$
ריו 2016
אוריאל דסקל אולימפיאדה ריו 2016, צילום: אוראל כהן

אז מי הספורטאי האולימפי הגדול בכל הזמנים?

קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשוות ספורטאים מענפים אחרים; בכל זאת, איך אפשר להשוות בין ההישגים הכבירים של מייקל פלפס להישגים הנדירים של יוסיין בולט?

אוריאל דסקל 08:0020.08.16
קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשוות ספורטאים מענפים אחרים. אפשר לספור מדליות אבל זה לא המטריקס הנכון. אחרי הכל, בשחייה אפשר לזכות ביותר מדליות מאשר בג'ודו, ובאתלטיקה קלה יש הבדל גדול בין הענפים. הרי אצן 100 מטר לא ירוץ 800 מטר בעוד ששחיין 100 מטר יכול לשחות 200 ו-400.מטר. כמו כן, איך בכלל אפשר להשוות בין כדורגלן לכדורסלן או כדורידן?

 

ובכל זאת, ניתן להשוות "גדולה" של ספורטאי בעזרת GOAT. לא עז אלא ראשי תיבות של The Greatest of All Times. 

 

רגע GOAT קלאסי? מייקל ג'ורדן, משחק 6 נגד יוטה ג'אז בגמר ה-NBA בשנת 1998. ברגעים האחרונים של המשחק הוא חוטף את הכדור מקארל מלון, הכוכב הגדול של היריבה. יוטה מובילה וג'ורדן, עם 5.2 שניות על השעון קולע על הפרצוף של השומר הקשוח ביותר - ברייון ראסל - ומנצח את המשחק.

 

אז למי יש יותר רגעי GOAT באולימפיאדה - יוסיין בולט או מייקל פלפס?

 

ניתן לומר שכל אחת מ-23 מדליות הזהב שפלפס זכה בהן באולימפיאדה, היא תוצאה של רגע GOAT. הסטטיסטיקות הן GOATיות לחלוטין. אגב, ב-28 מתוך 30 משחי גמר הוא זכה במדליה. זה נתון מדהים. המספרים שלו מטורפים ברמה היסטורית. רק לשלוש מדינות יש יותר מדליות זהב ממנו בשחייה - ארה"ב, אוסטרליה והונגריה. ולהונגריה יש 25 מדליות זהב בבריכה. מבחינת מדליות זהב לגברים, רק לארה"ב ולאוסטרליה יש יותר מדליות זהב מפלפס. השחיין עם הכי הרבה מדליות זהב אחרי פלפס הוא מארק ספיץ, לו יש 9 מדליות זהב. פלפס הוא הספורטאי היחיד בהיסטוריה שזכה ביותר מ-9 מדליות. המתעמלת הסובייטית, לאריסה לאטינינה היא היחידה שמתקרבת אליו מבחינת המספר הכולל של מדליות - "רק" 18. הספורטאי שהכי קרוב אליו הוא ניקולאי אדריאנוב, עם 15 מדליות, "רק" 7 מזהב.

 

המספרים של פלפס חסרי תקדים וספק אם מישהו אי פעם יצליח להגיע אליהם.

 

מייקל פלפס מייקל פלפס צילום: איי אף פי

 

כאמור, כל מדליה כזו היא רגע GOAT, כולל המדליות במרוצי השליחים. עם זאת, פלפס לא הראה את אותם אחוזי GOAT כמו יוסיין בולט.

 

פלפס סיים רביעי ב-400 מעורב ב-2012 ולא התחרה ב-2016 במשחה הזה. הוא הפסיד את הזהב בפרפר 200 ב-2012 לצ'אד לה קלוס והפסיד ב-100 פרפר לג'וזף סקולינג בריו. כלומר, היו לו הפסדים במאניטיים. במובן הזה, יוסיין בולט פשוט לא נתן צ'אנס למתחרים שלו. ואחוזי רגעי ה-GOAT שלו טובים משל פלפס. הוא עומד על 100% הצלחה באולימפיאדה כספורטאי בוגר.

 

כשהיה בן 17 אמנם הפסיד במקצה שלו באתונה (היה פצוע, אגב). אבל בבייג'ינג 2008 התחרה ב-9 מקצי ריצה למדליה וזכה ב-9 מהם. יש לו גם 3 שיאי עולם בריצות שלו. כן, הוא לא ניסה לצאת מאזור הנוחות שלו ולהתחרות בקפיצה לרוחק סטייל קרל לואיס או ב-400 מטר, שרץ בילדותו - אבל זה לא משנה. הוא הראה דומיננטיות מוחלטת בריצות שלו. וכמוהו, כלומר כאלו שזכו ב-9 מדליות זהב באתלטיקה, יש רק עוד שניים - קרל לואיס ופאבו נורמי.

 

עוד משהו קטן שצריך לשקול כשדנים בגדולה של שניהם. פלפס הוא אולי השחיין הגדול בכל הזמנים, אבל בולט הוא האיש הכי מהיר בעולם. פלפס מצטיין במשהו שרק 50% מהאמריקאים יודעים לעשות - לשחות. במדינות רבות אחוז האנשים שלא יודעים לשחות כנראה גבוה יותר מ-50%, ושחייה, עבור הרבה אנשים בעולם הזה היא תחביב/מקצוע שאינם יכולים לעסוק בו בגלל סיבות כלכליות או חברתיות. אי אפשר לדעת איפה "פספסו" כישרון שהיה יכול להתחרות בפלפס - אבל אף פעם לא קיבל את הצ'אנס.

 

עם זאת, בולט עוסק במשהו שכל אחד בעולם יכול לעסוק בו, מילדי גן בני 3 ועד מבוגרים בריאים בבית אבות - ריצה. ובולט הוא המהיר ביותר מכולם. זה בטח מוסיף לו לגדולה.

 

בכל מקרה, אחרי כל ההשוואות - מה שברור זה שמבייג'ינג 2008 אנחנו בני מזל להיות עדים לתופעות הללו, מייקל פלפס ויוסיין בולט, שניתן להכניסם לקטגוריה המצומצמת ביותר - המדף העליון של ספורטאי העל. המקום שיושבים בו בודדים כגון מוחמד עלי ומייקל ג'ורדן - ה-GOATS.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x