$
ספורט עולמי

המנהיג השקט בא לבאווריה כדי לזכות בליגת האלופות

אנצ'לוטי לא רואה עצמו באיזה גאון טקטי - למרות שהוא עובד לא מעט על הצד הזה. כוחו, לטענתו זה ניהול כדורגלנים

אוריאל דסקל 10:4128.09.16
שימוש בסטטיסטיקות נכונות עשוי לעזור לקבוצות לזכות באליפויות. יש לא מעט דוגמאות לכך. אך, חשוב מאוד לציין שלעיתים שימוש בסטטיסטיקות לא נכונות עשוי להוביל להפסדים.

 

 

 

 

 

"הוא מתייחס אל שחקנים כבני אדם, אם הם מפסידים או מנצחים", "הוא מתייחס אל שחקנים כבני אדם, אם הם מפסידים או מנצחים", צילום: רויטרס

 

עונתו השנייה של קרלו אנצ'לוטי כמאמן ריאל מדריד התחילה בצורה אדירה. הקבוצה ניצחה 22 משחקים רצופים, זכתה בגביע העולמי למועדונים ונראתה בדרך לאליפות ספרד. ואז, מחלקת הבריאות של אופ"א שלחה לריאל מדריד (ולכל מועדון בתחרויות אירופה) סטטיסטיקות שהראו כי בריאל מדריד התאמנו פחות בהכנות לקראת משחקים מאשר מועדונים אחרים באירופה. לפי המסקנות של אופ"א - ריאל מדריד היתה צריך להתאמן יותר. "לא יודע מה הם רצו, ניצחנו ב-22 משחקים ברציפות, אז כנראה שעשיתי משהו בסדר", אמר אנצ'לוטי. "אבל אז בדיוק הסתיים הרצף, ואז התפרסמו הנתונים ובמקום לחשוב על זה בהיגיון, כמו שאני אוהב, המועדון דרש מאיתנו יותר עבודה. המועדון רצה שאפעיל יותר לחץ על השחקנים ואמרו לי 'שאנחנו צריכים לעבוד קשה יותר, אנחנו צריכים יותר ריכוז לפני המשחקי'. אבל זו היתה טעות - היינו צריכים יותר מנוחה לשחקנים.השחקנים היו עייפים והיו צריכים מנוחה".

 

הדרישות היו חד משמעיות ואנצ'לוטי אכן קיים אימונים ארוכים יותר. מה שקרה אחרי זה שריאל מדריד נתקלה בחומת עייפות של שחקניה ובפציעות שרירים שדיללו את האיכות בסגל. ריאל מדריד איבדה את כל התארים.

 

אנצ'לוטי מודה שאותם נתונים מאופ"א היו תחילת הסוף שלו במדריד, גורלו נחרץ. השחקנים וגם האוהדים רצו שימשיך בריאל מדריד אבל הרוחות הביקורתיות מהנהלת המועדון הובילו לפרידה.  בנוסף, אנצ'לוטי, באיזשהו מקום לא הרגיש שהוא יכול להמשיך במדריד. בשביל סגנון הניהול/אימון שלו הוא צריך את הגב של המועדון. הוא צריך בסיס יציב.

 

לאחרונה פרסם אנצ'לוטי את ספרו השני - Ancelotti - Quiet Leadership. זה ספר ניהול פר אקסלנס ויש בו הרבה מאד הסברים לסגנון הניהול של אנצ'לוטי.

 

אנצ'לוטי לא רואה עצמו באיזה גאון טקטי - למרות שהוא עובד לא מעט על הצד הזה. כוחו, לטענתו זה ניהול כדורגלנים. "הכל השתנה בכדורגל", כתב אנצ'לוטי, "אבל חדר ההלבשה הוא תמיד אותו חדר ההלבשה'. אנצ'לוטי מנהל כישרונות למופת ובאמת, כמעט כל שחקן לשעבר שלו מדבר על קרליטו בהערצה. הוא כמעט תמיד מביא את השחקנים הכי מוכשרים בקבוצה למילוי הפוטנציאל שלהם.

 

הוא יוצר אווירת עבודה נעימה שמעודדת יצירתיות וחשיבה. חדר הלבשה מגובש שאוהב את המאמן ומכבד אותו. לא פעם, השחקנים מזמינים את המאמן לארוחות ערב, שם הוא משאיר אותם מרותקים לסיפורים הרבים שלו. "תקשורת טובה זה המפתח להצלחה." הוא נוהג לומר.

