$
מחפשי עבודה

שוק של עובדים בהייטק: החברות מגייסות יותר ומפטרות פחות

כך לפי נתונים של חברת צבירן, שצופה עלייה בשכר בתחום ב-3.1% עד 3.4%. לדברי המנכ"ל "החברות נאלצות לגייס עובדים בצורה אגרסיבית, אך המחסור אינו אקוטי". הקושי בגיוס - בעיקר בהנדסת תוכנה

שוק ההייטק הוא שוק של עובדים, שלא חוששים לעזוב את מקום עבודתם. בהתאם, שיעור הפיטורים ירד ושיעור הגיוסים עלה במחצית הראשונה של 2016. כך עולה מנתונים של חברת צבירן, המספקת שירותי ייעוץ וסקרים לניהול שכר. הנתונים מתבססים על סקר בקרב 160 חברות המעסיקות יחד כ-80 אלף עובדים, ונתונים אלו, יחד עם נתונים נוספים, מובאים לכם במדור מחפשי עבודה של "כלכליסט". זאת למרות שיעורי הצמיחה האיטיים במשק והאינפלציה האפסית.

 

הסקר מתייחס בעיקר לחברות ההייטק הגדולות במשק, המעסיקות מעל ל-200 עובדים. בין החברות: HP, צ'קפוינט, אלביט, רפאל, אפל, אינטל ומיקרוסופט.

 

במחצית הראשונה נרשמה עלייה בשיעור העזיבה מרצון, העומד על 4.4% - כ-3,000 עובדים. מדובר על עלייה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד (3.8%) ודומה למחצית הקודמת (4.5%). בנוסף, ישנה ירידה בשיעור הפיטורים, שעומד על 1.9%, בהשוואה ל-2.2% בשתי מחציות השנה שעברה. מדובר בנתון הנמוך ביותר בארבע שנים האחרונות. 83% מהחברות דיווחו כי פיטרו 1,700 עובדים בסך הכל.

בצבירן צופים שרמות השכר בהייטק יעלו השנה בשיעור של 3.1% עד 3.4%, בהתבסס על עדכוני השכר שהחברות ביצעו במחצית הראשונה של השנייה, הצפי לעדכון במחצית השנייה, ונתוני הצמיחה במשק.

עובדי מובייל אקסס (ארכיון) עובדי מובייל אקסס (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

78% מהחברות דיווחו על קשיים בגיוס עובדים, בעיקר להנדסת תוכנה, ובכלל זה מפתחי JAVA, DevOps, מהנדסי בדיקות, אבטחת מידע ועוד. נתון זה נמוך במעט ביחס לשיעור במחצית הקודמת ומהתקופה המקבילה אשתקד (81% ו-82% בהתאמה).

 

גיל שלי, מנכ"ל צבירן: למרות הצמיחה האיטית במשק, מגייסים יותר עובדים גיל שלי, מנכ"ל צבירן: למרות הצמיחה האיטית במשק, מגייסים יותר עובדים

לדברי מנכ"ל צבירן גיל שלי, "הכוח נמצא אצל העובדים והחברות נאלצות להקצות תקציבים ולגייס עובדים בצורה אגרסיבית כי כרגע יש בחברות מחסור אמיתי. עם זאת, המחסור אינו אקוטי. אם ב-2009 החברות פיטרו עובדים והצטמצמו, עכשיו כדי לגדול הן צריכות לגייס עובדים. העלאות השכר הן לא יותר גבוהות מבתחומים אחרים. כשיש מחסור קריטי בעובדים, השכר קופץ הרבה יותר".

 

במחצית זו נרשם שיא בגיוסי כספים לחברות הסטארט-אפ הישראליות, שעמד על יותר מ-2.5 מיליארד דולר בתקופה זו, קצב העולה על התקופה המקבילה אשתקד בכמעט 20%. "למרות שהכנסות החברות הן לא בשמיים, הן עדיין מגייסות עובדים בשיעורים גבוהים. ההייטק עדיין נהנה מגיוסי הכסף", אומר שלי.

 

77% מהחברות עדכנו שכר במחצית הראשונה של החברה. בקרב חברות שעדכנו שכר לכלל העובדים, עדכון השכר עמד על 3.9%, נתון מעט גבוה מ-3.6% מהתקופה המקבילה אשתקד.

 

ישנו גידול בשיעור של 3.3% מכוח העבודה, בדומה לשיעור של 3.4% במחצית שקדמה לה, אולם שיעור החברות המגייסות גדל – עמד על 84% , השיעור הגבוה מאז 2013. זאת לעומת שיעורים של 74% ו-76% במחצית הראשונה והשנייה של 2015, בהתאמה. רוב העובדים גויסו לתחום הפיתוח – מהנדסי תוכנה, חומרה ולתחום הבדיקות. 86% מהחברות דיווחו על כוונתן לגייס 2,700 עובדים במחצית השנייה של השנה, כלומר בהיקף של 4% ממצבת העובדים.

 

במאי נחתם צו הרחבה במשק לגבי הגדלת ההפקדות לביטוח הפנסיוני של המעסיקים והעובדים בשתי פעימות. רוב החברות (48%) ציינו כי השינוי בחוק לא משפיע על קביעת התקציב. 12% מהחברות ציינו כי קיימת השפעה ישירה על קביעת התקציב ו-40% טרם גיבשו מדיניות בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x