שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ריו 2016
אוריאל דסקל אולימפיאדה ריו 2016, צילום: אוראל כהן

ריו 2016

השיטה הנבחרת של פונטי

הרפורמה המרכזית שהנחיל משה פונטי בג'ודו הישראלי היתה שיטת עבודה בנבחרות, אלא שדרכו לא נעימה ולעיתים וולגרית. עם זאת, טביעות האצבע שלו מצויות בכל מקום בהצלחה של הג'ודו הישראלי בשנים האחרונות

יואב דובינסקי, ריו דה ז'ניירו 18:4310.08.16

המעבר לשיטת הנבחרות, הגיבוי הבלתי מתפשר לשני הרשקו ולאורן סמדג'ה והבחירה בירדן ג'רבי כמי שתוביל את משקל עד 63 ק"ג השתלמה. הדרך של משה פונטי לא נעימה. היא אישית ולעיתים וולגרית וקורטוב דיפלומטיה לא היה מזיק. הוא לא במיוחד פוליטקלי קורקט ולפעמים גם חסר טאקט. יחד עם זאת, טביעות האצבע שלו מצויות בכל מקום בהצלחה של הג'ודו הישראלי בשנים האחרונות; הרפורמה שעשה באיגוד הג'ודו, ההישגים של המחזור האולימפי האחרון, השקט התעשייתי והגיבוי שהוא נותן למאמני הנבחרות אורן סמדג'ה (גברים) ושני הרשקו (נשים), כולם הובילו להחייאת הענף והחזרתו לטופ העולמי.

 

 

 

 

פונטי וג'רבי ברקע. הרפורמה המרכזית שהנחיל פונטי בג'ודו הישראלי היתה שיטת עבודה בנבחרות פונטי וג'רבי ברקע. הרפורמה המרכזית שהנחיל פונטי בג'ודו הישראלי היתה שיטת עבודה בנבחרות צילום: אורן אהרוני

 

הרפורמה המרכזית שהנחיל פונטי בג'ודו הישראלי היתה שיטת עבודה בנבחרות, להבדיל מאשר עם מאמנים אישיים. זה הוביל לפיצוץ מכוער מאוד עם אליס שליזנגר שעברה לייצג את בריטניה, אבל יצר שתי נבחרות מאוד מגובשות ומאוד מוצלחות, עם מאמנים מאוד מקצועיים ומאוד מחבקים. גם שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים, וגם אורן סמדג'ה, מאמן נבחרת הגברים, העמידו ספורטאים שהגיעו להישגים בינלאומיים אליפויות עולם ובאליפויות אירופה והגיעו לקרבות על מדליות במשחקי ריו 2016. אם היה חשש שלא יהיה מי שיסחבו את הג'ודו הישראלי אחרי אריק זאבי, אז כבר במחזור האולימפי הזה ג'רבי זכתה באליפות העולם ובמדליה אולימפית ושגיא מוקי זכה באליפות אירופה היסטורית במשחקים האירופאים הראשונים והגיע לחצי גמר אולימפי והזרוע עוד נטויה. פונטי מאוד לא רצה לדבר על אליס שלזינגר, אלא להתרכז בג'רבי. "קיבלתי החלטה והלכתי איתה ארבע שנים", הוא אומר, "מהרגע הראשון הצהרתי על זה שאני רוצה שירדן תהיה זו שתופיע באולימפיאדה הזו ולא פקפקתי בה פעם אחת".

 

פונטי היה ספורטאי אולימפי בלוס אנג'לס 1984, המאמן האולימפי של אורן סמדג'ה כשחניכו זכה במדליה במשחקי ברצלונה 1992 וכמובן יושב ראש איגוד הג'ודו כשירדן ג'רבי זכתה באליפות העולם ב-2013 ועכשיו במדליית הארד האולימפית. "עם כל הצניעות, עמדתי בכל המטרות", הוא אמר בקבלת הפנים שנערכה לכבוד הזכייה במדליה, כשהוא פורש את הצלחות הג'ודו הישראלי במהלך המחזור האולימפי האחרון כשלדבריו ישראלים זכו ב305 מדליות כש150 מתוכן על ידי נבחרות ישראל בוגרים.

 

אחרי משחקים גרועים מאוד בלונדון מבחינת הג'ודו הישראלי, שם לראשונה מזה שני עשורים הג'ודו אפילו לא הגיע לקרב על מדליה, ביום שני שגיא מוקי עשה דרך ארוכה והגיע לחצי הגמר למרות פציעה שסחב וירדן ג'רבי שברה את הבצורת עם זכייה מדליית ארד (כשלמעשה יש עדיין הרבה טענות על השיפוט בקרב מול הברזילאית שבעקבותיו נאלצה להתמודד הרפסג' ולא עלתה לחצי הגמר).