 

הוא יוצר אווירת עבודה נעימה שמעודדת יצירתיות וחשיבה. חדר הלבשה מגובש שאוהב את המאמן ומכבד אותו. לא פעם, השחקנים מזמינים את המאמן לארוחות ערב, שם הוא משאיר אותם מרותקים לסיפורים הרבים שלו. "תקשורת טובה זה המפתח להצלחה." הוא נוהג לומר. הוא יוצר אווירת עבודה נעימה שמעודדת יצירתיות וחשיבה. חדר הלבשה מגובש שאוהב את המאמן ומכבד אותו. לא פעם, השחקנים מזמינים את המאמן לארוחות ערב, שם הוא משאיר אותם מרותקים לסיפורים הרבים שלו. "תקשורת טובה זה המפתח להצלחה." הוא נוהג לומר. צילום: איי אף פי

 

"רעש מחדר ההנהלה"

 

אחד מהדברים שהוא מדבר עליהם בספר זה "רעש נשיאותי" או "רעש מחדר ההנהלה". אחד מתפקידיו זה להגן על השחקנים מהרחשים הניהוליים ולהשאיר אותם מרוכזים בכדורגל. זה ממש לא קל. בגלל זה, הוא הולך ליהנות יותר בבאיירן מינכן מאשר בריאל מדריד. שם, הרעש הניהולי מגיע מצד כדורגלנים לשעבר שמבינים את המשחק ומשובצים בתפקידי ניהול במועדון. "ההבדל בין ריאל מדריד לבאיירן הוא שמועדון אחד מנוהל על ידי כדורגלנים לשעבר שמבינים כדורגל" הסביר את ההבדל הגדול בין המועדונים.

 

לבאיירן הוא מגיע אחרי פפ גווארדיולה, הפרופסור הגאון שיצר מכונת כדורגל משובחת. "הפילוסופיה של פפ היא אחזקת כדור ודומיננטיות לאורך המשחק' הסביר האיטלקי. 'אני לא אובססיבי לגבי זה אבל אני לא הולך להפר את היציבות של המבנה הנוכחי". אנצ'לוטי ממשיך את העבודה של פפ אבל בגישה כל כך שונה, שזה, כנראה, בדיוק מה שבאיירן צריכה כדי לעשות צעד נוסף בליגת האלופות ולזכות בה אחרי 3 הפסדים בחצי גמר ליגת האלופות.

 

"אנצ'לוטי כל כך חביב" אמר עליו פיליפ לאהם, קפטן באיירן מינכן וככל הנראה המנהל הספורטיבי הבא שלה. לאהם שיבח את היחס שלו לשחקנים. תומאס מולר הוסיף ש"אנצ'לוטי הרבה יותר קרוב לשחקנים, פפ היה בעולם משלו. כל היום הוא חשב איך הוא יכול להעביר שחקן מעמדה אחת לעמדה שנייה כדי לשפר את המצב, זה היה משוגע במובן החיובי של המילה. אנצ'לוטי יודע איך לטפל בשחקנים. האימונים אצלו כייפים מאוד". פרנק ריברי, שכינה את פפ בשמות והרגיש חסר תועלת תחת הקטלוני, מרגיש הרבה יותר טוב אצל אנצ'לוטי: "אנצ'לוטי כל הזמן חיובי. לא חושב ששמעתי אותו מותח ביקורת על שחקן. הוא רגוע ונגיש. הוא אוהב את השחקנים, ואנחנו מבינים את זה. הוא רוצה להיות איתנו בקשר, הוא צוחק איתנו, הוא שואל אותנו כל יום איך אנחנו מרגישים. מערכת היחסים היא חשובה מבחינתו".

 

בספרו של אנצ'לוטי, השחקנים שלו לשעבר מדגישים את העניין הזה בדיוק. את זה שהוא כל יום שואל 'איך אתם מרגישים'. הדברים הפשוטים. "הוא מתייחס אל שחקנים כבני אדם, אם הם מפסידים או מנצחים", כותב ג'ון טרי, שהתאמן אצל אנצ'לוטי בצ'לסי. "יש לו הבנה של שחקנים ואנשים שאין להרבה מאמנים. יש לו נגיעות אישיות כאלו בכל שיחה. למשל בשיחה יומיומית הוא שואל אותי 'איך אבא שלך?'. אבא שלי היה חולה באותו הזמן, לא אמרתי את זה לאף אחד - הייתי מופתע שהוא בכלל יודע שאבא שלי חולה. אבל הוא יודע בגלל שבאמת איכפת לו. הוא משקיע הרבה באיכפתיות הזו".

 

ייתכן שבאיירן מינכן, שבשנים עם פפ גווארדיולה שברה שיאים בליגה אך כשלה 3 פעמים בחצי גמר ליגת האלופות, צריכה מנהיגות שקטה יותר, איכפתית יותר וחדר הלבשה מגובש טיפה יותר, עם שחקנים רגועים יותר. בדיוק בגלל זה קרלו אנצ'לוטי הגיע לבאווריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x