריכת הסמים, והצורך הגובר למחקר ולביצוע חקירות, "התקציב צריך להיות כפול". השינויים המתוכננים לא יהיו זולים, הזהיר המזכ"ל אוליבייה ניגלי, שאחראי לתקציב של 30 מיליון דולר. לדבריו, על מנת שהסוכנות תוכל לעמוד בנוף המשתנה של צריכת הסמים, והצורך הגובר למחקר ולביצוע חקירות, "התקציב צריך להיות כפול". צילום: רויטרס

 

השינויים המתוכננים במאבק בסמים בספורט לא יהיו זולים, הזהיר המזכ"ל אוליבייה ניגלי, שאחראי לתקציב של 30 מיליון דולר. לדבריו, על מנת שהסוכנות תוכל לעמוד בנוף המשתנה של צריכת הסמים, והצורך הגובר במחקר ובביצוע חקירות, "התקציב צריך להיות כפול".

 

כדי לעזור לקזז את ההוצאות, בארגון פונים למימון פרטי מחברות תרופות, עמותות ואנשים פרטיים. היא מקימה מלכ"ר בארה"ב, העמותה לספורט נקי (Foundation for Clean Sport ), בניסיון לגייס כסף. האפשרות הזו מעניקה לחברות ולאנשים פרטיים פטור ממס על תרומות. בסוכנות רוצים גם לקבל סמכות להטיל קנסות על הפרות, מהלך שיעזור להרחיב את התקציב.

 

WADA, שבסיסה במונטריאול, הוקמה ב-1999 במטרה להילחם בשימוש בסמים ובחומרים אסורים בספורט. היא ממומנת בחלקה על ידי ממשלות ברחבי העולם והוועד האולימפי הבינלאומי. ניגלי, שנכנס לתפקידו ביולי, אמר כי עד כה לא ניסו להשיג מימון פרטי בשלל חשש לניגודי אינטרסים והחשש שהדבר יוביל להפחתת המימון שמעבירות ממשלות.

 

אולם, הוא ציין כי המצב הידרדר. קרן ששימשה בעבר לכיסוי הוצאות לא צפויות, אזלה בעקבות חקירה שניהלה על השימוש בסמים בעידוד המדינה ברוסיה, שעלתה לסוכנות מעל 2.5 מיליון דולר. לכן, אם יתעורר צורך לקיים חקירה גדולה נוספת "נצטרך לתעדף זאת על פני משהו אחר", הסביר ניגלי.

 

בכירים בסוכנות מתוכננים להיפגש בחודש הבא בסקוטלנד, להציג את מסגרת העבודה למבנה החדש ולקבוע את עלות היוזמות. הדיון יכלול את הקמת רשות חדשה לבדיקות סמים שתטפל בבדיקות באולימפיאדה, שינויים אפשריים לחיזוק העצמאות של הסוכנות, הגנה נוספת לחושפי שחיתויות, זרוע חקירות חזקה יותר ושמירה מקיפה יותר על הפרטיות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x