 

הרבה מאוד לחץ השתחרר בקרב בכירי המשלחת. החגיגה הישראלית היתה קולנית מאוד במיקס זון, שם עוברים הספורטאים ומתראיינים לתקשורת. חיבוקים ונשיקות מכל כיוון. חגיגות גדולות פי כמה מהחגיגות הרגילות סביב ספורטאים ממשלחות אחרות שזוכים במדליית זהב. הרבה מאוד ברכות הדדיות בין אנשי המעטפת. ג'רבי כמובן עמדה במוקד, אבל לפני שהגיעה לאזור, הסצנה הזכירה במידה מסוימת את הברכות בחדר הבקרה ביוסטון אחרי שיגור מוצלח של נאס"א בזמן שהאסטרונאוטים בכלל בחלל.

 

ג'רבי תקבל מהוועד האולימפי מענק כספי של 250 אלף שקלים על הזכייה במדליית הארד, כששני הרשקו יקבל מחצית. אלה סכומים מכובדים בעוד יחס לפרסים המחולקים בעולם ג'רבי תקבל מהוועד האולימפי מענק כספי של 250 אלף שקלים על הזכייה במדליית הארד, כששני הרשקו יקבל מחצית. אלה סכומים מכובדים בעוד יחס לפרסים המחולקים בעולם צילום: אורן אהרוני

 

בונוס גבוה ביחס לעולם

 

ג'רבי תקבל מהוועד האולימפי מענק כספי של 250 אלף שקלים על הזכייה במדליית הארד, כששני הרשקו יקבל מחצית. אלה סכומים מכובדים בעוד יחס לפרסים המחולקים בעולם. על פי אתר הסטטיסטיקה סטיטסטה, אלופים אולימפיים שיזכו במדליות זהב עבור ארצות הברית יקבלו מענקים בשווי 25,000 דולר, עבור גרמניה בשווי 20,000 דולר ועבור קנדה ואוסטרליה 15,000. סכומים נמוכים משמעותי מאלו שתקבל ג'רבי על זכייה במדליית ארד. המדינות אגב שמעניקות את המענקים הגבוהים ביותר לאלופים אולימפיים הן סינגפור (753,000 דולר), אינדונזיה (383,000 דולר) ואזרבאיג'ן (255,000 דולר). ג'רבי דיברה לא מעט על המעטפת שעזרה לה, לרבות פונטי וכמובן שני הרשקו המאמן אותה מאז שהיתה ילדה. "הוא גאון ג'ודו", היא אומרת עליו ומדגישה את החשיבות בדרך שבה הרשקו מכין אותה לקרבות, מנתח את היריבות ומפרק לגורמים מה צריך לעשות. היא גם מדגישה את נושא הנבחרת והפרגון ההדדי בנבחרת הנשים ובכלל בין הנבחרות ובג'ודו.

 

מצד אחד שיטת הנבחרות מוכיחה את עצמה ויש יופי של האפי אנד למחזור האולימפי הזה בג'ודו. מצד שני, כל פרשת אליס שלזינגר (ניצחה את הקרב הראשון והודחה בסיבוב השני) לא מוסיפה כבוד לספורט הישראלי ששוב לא הצליח להתמודד עם תחרות פנימית שגלשה לפסים מכוערים. זה משהו שצריך לתת עליו את הדעת במחזור האולימפי הבא, כי המטרה לא להבריח ספורטאים.

 

ג'רבי בכך מסיימת בצורת של 12 שנים ללא מדליה אולימפית ישראלית בג'ודו ו-24 שנים מאז ספורטאית ישראלית, יעל ארד, עמדה על הפודיום. החיבוק בין ארד לג'רבי בסיום היה מרגש מאוד. מרגש במיוחד היה החיבוק שקיבלה מאילנה רומנו, אלמנתו של יוסף רומנו ז"ל שנרצח בטבח מינכן. יומיים לפני פתיחת המשחקים הנציח הוועד האולימפי הבינלאומי בראשותו של תומאס באך ספורטאים שנהרגו במהלך המשחקים, ביניהם כמובן 11 הספורטאים, המאמנים והשופטים הישראלי שנרצחו במשחקי מינכן 1972. אבן פינה מאולימפי הנחה בכפר האולימפי ונערך טקס שבו באך הקריא את שמות הנרצחים. עבור המשפחות, שפעלו לאורך עשורים למען ההנצחה, היה מדובר בהקלה גדולה והזכייה של ג'רבי, הוסיפה שמחה והתרגשות לחוויה המתקנת במשחקים האולימפיים בריו.

 

הכותב הוא חבר הוראה ודוקטורנט במחלקה ללימודי ספורט באוניברסיטת טנסי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x