$
ספורט עולמי

צפו פגיעה: 8 ענפי הספורט המסוכנים ביותר

מסקי - ועד צניחה בחליפת כנפיים: מחקר מצא מהם ענפי הספורט האתגרי שלעוסקים בהם יש את הסיכוי הגבוה ביותר לסבול מפגיעות קשות

שירות כלכליסט 22:1711.09.16

בדרך כלל, כשמדברים על פגיעות מוחיות בספורט, חושבים על ענפי ספורט כמו פוטבול, אגרוף או אמנויות לחימה. אולם מתברר שהמצב לא הרבה יותר טוב בספורט ההרפתקני או האתגרי.

 

מחקר שפורסם לאחרונה על פגיעות ראש וצוואר ב"אקסטרים ספורט", מצא כי במקביל לעלייה במספר המשתתפים בענפי הספורט הללו, כך גם נרשמת עלייה במקרי זעזוע המוח ופגיעות ראש וצוואר. דוגמה בולטת לתופעה היא המקרה של רוכב ה-BMX דייב מירה. ניתוח לאחר המוות שנערך בעקבות התאבדותו מוקדם יותר השנה מצא סימנים להתנוונות תאי מוח, בעיה רפואית שלרוב רואים בקרב שחקני פוטבול.

 

בהתבסס על המחקר, שבחן 4 מיליון פציעות בספורט אקסטרים שהתרחשו בין 2000-2011, פירט אתר ביזנס אינסיידר מהם ענפי הספורט האתגרי המסוכנים ביותר, כולל הסיכונים שעומדים בפני הספורטאים שעוסקים בענפים אלו.

 

הנה 8 הענפים המסוכנים ביותר:

 

סקי: לפי הסקר, אנשים שעושים סקי מדווחים על מספר גבוה של זעזועי מוח. המספר הגבוה של פציעות נובע גם מהמספר הגבוה של גולשים, אך הפגיעות השכיחות הן פגיעות ברצועות הצולבות ופציעות ברכיים.

 

סקי סקי צילום: שאטרסטוק

 

גלישת שלג (Snowboarding): הגולשים עומדים בפני הסיכון הגבוה ביותר לסבול מזעזוע מוח מכל ענפי הספורט שהשתתפו במחקר. הסיכון לחטוף זעזוע מוח בשעת גלישה כפול פי 3 משל גולשי הסקי.

 

סנובורד סנובורד צילום: רויטרס

 

אופנוע שלג (Snowmobiling): שיעורי הפגיעות של הרוכבים לא היו גבוהים במיוחד במחקר הזה, אך הם בכל זאת בסכנה לשברים בגולגולת יותר מאשר שאר ענפי ספורט החורף. מחקרים אחרים אף הצביעו על סכנה לפציעות חמורות ואפילו מוות, אך המקרים הללו לרוב קורים אם שותים קודם.

 

אופנועי שלג אופנועי שלג צילום: רויטרס

 

מוטוקרוס (Motocross): בקרב רוכבי המוטוקרוס נרשם המספר הגבוה ביותר של שברים בצוואר, כש-27.6% מכלל השברים בצוואר שדווחו במחקר נבעו ממוטוקרוס.

 

מוטוקרוס מוטוקרוס צילום: שאטרסטוק

 

סקייטבורדינג (Skateboarding): רוכבי הסקייטבורד היו בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לסבול משבר בגולגולת. הם גם היו בעלי סיכון גבוה במיוחד לסבול מפגיעות ראש וצוואר.

 

סקייטבורד סקייטבורד צילום: גטי אימג'ס

 

גלישה: שיעור זעזועי המוח בקרב הגולשים הוא מהנמוכים במחקר, אך מנגד שיעור פגיעות הגב הוא מהגבוהים - פי 36 יותר מאצל רוכבי הסקייטבורדינג.

גלישת גלים גלישת גלים צילום: גטי אימג'ס

 

אופני הרים: על פי ממצאי המחקר, הסיכון של רוכבי אופני הרים לסבול מפגיעה בצוואר היה השני הגבוה ביותר אחרי הגולשים.

 

אופני הרים אופני הרים צילום: zachd1_618/Flickr

 

טיסה בחליפת כנפיים (Wingsuit flying): זהו ספורט פחות שכיח, אך בכל זאת הוא טומן בחובו סיכון גבוה. לפי אחד המחקרים, 72% מהעוסקים בקפיצת בסיס היו עדים למוות או פציעה חמורה, וטיסה בחליפת כנפיים היא אחת הצורות הקטלניות ביותר של קפיצת בסיס.

 

טיסה בחליפת כנפיים טיסה בחליפת כנפיים צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x